Facebook Bizi Mi İzleyecek?

2017-06-29T22:00:54+00:00

Facebook ile ilgili şu sıralar ortaya atılan çok güçlü iddialar var. Bu iddialara bakarsak, durumun oldukça ciddi olduğunu görebiliriz. Tabii doğruluğu tartışılır gibi ama yine de anlatalım. İddialara göre yeni aldığı patent dahilinde, bilgisayarın kamerasından ya da webcam’inden insanları izlemeyi planlıyor. Ama bunu gizlice yapacak. Site üzerinde rastlamış olduğumuz içeriklere verdiğimiz tepkileri ölçerek, yeni dokular yaratma peşinde olan Facebook, durumu oldukça ileri taşımış boyutta. Nasıl şeyler hissettiğimiz öğrenmek adına kurulacak olan bu teknoloji, bireysel çalışmalarımız konusunda da oldukça etkin bir yere sahip olacak. Aslında bu durum, bir nevi yapay zeka gibi olacak. Şöyle düşünün. Diyelim ki, bir arkadaşınızın fotoğrafını gördünüz ve tebessüm ettiniz. İşte facebook burada sizin bu konu hakkındaki pozitif duruşunuzu görecek ve size o kişinin daha çok görselini gösterecek. Yani hoşunuza giden içerikleri, söz konusu tepkilerinize göre analiz edecek diyebiliriz. Bu ciddi bir iş ve Facebook bu konuda çalışmalar yapacağını daha önce de açıklamıştı. Hal böyle olunca bizler de merak içerisinde durumun nasıl ilerleyeceğini düşünür olduk.

Patent Başvurusu 2014 Yılında Yapıldı!

Söz konusu bu patent için başvuru 2014 senesinde yapılmış ve 2015 senesinde araştırmalar bitince onaylanmış. Ama tabi bu durum, yeni yeni alevleniyor ve ortaya net detaylar çıkarıyor. Yani iş, burada artık iddiadan da öte bir hal almaya başlamış gibi. Kedi videosu izlerken, bir anda ekrandan uzaklaşır iseniz site sizlere bu konuda daha dikkatli davranacak ve karşınıza kedi videosunu daha az çıkaracak. Alkol konusunda bir video izlediniz diyelim, içerikleri de buna göre kategorize ederek, bu tarz çalışmaları çıkaracak karşınıza. Facebook yakın sözcülerinden birisi, bu durum hakkında konuşma yapmış. Söylenene göre, hayal edilen ama gerçekleştirilemeyen şeyler için sık sık patent aldıklarını belirtiyor. Bu, yakın gelecekte kesinlikle gerçekleşecek bir olayın izlerini taşımamalı diyor. Yani özetle, biz patent aldık sadece, siz merak etmeyin demek istiyor. Geçen senelerde Mark Zuckerberg tarafından bir görsel paylaşılmıştı ve bu görsel üzerinde, Zuckerberg’in laptobunun ekranının ve mikrofonunun kapatıldığını görmüştük. Yani söz konusu görsel (aşağıdaki), bizlere bunun bir ipucu olabilir mi dersiniz? zuckcomputer 300x238 - Facebook Bizi Mi İzleyecek?

Bu tarz düşünceler, ister istemez aklımıza farklı düşünceler sokuyor. Tamam, belirli çalışmalar illa ki yapılıyor lakin, şirketin sahibi bile ekranını kapattıysa, acaba ne denli çalışmalar yapılıyor, sorgulamaktayız bu durumu. Bireysel hareketlerden yola çıkarak düşünürsek, şu an net bir şey yok. İddialar, yakın zamanda bu işlevin uygulamaya konulması yönündeydi. Ama patent alınması konusu kesinlikle gerçek. Bizim tahminize göre böyle bir şey gayet mümkün. Teknolojinin geldiği noktalarda bu tarz çalışmaları yakalamak, takip etmek özverili bir çalışma istiyor. Ama şu da var ki, belirli başlı programlar vasıtası ile kameralar engellenebilir ve Facebook’un bu uygulamasının önüne geçilebilir. Bu yüzden bu tarz bir çalışma yapılır ise şayet, bireysel izinler ve yeni izin sözleşmeleri ile yapılacak gibi (yapılırsa tabii). Ama şunu da söyleyelim ki, eğer bireysel olarak kabul edersek, Facebook için çok ciddi bir data oluşturmuş olacağız. Yani hareketlerimiz, neyi beğenip neyi beğenmediğimiz ile ilgili zaten firmalara yüklü miktarlarda data satılıyor iken, reklam pazarlaması bambaşka boyutlara gider ve hal böyle olunca, karlı çıkan yine Facebook olur. Ha biz ilgi alanımıza göre izlediğimizi, okuduğumuzu ya da dinlediğimizi kendimiz seçemez miyiz? Bu da ayrı bir konu tabii. Yani her şey üyeler için mottosu, burada biraz daha kendini ele veriyor gibi. Ama tabi yine de taktir, sizlerin değerli okurlarımız. Facebook bu tarz bir ilerleme kaydeder mi yoksa etmez mi, yakın zaman içerisinde göreceğiz. Gizli yapılsa bile bunun bir şekilde onayı ve kokusu ortaya çıkacaktır.

Leave A Comment