Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

2017-03-25T16:50:47+00:00

Sitemizde birkaç kez Canva’dan ve onun sosyal medya görselleri oluşturmak için ne kadar harika bir site olduğundan bahsetmiştik. Ancak birçok kullanıcı başta Photoshop olmak üzere kendi kullandıkları araçlar ile daha rahat hissetmektedir. Size bunları değiştirmeyi söylemek yerine, Facebook reklamları yaratmak için Photoshop’ta kullanabileceğiniz şablonların ve kaynakların bir listesini sunmak istedik (ve PSD dosyalarını açabilen herhangi bir görsel düzenleme programında).

%20 Metin Hakkında Küçük Bir Not

Aşağıdaki bağlantılarda göreceğiniz ortak bir şey Facebook %20 metin kuralıdır. Bu, görsellerinize çok fazla metin eklemediğinizden emin olmak için Facebook’un bir kılavuz araç kullanarak uyguladığı bir kuraldı. Haber kaynağı ve mobil reklamlara uygulandı ancak kenar çubuğu reklamlarına uygulanmamıştı.

Geçmiş zamanlı ekler kullandık çünkü yakın bir zaman içerisinde Facebook kılavuz aracı ve onun berisindeki kural hakkında bir değişiklik yaptı. Bunun yerine metin miktarına göre reklamların gösteriminde ve maliyetinde göre bir değişiklik yaptılar. Eğer kılavuz aracında çok fazla kutucuk varsa, sadece reklamınızı reddetmek yerine, görselinizdeki metin miktarını analiz ediyorlar ve reklamlarınızın yayınlanmasını buna göre ayarlıyorlar.

facebook yuzde 20 kurali - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Görselinizde ne kadar çok metin olursa, o kadar az miktarda insana gösterilir. Bu artan maliyetlerin ilk sonucu, daha az metne sahip olan bir reklam yayınlasaydınız, aynı miktarda insana gösterim için daha az ücret ödüyor olacaktınız.

Artık niçin aşağıdaki bağlantıların birçoğunun şablonlarında, kılavuzlardan bahsettiğini veya metin şablonlarının görsellerinde niçin olabildiğince az metin bulunduğunu biliyorsunuz. Bunların hepsi artık geçerli olmayan bir kural için hazırlanmıştır. Ancak yine de az metin kullanmayı amaçlamak, daha fazla gösterim ve reklamlarınızın maliyetini düşük tutmak için oldukça faydalıdır. Başka değişen bir şey yok, bu yüzden görsel boyutları ve düzenleri hala geçerlidir.

Kaynak Listesi

AD Parlor’ın Facebook Photoshop Şablonları  – Bu sayfa Ad Parlor’un yardım merkezidir ve Facebook üzerindeki reklamların farklı stilleri için birkaç farklı dosya içermektedir. İçinde fotoğraf reklamları, bağlantılı gönderi reklamları, mobil reklamlar, çoklu ürün reklamları, teklif sayfaları, sayfa beğeni reklamları ve daha fazlası bulunmaktadır. Tüm dosyalar yükleyebileceğiniz basit PSD dosyalarıdır ancak içlerinde çok fazla bir değişiklik yapamayabilirsiniz. Çoğunlukla reklamınızı gönderdiğinizde büyük görselin nasıl olacağını göstermek için boyut açısından kısıtlıdırlar. Basit referans görselleri almak için oldukça iyi bir yöntemdir ancak detaylı bir düzene sahip değildirler.

adparlor - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

İlginizi çekebilecek ikinci kaynak ise Ad Parlor Reklam Mockup Aracı‘dır . Canva’nın daha basit bir sürümü gibidir ve size şablonlar dışında herhangi bir kaynak sağlamazlar. Mesajınız, görseliniz ve harekete geçirecek söyleminiz ile birlikte reklamınızın çeşitli konumlarda nasıl görüneceğini görmek için kullanabilirsiniz. Facebook web sitesi tıklamaları, mobil ve masaüstü uygulama indirmeleri, video gönderileri, durumlar, fotoğraflar, teklifler, etkinlikler ve sayfa beğeni reklamları için çalışmaktadır. Aynı zamanda Instagram, Twitter ve Pinterest reklamları için de işe yarayabilir. Ancak araca ulaşmak için sahip olduğunuz tüm reklam bloklayıcıları kapatmanız gerekiyor ve en iyi Chrome’da çalışıyor.

[ilginiziCekebilir id=”1204″]

Behance’in Karüsel Reklam Şablonları  – Bu Photoshop şablon dosyası daha detaylı olup, gerçek bir karüsel reklamının nasıl görüneceği ve çalışacağını size göstermektedir. Geniş bir görseli alıyorlar ve bunu bölüp, taklit edebileceğiniz şekilde görseller arasındaki devamlılığın nasıl çalıştığını size gösteriyorlar. Reklam görsellerinin değiştirilebilinir tekil elemanlar olmalarını sağlamak için farklı bir biçimde çalışıyorlar.

carousel - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Her görsel kendi başına oldukça basit görünüyor ancak arka plandan ve metin hizasından çok daha fazlasına sahipler. Eğer düzeni genişletmek isterseniz, bunu kendiniz yapmanız gerekiyor. Bu indirme, Dropbox tarafından sunuluyor, bu yüzden bir hesaba ihtiyacınız olabilir veya eğer bant genişliği sınırlamaları ile karşılaşırsanız, daha sonra tekrar deneyin.

Blueprint Interactive’in %20 Metin Rehberi  – Bu, en üstte bahsettiğimiz tarihi geçmiş şablon dosyalarından birisi ancak yine de ekliyoruz çünkü ne kadar metin eklediğinizi tahmin edebilmeniz için hala yararlıdır. Artık belirli bir kılavuz düzenine dikkat etmeniz gerekmiyor ancak baktığınız şeydeki metin oranını bilmek yine de kullanışlı olacaktır. Eğer bunun gibi bir şey kullanmazsanız, tahmin ettiğinizden çok daha fazla metin kullanıyor olabilirsiniz.

interaktif sablon - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Web Designer’ın Academy Reklam Şablonları – Bu, şu ana kadar listelediğiniz şablonlar arasında en iyi olan en sağlam düzene ve tasarım elemanına sahip dört reklamın birleşimidir. Her reklamın farklı şablonu var ve bunları yazımızda verdiğimiz bağlantı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Dördünün de üst kısmında metin ve logo kısmı, ana bir arka plan rengi ve ek elemanları vardır.

Web Tasarim Akademisi - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Bunlardan bir tanesi tamamen tek grafik elemanına sahiptir. Diğerinde silinen bir ekran görüntüsü ve daha küçük grafik elemanı bulunmaktadır. Diğerinde ise birkaç katmanlı ekran görüntüleri vardır ve sonuncusunda ise bir fotoğraf bulunuyor. Varlıklarını, metinlerini, renklerini değiştirerek, özelleştirebileceğiniz ve güncelleyebileceğiniz bu ürünleri tamamen kendinize ait bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Graphic River’dan Ücretli Varlıklar  – Bu, Envato Marketplace’i oluşturan alt sitelerden biri olan Graphic River’dan haklarını satın alıp, özelleştirebileceğiniz varlıkların bir listesidir. Arama filtrelerindeki Facebook reklamları için özel bir kategoridir ancak biraz daha ileri gidip, diğer elemanlara da bakmak isteyebilirsiniz; kimi zaman şablonlar yanlış kategorilendirilebiliniyor.

Ne yazık ki, bu varlıklar ücretsiz değil. Bu aramayı yaptığınızda tüm varlıkların maalesef tutarlı olmayan bir biçimde “Facebook ads” olarak etiketlendiğini göreceksinizdir. Bunlardan bazıları genel bannerlardır veya kapak fotoğrafınızın reklamvari versiyonları olarak tasarlanmıştır. Kimileri de ayrıca tekil görsel şablonları içerirken, diğerleri farklı elemanların bir seçimi veya paketidir. Aynı zamanda baktığınız varlıkların ön izlemesine ve satıldığı miktarlara ulaşabilir veya herhangi bir indirim olup, olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Çoğu elemanda çoğu zaman iyi bir indirim oluyor. Fiyatlar 2 ila 17 dolar arasında değişmektedir. 17 dolarlık paketler aslında toplamda 234 tekil PSD dosyasıyla kenar çubuğu reklamları, kapak fotoğrafları, haber kaynağı reklamları gibi 13 farklı reklam şablon seti içermektedir. Aslında bu en iyi tekliftir.

graphic river reklam sablon - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Graphic River anlaşıldığı kadarıyla Envato’nun en başarılı alt mağazalarından birisi değil. Bu şablon paketlerinin büyük bir çoğunluğu on seferden az satılmıştır, bu yüzden tasarımlar markanız için çok ya da az benzersiz olacaklardır. Bu, her zaman şablon kullanımının farklı bir yönü olmuştur, reklamınızı yaratırken buna dikkat etmelisiniz; çok sık kullanılan şablonlar bilinen şablonlara dönüşmektedir ve insanlar bunları görmekten sıkılırlar. Banner körlüğüne maruz kalabilir ve daha düşük tıklama oranları elde etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu şablonlar size bunu yaşatmayacaktır çünkü rakibiniz bir başka markanın aynı kitleye aynı şablonu kullanma ihtimali oldukça düşüktür.

Every Interaction’ın Profil ve Kapak Fotoğrafı Şablonları – Evet, bunların aslında reklam görseli olmadığını biliyoruz ancak yine de kullanılabilinirler. Bazı markalar kendi kapak fotoğraflarını reklama dönüştürmeyi isteyebilir ve diğerleri tutarlı markalaşma için kendi kapak fotoğrafları ile profil resimlerini birleştirerek kullanmayı yeğleyebilir. Bu, zip dosyası halinde ücretsiz olarak sunulan şablon seti ile görsellerinizi ve onların nasıl doğru göründüğünü test edebilirsiniz.

[ilginiziCekebilir id=”635″]

Template.net’ten 56 Ücretsiz Tasarım Şablonu  – Bu şablon seti özellikle Facebook için yapılmamış ancak birçoğu broşürler ve otobüs durakları için baskılı reklamlar gibi diğer tür reklamcılık için özel olarak hazırlanmıştır. Ancak her zaman şablonları alabilir ve reklamınızın bir parçası olarak temel tasarımlarda veya konseptlerinizde kullanabilirsiniz.

psd reklam tasarim sablonlari - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Template.net aslında şablonlar için internetteki en iyi depolardan birisidir çünkü Yılbaşı teması gibi çeşitli tatiller için çeşitli ve ilham verici tasarımları sürekli olarak yayınlıyorlar. Ancak sosyal medyaya çok odaklanmamış durumdalar. Onları, web siteniz veya e-ticaret siteniz aracılığıyla baskı pazarlaması veya pazarlama için kullanmanızı ve markalaşmanızı ikisinin arasında tutmak için herhangi bir şablonu Facebook reklamlarınıza dahil etmenizi öneririz.

Dribble’in Facebook Sayfa Kaynak Boyut Rehberi – Bu PSD dosyası, 2016 yılının başında çıkartılan mevcut Facebook sayfa tasarımının bir modelidir. Belirli grafik elemanlarını değiştirdiğinizde sayfanızın nasıl görüneceğiniz gösteren elemanların bileşik bir biçimde bağlantılı seçimidir. Sayfa gönderi görselleri (reklam görselleri ile aynı) ve hatta sekme uygulama ikonları dahil olmak üzere grafik elemanlarında değişiklik yaptıktan sonra sayfanızın nasıl görüneceğini gösteren yararlı bir modeldir.

Creative Market’in Facebook Şablonları – Bu Facebook şablon seti üç PSD dosyasını içermektedir. Bunun içinde, kare formatındaki reklam birimleri için çalışan, reklamlar için fotoğraf boyutunda görsel ve Facebook kapağı için bir kapak bulunmaktadır. Ücretsiz değil çünkü lisans maliyeti 10 dolardır.

psd market - Facebook Reklam Görselleri için Photoshop PSD Şablonları

Eğer bunu gerçekten de sevmezseniz, diğer paketler için Creative Market arama sonuçlarına  bakabilirsiniz. Sundukları şeylerin büyük bir çoğunluğu kapak fotoğrafı şablonları ancak bazı reklam paketleri de bulunuyor. Örneğin, bu paket  22 dolar ancak lisans gerektirmeden farklı görsel türlerinde kullanabileceğiniz varlıklar ile birlikte 16 farklı tasarıma sahiptir.

Sonuç Olarak

Kullanabileceğiniz çok fazla şablon bulunuyor ancak çok fazla farklılığa sahip değiller. Açıkçası Facebook reklamlar için internet üzerindeki çoğu şablon ya çok eskiler ve bu yüzden farklı reklam boyutlarına sahiptir ya da %20 metin kuralının etkisini minimuma indirgemek için kılavuz aracına odaklanmıştır. Bu kategorideki diğerleri çok az tasarıma sahip ve boyut şablonlarından daha büyüklerdir. Tek ihtiyacınız olan genişlik ve yükseklik pikselleriyken niçin bir PSD indiresiniz ki? Gerçek şablon formunda olanlar ise oldukça şaşırtıcı ve tasarımlar da pek farklı değiller.

Bunun ana sebeplerinden birisi ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi Canva. Canva, Facebook reklamları için çoğu oldukça ucuz olan yüzlerce düzen sunan ücretsiz bir araçtır. 1 dolar ya da benzeri bir tutar karşılığında bir tasarım seçebilir, kullanabilir ve size bir maliyeti olacak varlıkları kullanmak yerine kendi varlıklarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu araç yapması gerektiği şey konusunda oldukça başarılı ve diğer insanları işinden bile edebiliyor.

İster Photoshop ister Canva’yı tercih edin, masaya yatırabileceğiniz birçok şablon bulunuyor. Şablonların ne kadar çok kullanılırsa, o kadar çok etkisini kaybederler. Bu Facebook’daki kitlenize geç yansıyan bir durumdur ancak eninde sonunda şablonlar sizi başarısızlığa uğratacaktır. Bir alternatif olarak bağımsız çalışan bir grafik tasarımcı kiralayabilirsiniz. Fiverr veya Upwork gibi sitelerden Facebook reklamları için tasarımcılar bulabilirsiniz ve onlarda kendileri portföyündeki şablonları ve kendi grafik tasarım bilgilerini, markanız için orijinal bir şey ortaya çıkarmak adına kullanabilirler.

Markalaşma, bu uğraşın en önemli kısmıdır. Markanıza uymayan bir şablon kullanmanızın herhangi bir anlamı yoktur. Renkler kolayca değiştirilebilinir ancak rengin tonu ve tasarım genel anlamda çok daha zordur. Bu yüzden birçok marka kendi özel tasarımını yapıyor, bu sayede şablonların sınırlı dünyası ile kendilerini sınırlamak zorunda kalmıyorlar.

Leave A Comment