Facebook Sayfanızı Güvende Tutmanın 5 Etkili Yolu

2017-02-19T23:06:33+00:00

Facebook sayfanız güvende mi? Böylesine önemli bir pazarlama aracını kullanırken, sanal evinizi yeterince koruyor musunuz?

Duvarınızı yönetirken Facebook sayfanızın güvenliğini gözden kaçırabilirsiniz. Neyse ki Facebook’un güvenlik önlemleri gayet etkili. SSL şifrelemesi sayesinde sayfanızın ele geçirmeye çalışan zararlı yazılımlar tarafından ele geçirilmesi ihtimali çok düşük.

Facebook dış tehditlere karşı oldukça güvenli olsa da,  hala bütün sayfa yöneticilerinin dikkat etmesi gereken tehditler söz konusu.

İşte bu tehditlerden korunmanın beş yolu:

1) Sayfanızın yöneticilerini kontrol edinBirçok şirket, eskileri çıkarmadıkları için gereğinden fazla sayfa yöneticisine sahiplerdir. Buna sosyal medya uzmanlarını, grafik sanatçılarını, web tasarımcılarını ve stajyerleri eklediğinde bazı sayfaların onlarca yöneticisi olabiliyor.

Fakat, işletmenizin Facebook sayfasının yönetici imtiyazları sadece birkaç kişiye, gerektiği süre boyunca verilmelidir.

Bazı şirketler, kendileriyle bir kaç ay çalışan stajyerlerine sayfa yöneticiliği veriyorlar ve bu kişiler bu işletmede çalışmayı bıraktıktan yıllar sonra bile hala sayfa yönetici olarak durabiliyor. Böyle böyle, 40 kadar yönetici olan sayfalar var. Bu kişilerden herhangi biri, herhangi bir zamanda, sayfada yeni içerik paylaşabilir, var olan içeriği silebilir ya da başkalarını yönetici imtiyazlarını değiştirebilir.

Yönetici imtiyazları, bu imtiyazların verildiğini kişiye şirketinizin internetteki imajı üzerinde çok fazla güç verdiği için, yöneticilerinizi yakından takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bu konuda yapılabilinecek en iyi şey İnsan Kaynakları kurallarına Facebook yöneticileriyle alakalı birkaç madde eklemektir; Eğer bir kişi artık Facebook projesiyle ilişiği yoksa, yönetici imtiyazları kaldırılmalıdır. Aynı şekilde eğer bir yönetici şirketten ayrılırsa, yönetici imtiyazları hemen kaldırılmalıdır.

2) Uygulamalara karşı dikkatli olunÜçüncü şahıslar tarafından geliştirilen uygulamaları kullanmadan önce mutlaka araştırma yapın. Uygulamanın hangi bilgilere erişimi olduğuna bakın, uygulamayı geliştiren şirketin güvenliğine en az sizin kadar dikkat ettiğine emin olun. Çünkü eğer onlar hacklenirse sizin bilgileriniz de tehlikeye girebilir.

Bütün güvenilir uygulamalar, SSL şifrelemesi, ayrılmış veri tabanları, değişen şifreler ve düzenli veri sıfırlama kullanırlar. Bir uygulamayı incelerken mutlaka bu özelliklere bakın.

Bunların dışında uygulamanın gerektiğinden fazla bilgi istemediğine emin olun. Birçok spamci uygulama sınırlı hizmet sunarken, yüksek seviyede erişim ve bilgi isteyebilir.

Eğer anket yapmanıza yardımcı olan bir uygulama, takipçilerinizin bilgilerine erişim ve duvarınıza bir şey paylaşma izni istiyorsa başka bir uygulama  seçin çünkü, böylesine basit bir işlevi yerine getiren bir uygulamanın bu kadar çok izne ihtiyacı yoktur.

Fakat, eğer bir “özel sekme” uygulaması kullanıyorsanız, biraz daha ileri düzeyde izin istenebilir ama mutlaka geliştirici firmaya neden bu bilgileri topladıklarını, bu bilgileri nasıl kullandıkları ve bu bilgileri korumak için hangi önlemleri aldıklarını sorun.

3) Şifrenizi değiştirin ve koruyunBu çağda bu başlığı okuyup da “e herhalde” diye düşünmeyen yoktur. 2017 yılında herkes şifrelerini düzenli olarak, anlamsız kombinasyonlara değiştirmeleri gerektiğini bilir.

Fakat, bugünlerde çok fazla şifre çalındığı için güvenliği daha da artırmamız gerek. Asla aynı şifreyi farklı platformlar için kullanmayın.

Geçtiğimiz yıl Yahoo! hesapları iki defa hacklendi. Şifrenize ne kadar dikkat ederseniz edin, eğer düzenli olarak kullandığınız bir site hacklenirse, sizin bilgileriniz de çalınabilir. Yani, eğer bütün platformlar için ayın şifreyi kullanıyorsanız ve bu platformlard birisi hacklenerise, Facebook sayfanız da kolayca ele geçirilebilir.

Çok sayıda şifreyi hatırlamak ve düzenli olarak değiştirmek zor gelebilir. Bu yüzden iCloud KeyChain gibi bir uygulama işinizi kolaylaştıracaktır.

4) Duvarınızı kontrol edinBu geleneksel anlamda bir güvenlik önlemi sayılmaz ama sayfanızı kullanıcılarınız için de güvenli olmalıdır. Bu da sayfa yöneticisinin sayfada aktif olması anlamına geliyor.  Eğer yüz binlerce takipçisi olan büyük bir markanın sayfasını yönetiyorsanız ve duvarı kontrol etmiyorsanız, fırsatçı dolandırıcılar bunu fark edip sayfanızın saygınlığını sıfırlayacak kötü niyetli linkler paylaşabilirler.

Eğer duvarı kontrol etmezseniz sayfanız, kilo verme hapları, penis büyütme kremleri gibi dolandırıcılık sitelerinin linkleriyle dolar.

Birçok Facebook kullanıcısı neyin dolandırıcılık olup neyin olmadığı idrak edebilir fakat marka değerinizi korumak için takipçilerinizin bu linklerle karşılaşmasını bile istemezsiniz. Takipçilerinizden gelen bütün gönderileri inceleyin ve onlara daha güvenli bir sayfa sağlayın.

5) Facebook’un engelleme araçlarını kullanınKullanıcılarınıza güvenli bir ortam sağlamak ve istenmeyen içeriği sayfanızdan uzakta tutmak için Facebook Moderasyon Engel Listesini kullanabilirsiniz

Listenize erişmek ve güncellemek için önce “Ayarlar”a sonra “Sayfa Moderasyonu”na tıklayın. Filtrelenmesini istediğiniz kelimeleri yazın. Bundan sonra Facebook sizin için hem gönderileri hem yorumları filtreleyecek. Bütün engellenen içerik bir spam dosyasında sadece yöneticilere görebilir şekilde depolanacak. Bu aracı küfür ve hakaret içeren ifadeleri sansürleme dışında markanızla alakası olmayan ve spam kokan kelimeleri engellemek için de kullanabilirsiniz.

Leave A Comment