Facebook’da Kullanılan Bir Kullanıcı Adını Kendinize Almak

2017-02-17T06:43:38+00:00

Güçlü bir Facebook işletme sayfasında göz ardı edilen küçük konulardan birisi de, özelleştirilmiş bağlantı adresleridir. Sizce şunların hangisi sizin için daha iyidir:

  ● https://www.facebook.com/HarikaMarka-191999230901156
  ● https://www.facebook.com/HarikaMarka

Yanıt elbette ki, ikinci olan. Birçok kullanıcı, bağlantı adresinizi fark etmeyecek veya önemsemeyecektir; sizi Facebook üzerinde görecekler ve adres çubuğuna bakmadan sayfanız ile etkileşime gireceklerdir. Aslında bu takipçileri kendilerine çekmek ve bilgi çalmak için insanların niçin bir sayfa adını ve görünümünü kopyaladığının ve niçin Facebook çalışanlarının bu bağlantı adreslerine önem verdiğinin ana nedenidir.

Bağlantı adreslerinin önemli olduğu tek zaman, onların diğer insanlar tarafından görülebileceği zamanlardır. Bu, bağlantı içermeyen yerlerde paylaştığınız zamanlar anlamına gelmektedir. İmzanızdaki veya web sitenizdeki gibi bir bağlantı olduğunda, basitçe üzerine tıklanabilir ve okuyucuyu doğru yere yönlendirebilir.

Diğer durumlarda, markanızı tanıtırken bağlantı adreslerinizin okunabilir ve mümkün olduğunca akılda tutulabilinir olmasını isterseniz. Sayfanıza /Stars ismini alamazsınız çünkü bu sizin markanızın ismi değildir (aslında bir televizyon kanalı beklerden bir grup paranormal araştırıcının sayfası olduğunu bulduk . Bağlantı adresiniz, markanızın ismi olmalıdır. Bir kartvizit veya broşür gibi basılı medyada karşılaşıldığında, yazılmasının kolay olması, kişilerin sayfanıza sıfır hata ile erişebilmelerine yardımcı olur. İnsanların uzun bir dizi rakama sahip olan sayfalara erişmeleri zordur ve genellikle yazım yanlışı yapacaklardır.

Aynısı televizyon veya radyo reklamı gibi sesli medya için de geçerlidir. Kullanıcının bağlantı adresinizi görsel olarak hatırlayamayacağı zamanlar olacaktır ve sizden duyacakları sözcükleri daha sonra kullanarak sayfanıza ulaşacaklardır. Ne kadar karmaşık, unutulabilinen ve yazımı zor bir bağlantı adresi seçerseniz, kullanıcıların hata yapma ihtimali de o kadar artacaktır. En azından görsel medyada bağlantınızın yanına bir QR kodu ekleme seçeneğiniz vardır. Bu sayede akıllı telefonu olan kullanıcılar bunu tarayarak, doğrudan sayfanıza ulaşabilirler.

[ilginiziCekebilir id=”521″]

Bağlantı Adresi Alma

Başlığımızdaki konuya girmeden önce ilk olarak sayfa adınızı nasıl alabileceğinizi ve bu konudaki kısıtlamaların neler olduğunu aktarmak istiyoruz.

İlk olarak, sayfanız için daha önce bir isim almadıysanız, Facebook’un buna Kullanıcı Adı adını verdiğini bilmenizi isteriz. Bu, Facebook’a giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adından farklıdır. Sayfanıza özeldir.

Sayfanız için bir Kullanıcı Adı seçmediyseniz, bunu yapmak oldukça kolaydır. Sadece sayfanıza gidin ve sol taraftaki bölüme bakın. Resminizin ve sayfa adınızın altında “@Kullanıcı Adı Oluştur” diye küçük gri bir alan göreceksinizdir.

Uygun Kullanici Alma Facebook - Facebook'da Kullanılan Bir Kullanıcı Adını Kendinize Almak

Şimdi hemen bir kullanıcı adı seçmeden önce birkaç şeyden haberinizin olması gerekiyor.

● Kullanıcı adları benzersizdir. Eğer biri Stars kullanıcı adını aldıysa, bunu kullanamazsınız.
● Sayfalar sadece bir kullanıcı adına sahip olabilir. Bir şekilde üç veya dört bağlantı adresine sahip olup, hepsini aynı sayfaya yönlendiremezsiniz.
● Kullanıcı adları sadece rakam ve harf içerebilir ancak tek izin verilen özel karakter noktadır (.).
● Büyük veya küçük karakterler bir fark yaratmaz. KullanıcıAdı, kullanıcıadı, kullanıcı.adı ve k.u.l.l.a.n.ı.c.ı.a.d.ı kabul edilebilinir.
● Kullanıcı adları .com veya .net gibi tipik web uzantılarını içeremez. En azından beş karaktere sahip olmak zorundadırlar.
● Kullanıcı adlarına aynı zamanda Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘nde yayınlananan dil kullanımı ve davranış koşullarına uygun olmalıdır.

Ek olarak kullanıcı adınızı, sadece bir kullanıcı adı belirledikten sonra değiştirebilirsiniz. Burası önemli, bu yüzden lütfen dikkatinizi verin. Eğer /EnHarikaMarka adını alırsanız ve bunu daha sonra /HarikaMarka olarak değiştirirseniz, bir daha kullanıcı adınızı değiştiremez veya değişikliği geri alamazsınız.

Bir kullanıcı adı belirleyip, seçiminizi onayladıktan sonra iki muhtemel sonuç vardır. Biri, kullanıcı adınız kabul edilir ve sayfanızın ismi ve bağlantı adresi değişir. Diğerinde ise Facebook, kullanıcı adının çoktan alındığını belirtir.

Facebook bu kullanıcı adının alındığını söylerse, önünüzde iki muhtemel sonuç vardır. Yenilerini deneyerek (ve ilgili kısmı atlayarak), uygun bir tane ararsınız. Ya da Facebook.com/seçtiğinizdolukullanıcıadı adresini ziyaret edip, karşınıza neyin çıkacağına bakarsınız. Sonucunda ya bir sayfayı ziyaret edersiniz ya da “böyle bir sayfa bulunmuyor” sayfasını görüntülersiniz.

Eğer Bir Bağlantı Adresi Yok Ancak Yine de Alınmışsa

Bir kullanıcı adının alınmış olmasına rağmen size görüntülenmemesi oldukça yaygın bir durumdur.

Kullanici Adi Bir Baskasi Tarafindan Kullanılıyor - Facebook'da Kullanılan Bir Kullanıcı Adını Kendinize Almak

Bunun olması için birçok neden bulunmaktadır.

● Sayfa bir başkası tarafından yaratılmıştır ve yayınlanmadan bekletilmektedir. Şimdi alıp, kenara koyduktan sonra daha sonra satmak için kullanmayı amaçlıyor olabilirler veya kendi amaçları doğrultusunda kullanmak için şimdiden almış olabilirler. Her ikisinde de sayfayı ayarlamayıp, yayınlamamışlardır.
● Sayfa, daha önce herhangi bir zamanda yaratılmış ancak Facebook’tan uzaklaştırılmış ve engellenmiş olabilir. Tekrar kullanımını engellemek için sayfa adı hala geçerli olarak bekletiliyor olabilir.
● Sayfa yaratılmıştır ve aktiftir ancak bölgesel sınırlamalar, sayfayı görmenizi engelliyor olabilir. Çoğu zaman örneğin sayfa sadece Türkiye için yaratıldıysa ve siz de başka bir ülkeden görüntülemeye çalışıyorsanız, görüntüleyemeyeceksinizdir. Bunun tam tersi de geçerli olabilir.

İlk seçenekteki gibi biri sayfayı şimdiden alıp, satmak istediğinde, bilmeniz gereken husus, bunun Facebook’un kullanım şartlarına aykırı olduğudur. Bir ismin sahipliğini bir başkasına transfer etme izniniz bulunmamaktadır. Bu, bir sayfayı satamayacağınız veya bir başkasının kullanması için o sayfanın adını değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Elbette, bu her zaman olabiliyor ve Facebook’un bunu belirlemesi için çok fazla yöntemi yok. Ancak böyle bir işlem gerçekleştirdiğinizde, bu sebepten ötürü engellenme riskiniz bulunmaktadır.

Bağlantı Adresi Mevcut ve Siz Bu Adı İstiyorsanız

Diğer seçenek olan, bir sayfa var olduğunda ve görebildiğinizde, size bir işletme sayfası veya kişisel bir profil olarak görüntülenebilir. Her iki durumda da, varlığın sahibi kimse ondan hak talebinde bulunabilirsiniz.

Örneğin Nike firması size ait diye varsayalım ve Facebook sayfası olarak /Nike isminin bir başkasına ait olduğunu buldunuz. Bunu, onlardan satın alma ihtimaliniz vardır veya bunu onlardan almak için yasal işlem tehditleriyle ismi size vermelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook’un bu talebi kabul etme ve sayfayı size verme ihtimali de oldukça yüksektir.

Eğer Stars adında yerel bir çiçek dükkanıysanız ve /stars sayfasını istiyorsanız, bu sizin için daha zorlu olacaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi /stars çoktan bu ismi kendisine marka adı olarak seçmiş bir grup insan tarafından alınmıştır. Sizin talebiniz, bu insanlarınkinden daha haklı değildir. Bu yüzden bu talebiniz büyük ihtimalle geri çevirilecektir.

Bir Kullanıcı İsmini Kurtarmaya Çalışmak

Çoktan alınmış bir kullanıcı adını almak için izleyebileceğiniz çok az yol vardır. Her yöntemin, duruma, talebinizin gücüne, bütçenize ve avukatlarınıza bağlı olarak değişken düzeylerde başarılı olma ihtimali vardır.

İlk ve en kolay yöntem ise, şu anda bu sayfanın sahibinden sayfayı istemenizdir. Bu yöntem sadece sayfa mevcut ise ve elbette mesaj kabul ediyorsa kullanılabilinir. Niçin ticari marka isminizi talep etme hakkınız olduğuna ve bunu niçin işletmeniz için istediğinize dair bir mesaj yazmalısınız. Sayfa sahibinin, ismi size verme gibi bir ihtimali vardır ancak buna bel bağlamamanızı öneririz. Çoğu zaman insanlar isimlerine bağlanır ve onlardan kolayca vaz geçmezler. Bu, özellikle sayfaları aktif olarak kullanan markalar için geçerlidir. Elbette eğer başka bir marka, isminizi aldıysa ve aktif olarak kullanmıyorsa, mesaj yolu ile onlara ulaşmanız da düşük bir ihtimal olacaktır.

Diğer en kolay yöntemlerden birisi de sayfayı satın almayı önermektir. Eğer size ücretsiz olarak vermezlerse, belki para karşılığında verebilirler. Bazı insanlar Facebook kullanım şartlarını ihlal etmeyi göze almazlar ve eğer bir sayfayı satın almak istiyorsanız, Facebook çalışanlarına haber vermemeleri için onları bu konuda bilgilendirmemeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda teklif edeceğiniz miktarı da belirlemeniz gerekiyor. Bireyler birkaç yüz lira kazanmaya sıcak bakarlar ancak küçük işletmeler bağlantılarını ve reklamlarını dönüştürmek için gerekli masrafları analiz edip, sizden daha fazla para talep edebilirler. Bazılar da sizden daha fazla para almak için, sayfa ederinin çok üstünde para talep edeceklerdir. Ve elbette birçok insan satmak istemeyecektir.

Bundan sonra işler biraz sarpa sarıyor. Yasal bir tehdit iletebilirsiniz ancak bu oldukça risklidir. Yasal bir tehdit ancak yasal çerçeve ile desteklendiğinde ciddiye alınacaktır. Bazı insanlar resmi şeyleri duyduğunda korkup sayfayı hemen size teslim edebilirler. Bazı insanlar ise blöfünüzü görüp, sizi göz ardı edebilirler veya size gülebilirler. Tabi bazı kişiler de bunu ciddiye alıp, tüm iletişimi kestikten sonra kendi avukatlarını arayarak, talebinizi yasal açıdan inceleyeceklerdir.

Bu yüzden, ağzınızdan çıkacak herhangi bir şey için çok para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Eğer blöfünüze avukatlar ile yanıt verirlerse, kendi avukatınızı tutmaya hazır olmasınız, aksi durumda talebinizden vazgeçmek zorunda kalacaksınızdır.

Bunların dışında Facebook’a bir ticari marka itirazı () bildirebilirsiniz. Bir ticari marka raporu doldurmak oldukça ciddi bir konudur ve Facebook doğru eylemi uygulamak için kanunlara sıkı sıkına bağlı kalmaktadır. Ancak aynı zamanda talebinizin ve mevcut kullanıcı adının yasal açıdan geçerliliğini değerlendirirler ve eğer talebinizde eksiklikler varsa, doğrudan reddedecektir.

Ticari marka facebook - Facebook'da Kullanılan Bir Kullanıcı Adını Kendinize Almak

Bir talepte bulunmak için bu formu (https://www.facebook.com/help/contact/208282075858952) kullanmanız gerekiyor. Facebook’a isminiz, adresiniz ve telefon numaranız da dahil olmak üzere tam bir iletişim bilgisi sunmanız gerekiyor. Ticari marka veya telif hakkı ihlaline ilişkin ve bu ihlalin Facebook üzerinde nerede gerçekleştiğine dair bir açıklamaya ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda bu bilgiyi genellikle bir bağlantı aracılığıyla Facebook’a sunmanız gerekiyor. Bunlardan da önce, bu talebinizin tamamen iyi niyet ile gerçekleştirildiğine, sağladığınız bilgilerin doğru olduğuna ve markanın veya telif hakkının kesin yasal sahibi olduğunuza dair imzalı bir belge sunacaksınız.

Araştırma süresince Facebook, iletişim bilgileriniz de dahil olmak üzere talebiniz ile ilgili bilgileri, ismi kullanan kişiye sunacaktır. Bu, sahte yasal işlemleri ve diğer potansiyel sorunları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda iddianız hakkında da ilgili kişileri bilgilendirmiş olurlar.

Yine, eğer talebiniz geçerli ve mevcut isim sahibinden daha güçlü olarak kabul edilirse, kullanıcı adı size verilecektir. Ancak çoğu durumda, bu gerçekleşmez. Aynı zamanda bu süreç genellikle içeriğin kaldırılması için kullanılır ve bu sayede taklitçilere ve isim saklayanlara karşı mükemmel sonuçlar verir. Meşru küçük işletmeler veya marka isminizi kullanan bireylere karşı pek işe yarayamayabiliyor.

Son olarak gerçekten de bir yasal işlem başlatabilirsiniz. Hem Facebook hem de Facebook üzerindeki hesaba karşı yasal bir işlem başlatmak oldukça pahalı, uzun ve muhtemelen faydasız bir süreç olacaktır. Bunu önermiyoruz.

Günün sonunda ne yazık ki, eğer işletme sayfanız için istediğiniz kullanıcı adı alındıysa, büyük ihtimalle bunu kullanamayacaksınızdır. Elbette büyük bir ulusal marka değilseniz veya mevcut isim sahibi bir taklitçi değilse, Facebook’un talebinizi ciddiye alma ihitmalı oldukça düşüktür.

2 Comments

 1. Fatih Akçayır 27 Aralık 2018 at 15:00 - Reply

  Merhaba bu makalede anlattığınız gibi bizim kullanmak istediğimiz kullanıcı adı alınmış fakat kullanılmıyor. Bu hesabı nasıl devralabiliriz. Facebooka bu konuyu ulaştırabileceğimiz form varmıdır?

  • UTKU 27 Aralık 2018 at 17:32 - Reply

   Merhabalar. Böyle bir durumda kullanılan kullanıcı adınızı almak genellikle yasal gerekçelerle mümkündür. Tescil edilmiş ve global olarak tanınan bir marka gibi… Oldukça meşakatli bir süreç olmakla beraber telif hakkı bildirimiyle bu konuyu çözebileceğizi düşünüyorum.

Leave A Comment