Dünden Bugüne Facebook’ta Neler Oldu?

2017-05-03T17:37:35+00:00

Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde, Mark Zuckerberg ve arkadaşları tarafından Kaliforniya-ABD merkezli olarak kurulmuştur. Kuruluş amacı olarak insanların birbirleriyle iletişim kurmasını amaçlayan bir sosyal ağ merkezidir. Facebook özellikleri ile birlikte 4 Şubat 2004 tarihinden bu yana 13 yıl boyunca sosyal ağ dünyasında devrim yaptı.

facebook tarihi.jpg- Dünden Bugüne Facebook'ta Neler Oldu?

Facebook'un Tarihsel Gelişimi

İlk olarak ‘’The Facebook’’ ismiyle kurulan site Harvard üniversitesindeki öğrencilerin haber ağı olarak internet alemine merhaba dedi. Üniversitede başlayan bu yolculuk tüm dünyaya açılan marka haline gelmesi çok gecikmedi. Kısa süre sonra tüm eğitim alanını etkileyen ‘’The Facebook’’ büyük şirketlerinde algısını çekmeyi başardı. İnternet dünyasını kasıp kavuran bu başlangıç dönüm noktasını 11 Eylül 2006’da yaşadı. Üniversite çıkışlı sosyal ağ tüm e-posta adreslerine açıldı.

facebook-tarihsel-gelisim-sureci.png- Dünden Bugüne Facebook'ta Neler Oldu?

Facebook Gelişiminde Dünden Bugüne

Yenilikler neredeyse bir sene sonra yüzünü göstermeye başladı. İlk olarak ‘’The Facebook’’ olarak anılan site, ekini attıktan sonra 2005 yılında ‘’Facebook’’ adı ile anılmaya başlandı.

2006 yılında büyük bir güncelleme ile kişi profillerine haber kaynağının ilk aşamaları olan mini-feed yapısı eklendi. Yeniliklerde hız kesmeyen Facebook profili genişledikten sonra 2007-2008 yılları arasında kullanıcılara uygulama eklemeyi getirdi. Bilgi çağına girdiğimiz bu dönemde 2008 yılında kişilerin toplu bilgi paylaşabileceği sayfalar özelliği getirildi. 2009 da güvenlik&gizlilik konusunda büyük adım atan Facebook’un yeni özellikleri arasında paylaşımlarda kişisel olarak kullanıcıların paylaşımlarını kimler tarafından görüntülenebileceğini seçebilmeyi getirdi. Facebook, güncellemelerle kolay kullanım sağladığı kadar tasarım olarakta kendini geliştirdi. 2011’e gelindiğinde profil fotoğrafı dışında tasarım olarak ta göz dolduran kapak fotoğrafı özelliği yeni bir dönemi başlattı .2012 tarihine gelindiğinde Facebook zaman tüneli kavramını tüm dünyaya açtı. Böylece sitenin karmaşıklığı giderilmiş oldu. 2015 yılında ise haber görüntüleme sisteminde yenilikler yapıldı. Facebook’ta haber niteliği taşıyan metinde geçiş kolaylıklarıyla gizlilik ayarlarında kolay ulaşımlar güveni arttırdı.

Facebook yeni özellikler 2017 yılında ise mesaj özelliğine dikkat çeken sosyal ağ ‘’messenger’’kapsamında siteyle bağlantılı hızlı&anlık mesajlaşma çağına ortak oldu. Yeni güncelleme ile birlikte hikaye modu ve kullanıcıların yorumlar üzerindeki hislerine önem vererek emoji özelliğini getirdi. Facebook gelişen teknolojiyi güncel kalıyor.

 

 

 

 

Leave A Comment