Facebook Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2017-05-15T13:39:30+00:00

Facebook, 2004’ten beri insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal medya aracı olup, şuan hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biridir.  Artik günümüzde hemen hemen herkesin bir sosyal medya hesabı var ve her gün Facebook üzerinden binlerce paylaşım yapılıyor. Ama kendimizi korumak için dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken bazı şeyler var.

Her yerde olduğu gibi sosyal medyada da uymamız gereken kurallar vardır. Böylelikle arkadaşlarınız yada kullanıcılar tarafından daha doğru anlaşılabilirsiniz. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu sosyal medya ağlarında geçirdiğimiz için öğrenmekte fayda var.

 

facebook-sifre-secimi.jpg- Facebook Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İşte Bazı Sosyal Medya Kuralları;

Denizde veya havuzda çekilmiş fotoğraflarınızla kendinizi göstermeye çalışmayın.

Ruh haliniz sürekli değişiklik gösterebilir, her düşündüğünüzü yazmayın.

Her yediğiniz yemeğin, içtiğiniz içeceğin fotoğrafını koymayın, insanlar ne yiyip içtiğinizi merak etmiyor olabilir.

Bütün kişisel bilgilerinizi paylaşmayın, herkes iyi niyetli düşünmeyebilir.

Arkadaşlarınızla fotoğraflarınızı paylaşırken onlara etiketlenmek isteyip istemediklerini sorun.

Hastayken kendinizi acındıracak fotoğraflar, acıklı yazılar paylaşmayın.

Sosyal medya ağları içinde en eskilerinden biri olan Facebook’un milyarlarca kullanıcısı var.

 

facebookta-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg- Facebook Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Peki Facebook Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikkat edilmesi gereken en önemli kural kimlik bilgilerinizi paylaşmamanız gerektiği. Facebook üzerinden milyarlarca insan sizin bilgilerinizi alıp kullanabilir. Artık bu tarz hırsızlıklar , dolandırıcılıklar internet üzerinden elde edilen bilgilerle gerçekleştiriliyor.

Gittiğiniz yerleri paylaşmayın. Eğer adresiniz biliniyorsa ve evde olmadığınızı sosyal medya hesabınızdan paylaşıyorsanız eve geldiğinizde küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Facebook üzerinden paylaşım yaparken çalıştığınız yerle ilgili yorumlarınızı veya resimlerinizi paylaşırken dikkatli olun. Çoğu şirket yada firma çalışanlarının sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.

Hesabınızın zor bir şifresi olsun. En az 8 karakterli, içerisinde rakam ve harf olan bir şifreniz olsun. Mümkünse bir büyük bir küçük harfli şekilde oluşturursanız daha güvenli olacaktır.

İnsanların sizi kişi aramalarında bulamaması için hesap ayarlarından gizlilik ayarlarını yapın. Böylece kendinizi korumuş olursunuz.

Facebook için dikkat edilmesi gerekenler oldukça basit kurallar. Zaman geçtikçe ve kullandıkça sizde kendiniz bir takım yöntemler geliştirebilirsiniz.

Leave A Comment