Facebook Dizi Çekmeye Başlayacak

2017-07-10T02:12:26+00:00

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Facebook, standart yapısının yanında bir çok yenilikçi atılıma ev sahipligi yapmaya hazırlanıyor. Son zamanlardaki video içeriklere olan ilgiye paralel olarak gelişen bu atılımlar, Facebook’un video tarafını çok daha güçlendirecek. Geçtiğimiz zamanlarda Şampiyonlar ligi’nin gelecek dönemdeki maçlarını yayınlayacagını açıklayan Facebook, bu seferde dizi sektörüne geçerek, herkesi çok şaşırtan ve bünyesinde bir ilk olacak girişimler peşinde. Şimdilik resmi olarak Facebook tarafından duyurusu yapılmasa bile, iddiaları yalanlayacak bir açıklamada gelmemesi ve iddiaların çok güçlü olması sebebiyle, önümüzdeki zamanlarda Facebook üzerinden dizi izleyebilmemiz mümkün gibi görünüyor.

Facebook, uzun zamandır videolar üzerine güncellemeler ile meşgul. Facebook, yapı itibariyle tamamen video üzerine kurulu bir site olmadıgı için, bu güncellemeler aşama aşama gerçekleşse bile, yapılan entegrasyonlar son derece başarılı. Son günlerde Facebook’un video yapımları üzerine olan iddialar, oldukça geniş içerikli ve güçlü bir yapıdaydı. Bu iddialar arasında neler yoktu ki? Facebook TV açılmasından, Facebook’un kendine ait programlar içermesine kadar çeşit çeşit iddialar sosyal medya gündemini meşgul etmişti. Ne var ki, artık ufak ufak bazı iddiaların gerçek dışı, bazılarının ise yakın zamanda hayata geçirilme aşamasında oldugu gün yüzüne çıkmaya başladı.

facebook_dizi_cekecek2
Facebook’un son zamanlardaki video güncellemelerinin başında videolu reklamlar olması belki dikkatinizi çekmiştir. Bu hamle aslında daha fazla kar payı amaçlı olsa bile, bir diger yandan Facebook’un video üzerine daha fazla yatırım, daha fazla girişim ve daha fazla yenilik olarak adımlar atacagının habercisi şeklinde düşünülebilir. Zira video reklamcılıgı, video sektörüne artan ilgiyle paralel olarak, dijital reklamların kalbi konumunda sayılabilir. Dolayısıyla Facebook’da bu durumun dışında kalmak istemiyor. Video reklamcılıgı, şimdilik kullanıcıların kendi içerikleri üzerinde yayınlanan elementler olurken, yakın zamanda durumlar değişebilir. Çünkü Facebook, iddialardaki gibi kendi yapımlarını hazırlama sürecine girmiş hatta anlaşmaların büyük bir kısmını kısmen tamamlamış durumda. Bu şekilde kullanıcılarına hem daha zengin bir içerik sunmuş olacak, hem marka değerini yükselticek, hemde kar payını büyük oranda artırmış olacak. Facebook’un dünya genelinde sahip oldugu kullanıcı sayısı gözönünde bulunduruldugunda, bu girişimlerin ne kadar çok kitleye ulaşacagı tahmin edilebilir.

Facebook Hollywood Yollarında

Facebook, kendine özel video yapılarına dair girişimlerinin sinyallerini vermekle birlikte, ilk somut adım olarak Şampiyonlar Ligi’nin maçlarını resmi olarak yayınlayacagının duyurusunu yapmıştı. Bir sonraki adım olarak, Facebook tarafından dogrulanmasa bile, prestijli yayın organı Wall Street Journal’ın haberine göre, dizi ağırlıklı produksüyonlar konusunda yatırımlar yapacagı hatta bu dogrultuda uzun bir süredir Hollywood’un yapım şirketleriyle görüşmeler içerisinde oldugu belirtiliyor. Hollywood yapım şirketlerinin yanında, Hollywood’un oyunculuk ve yetenek ajanslarıyla da görüşmelere başladıgı belirlenen Facebook’un, bu girişim için belirlediği bütçe ise bir hayli ciddi boyutlarda. Şayet dizi projesi gerçekleştiği takdirde, bölüm başına 3 milyon dolar gibi meblağlardan bahsediliyor.

facebook_dizi_cekiyor

Bahsi geçen dizi prjoesinin 13-34 yaş arasındaki kitleyi hedeflediği belirtilen Facebook’un, bir ilişki draması olan Strangers ve Reality şov olan Last State Standing yapımlarına da talip olduğu, Wall Street Journal tarafından iddia edildi. Facebook’un bu iddialar dışında resmi olarak yayınını yapacagı dizi hakkında, ne içerik, ne de isimsel olarak bir duyurusu bulunmuyor fakat iddilar Facebook’un yapacagı dizi her ne olursa olsun, diziyi, Netflix ya da Amazon tarzı tüm bir sezonu aynı gün internet üzerinden yayımlamayıp daha ziyade geleneksel ve standart dizi yapısı olan “bölüm bölüm devam eden” bir anlayış üzerine kuracağı şeklinde. Facebook’un bu bağlamda Hollywood ile izleyici sayısı ve alışkanlıklarına ait verilerin paylaşımını da içeren bir anlaşma yapması olası gözüküyor.

“Facebook ve dizi” kavramları, sitenin geleneksel yapısı için oldukça sıradışı gözüküyor olsa bile ,ilginç bir durumu olacagı ve merak uyandıracagı için yüksek reytinglere sahip olacagı, kendilerinin beklentileri oldugu kadar bizimde tahminlerimiz arasında. Muhtemelen hiç ilgimizi çekmese bile, Facebook dizi yayınlıyormuş diye merak edip bakmayacak kimse yoktur sanıyoruz. Facebook’un dizi projelerine dair iddialar hep yaz dönemi üzerine. Dolayısıyla ekstra bir gelişme olmadıgı takdirde, ya çok yakında yada önümüzdeki yaz içerisinde, Facebook üzerinden dizilere merhaba dememiz olası bir ihtimal gibi gözüküyor.

Leave A Comment