2017 Yılında Hüküm Sürecek Instagram Trendleri

2017-02-13T18:01:37+00:00

Yola basit bir görüntü paylaşma sitesi olarak başlayan Instagram çok daha fazlası haline geldi. Bugün 600 milyon kullanıcısıyla , Facebook’tan sonraki en büyük sosyal platform haline gelen Instagram, işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları için önemli bir görsel araç haline geldi. Bu platformda başarılı olmak isteyen işletmelerin takip etmesi gereken 2017 trendlerini sizin için sıraladık.

#1 Videolar popülerliğini korumaya devam edecek

2017’nin anahtar kelimelerinden bir tanesi de video. İster daha önce kaydedilmiş ister canlı olsun video araçları sosyal medya pazarlamacıları tarafından bu sene de mutlaka kullanılmalı. Instagram’ın kendi tahminlerine göre gelecek 4 yıl içerisnnde video kullanılan verinin %75’ne karşılık geleceğini düşünüldüğünde, markaların etkili videolar oluşturup kullanması gerektiği aşikardır. Instagram tarafından sunulan araçlar, video çekmeyi kolaylaştırdı ve yaygınlaştırdı. Yani artık herkes düşük bir bütçeyle ilgi çekici içerik oluşturabilir.

#2 Mobil aletlere öncelik veren yaklaşımlar kazandıracak

Mobil aletler giderek önem kazanıyorlar, ve Instagram’da bu eğilim daha da belirgin. Mobile öncelik veren bir yaklaşım tercih edilmeli, fakat bu sanıldığı kadar kolay değil. Mobile öncelik veren bir yaklaşım, farklı cihazları kullanan kullanıcıların deneyimlerini göz önüne almalıdır.  Instagram’daki içerik mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına göre düzenli olarak optimize edilmelidir.

Aynı şekilde, web sitelerinin ve diğer dış bağlantıların içerikleri de mobil kullanım için optimize edilmelidir. Bu sadece mobile duyarlı web tasarımını anlamına gelmiyor. Aynı zamanda mobilde tüm ekranı kaplayan ve içeriği görmeyi imkansız hale getiren reklamların da olmaması anlamına geliyor. Ayrıca, sosyal ticaret şu an yeterince popüler olmasa da, pazarlamıcılar kullanıcıların deyeneyiminin bütün cihazlarda tutarlı olmasını sağlamalılardır.

#3 Metrikler daha etkili özelleştirme imkanları sunacak

Kafanızıda bir stratejinin olması buna sadık kalmak iyidir. Fakat, bazen en iyi stratejiler bile metriklere göre özelleştirilmelidir. Bu yüzden güvenebileceğiniz metriklere erişiminiz olması önemlidir. Instagram son zamanlarda pazarlamacıların doğru metriklere erişim sağlayabilmeleri için bir çok çalışmada bulundu.

Bu yıl,  pazarlamacılar, Instagram’ın kendilerine sağladığı bilgilere dayanarak, içeriklerini özelleştirmek için daha fazla imkana sahipler. Pazarlamıcılar artık hedef kitlelirine daha iyi bir şekilde ulaşabildekleri için, statejilerinde ve özelleştirmelirinde daha başarılı olacaklardır.

#4 Rekabet kızışacak

500 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Instagram’ın bu sayıyı 2017’de de artıracağı açık. Her gün onlarca yeni markanın hedef kitlelerine ulaşmak için katıldığı platformda, markalar daha sofistike bir rekabet için hazırlıklı olmaları gereklidir.  Bazıları bu durumun Instagram’da etkili olmanın tek yolunu reklam vermeye indirgeyeceğini düşenseler de, yaratıcılığın kolaylaşmasıyla, hala ciddi organik büyüme için birçok seçenek var. Sadece Instagram kullanıcılarının hızlı bir şekilde artaması bile, markanız için değerli bir fırsat olabilir.

İşletmeler ve Instagram’ı ticari olarak kullanan bir çok kişi için rekabette ön saflarda yer almak bir hayli önemli. Dolayısıyla bu yılda gerek magazinde gerekse Instagram’ın kendi içerisinde Instagram takipçi ve Instagram beğeni sayıları önemli bir metrik olarak ağırlığını koruyor.

[ilginiziCekebilir id=”583″]

#5 Yaratıcılık kolaylaşmaya devam edecek

Instagram Hikayeleri ve Canlı Yayın özelliğiyle, son derece yaratıcı araçları kullanıcılarının kullanımına sundu.  Bu tabiiki hem kullanıcıları hem de markaları Instagramda daha yaratıcı olmamalarına imkan sağladı.  Daha önceden, sadece büyük bütçelerle yapılabilinecek video yapımı (özellikle canlı video yapımı), artık yaygın ve çok kolay.

Son olarak, kullanıcılar ve markalar daha iyi ve yaratıcı içerik üretebilecekleri araçlar dışında, Instagram’da etkili ve yaratıcı reklamlar verebiliyorlar.

Leave A Comment