Facebook Güvenlik Açıkları Nasıl Bulunur?

2017-05-13T09:39:28+00:00

Y kuşağıyla beraber yükselip kısa sürede bütün kuşakları kucaklayan, genci yaşlısı demeden bütün hanelere bilgisayar ya da cep telefonu olmadan da nüfuz etmeyi başarmış dünyanın en etkin kullanılan sosyal medya platformu şüphesiz Facebook’ tur. Öyle ki akıllı telefonların bu kadar yaygınlaşmasında; insanların ev, okul, tuvalet demeden hatta yolda yürürken bile Facebook’ta paylaşım takip edip like yağdırma isteği görünmez kahramanlardan olmuştur.

Facebook-site-acigi-bulma.png- Facebook Güvenlik Açıkları Nasıl Bulunur?

Bir Yaşam Biçimi: Facebook

Resim, video, anı, duygu, düşünce… vs her türlü her şekilde paylaşımda bulunduğun, her görüşten sayfalar açıp ideolojini yayabildiğin ve propaganda yapabildiğin bu mecrada her şey bu kadar mükemmel mi? Tabi ki ayır. Her güzelin kusurları da vardır. Facebook da internet üzerinde yazılımlar çerçevesinde oluşturulan ve tabanı sen ben gibi internet meraklılarınca (mühendislik ve cesaret de var tabi) oluşturulmuş bir sosyal paylaşım sitesidir. Her ne kadar bünyesinde binlerce çalışanı ve açık arayan, denemeler yapan mühendisleri olsa da her yeni bir günde yeni bir açık bulma hikâyesi duymamız kuvvetle muhtemel. Bu kadar hızlı büyüyen ve bünyesine yeni uygulamalar katıp rekabette her zaman en önde olmayı amaçlayan sosyal medya kralı Facebook site açığı bulma konusunda da kullanıcılara hazineler sunuyor.

facebook-site-aciklari.jpg- Facebook Güvenlik Açıkları Nasıl Bulunur?

 Basit Yöntemlerle Başlayın

Peki, Facebook site açığı bulma çok zor bir eylem midir veya açık nasıl bulunur? Dilerseniz birkaç örnek üzerinde detaylandıralım bu soruyu. En basitinden Facebook’ta bir arkadaşınızı arattınız. Ancak çıkan sonuçlarda o kişinin doğru kişi olduğundan emin değilsiniz. Facebook hesabına tıkladınız, arkadaşlarına baktınız ve göremediniz. Bu kişi resimlerini ve arkadaşlarını gizlemiş olabilir. Önce bu kişinin ID’ sini kopyalayın, sonra açılan fotoğraflarından onu beğenen ve arkadaşı olabilecek kişinin profiline tıklayıp URL girilen yerden ID kopyala, Bu iki ID’yi yen bir sayfa açıp URL kısmana https://www.facebook.com/ARANAN KİŞİ ID/friends?and=ARKADAŞININ ID linkindeki büyük puntalı yerlere yapıştır ve bu kişinin ortak arkadaşlarını gör. Bu işlemi bir kaç kere yenileyip aradığın kişinin arkadaş çevresini ve bu sayede ortak fotolarını görmen mümkün. Yani bu ve bunun gibi birçok güvenlik açığı bulmak mümkün.

Zor Ama İmkânsız Değil

Bunun yanında hesap çalma, şifre kırma, arkadaşın olmayan kişilerin duvarından yorum silme, fotoğraf paylaşma gibi birçok Facebook site açıkları bulma en basit kullanıcılar tarafından rahatlıkla yapılabilir durumda. Yazılım tabanından da Facebook açığı bulmak çok zor olmakla beraber mümkün. Facebook’un en savunmasız olduğu güncelleme zamanlarında bu açıkları bulmak daha olağan durumlardan. Facebook’un bu açıkları bulup bildiren kullanıcılara para ödülü verdiği biliniyor. Bu konuda çok ilham verici örnekler mevcutken ben mi kafa tutacağım kocaman Facebook’a demek yerine bir yerden başlamak gerekiyor. Hevesinizi kaybetmeyin ve denemekten vazgeçmeyin
 

Leave A Comment