Facebook Sağlığa Zararlı Mı?

2017-04-29T18:40:38+00:00

Dünya üzerindeki en popüler sosyal medya kanallarından biri olan Facebook, son zamanlarda tehlikeleri ile de gündeme gelmeye devam etmektedir. Hem yararları hem de zararları olan Facebook’un insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını sizin için araştırdık. Facebook’un psikolojik zararları ve yararları nelermiş gelin hep birlikte görelim.

facebook zararli mi 300x138 - Facebook Sağlığa Zararlı Mı?

Facebook’un İnsan Psikolojisine Olumsuz Etkileri ve Zararları

Yapılan araştırmalar incelendiğinde ortaya çıkan sonuç şu ki; Facebook insan psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan gözlemler ve araştırmalar, Facebook’u aşırı derecede kullanan insanların yaratıcılığının azaldığı ve ruhsal sağlıklarının bozulduğunu ortaya koymaktadır. Sosyal medya ortamında hayatının hiçbir kötü anını paylaşmak istemeyen insanlar, diğer insanların onların hayatına özenmesine neden olmaktadır. Kusursuz bir hayat yaşadığı izlenimini veren kişiler, diğer insanların ruh sağlığının bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Facebook’un insanları daha kıskanç ve utanma duygusundan yoksun bir hale getirdiği de araştırmaların sonuçları arasındadır. Başkalarının hayatını kıskanan, çekemeyen ve onlar gibi bir hayat yaşamayı arzulayan insanların çoğalması,
Facebook’un insan psikolojisine olumsuz etki ettiğinin bir göstergesidir.

facebookun psikolojik zararlari 300x167 - Facebook Sağlığa Zararlı Mı?

Facebook tehlikeleri arasında insanların utanç duygusunu kaybetmesi de yer almaktadır. Fotoğraf ve benzeri paylaşımlar ile en mahremini ve özelini gözler önüne seren insanlar, Facebook sayesinde utanç duygusunun da yok olmasına neden olmaktadır. Facebook kullanımının insanlar üzerindeki zararlarından diğerleri ise baş ağrısı, uykusuzluk, karın ağrısı, boyun tutulması ve benzeri sağlık sorunlarıdır. Narsist bireylere dönüşmek ve depresyona sürüklenmek de Facebook zararları arasında yerini almaktadır. Çocukların yaratıcılık düzeyini aşağıya çeken ve ergenlik dönemindeki gençleri bunalıma sürükleyen Facebook, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı olumsuz olarak tehdit etmektedir.

Facebook’un Yararları

Facebook’un yararları ise zararlarının yanında oldukça küçük kalmaktadır. Yine de yararları da oldukça işinize yarayacaktır. Facebook eğer ki bilgi edinme amacı ile kullanılıyorsa sizin için en iyi platformlar arasında yer alacaktır. Bununla birlikte insan ilişkilerinin sosyal ortam üzerinde olsa bile gelişmesini sağlayan Facebook, uzun yıllar boyunca görmediğiniz ve konuşma fırsatı bulamadığınız insanlar ile yeniden bir bağ kurmanızı sağlamaktadır.

Leave A Comment