Facebook Grup Sayfalarında Yeni Güvenli Dönem Başlıyor

5 ay önce paylaştı.
Facebook, sosyal medyada bireysel sosyal hesapların oldugu kadar, şirketlerin kurum sayfaları, Grup Sayfaları gibi daha genel hesaplarada ev sahipliği yapmakta. Grup Sayfaları denilince akla ilk gelen platformlardan biri olan Facebook, artık bu Grup Sayfaları için yeni bir dönemi başlatıyor. Bu yeni dönem içerisinde grup aktiviteleri çok daha güvenli ve sistematik bir halde olacak.

Facebook, hemen hepimizin zaman geçirdiği, gerek eğlenmek, gerekse bilgi edinmek, gerekse paylaşımlardan faydalanmak üzere kullandıgımız bir sosyal medya platformu. Facebook, dünya çapında ses getirdiği günlerden bu yana, belkide en önem verdiği nokta güvenlik oldu. Zira güvenlik sorunları Facebook’un başını vakityle oldukça ağrıtmış ve diger bir ayrı nokta olarak da, bir sosyal medya kulvarının en önemli, en hayati noktasının güvenlik oldugunun bilincinde olarak, bu noktaya özellikle hassasiyet ve ilgiyle yaklaşmıştır.

facebook_yeni_grup_sayfalari

Facebook’da bireysel sayfalarımız haricinde belkide en çok alan kaplayan kavram, Grup Sayfaları’dır. Muhtemelen her birimizin, ya bir grup sayfası var yada bir grup sayfasına üyeliğimiz vardır. Facebook’da Grup Sayfaları, belli bir konu ile ilgilenen insanları bir araya getirerek, ortak paylaşım alanı yaratmak, böylelikle sosyal bir ortam kurma misyonunu üstelenen, kullanımı eglenceli, genele hitap eden hesaplardan oluşur. Facebook üzerinde binlerce grup sayfası mevcuttur. Çünkü bir grup sayfası açmak, normal bir hesap açmak kadar basittir. Örnegin, Yıldız Savaşları’nı çok seviyoruz diyelim. “Yıldız Savaşlarını Sevenler” diye bir grup sayfası açmak sadece bir kaç dakikamızı alacaktır. Bu durum ilk başta avantajlı gözükebilir. Fakat bu basitlik beraberinde avantajları getirdiği kadar, dezavantajlarıda getirmiştir. Facebook üzerindeki Grup Sayfaları’na, isteyenin istediği gibi üye olabilmesi ilk etapta hoş gibi gözükse bile, bu grupların binlerce kişilik üyeleri olabildiği bir ortamda, üyelerinin her birinin iyiniyetli olabiliceginin garantisini kimse veremez. Ayrıca gruplar üzerinden dolandırıcılık vakaları, grupları başka amaçlara alet etme olayları gibi olaylar, Facebook için artık istenmese bile rutin durumlar haline gelmiş, bu tip durumlar, Facebook’dan önce Facebook kullanıcıları tarafından müdahele ile sonuçlanır hale gelmişlerdir.

facebook_yeni_donem

Facebook Grup Sayfaları

Facebook, güvenlik açığı denebilicek bu durum için yeni bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor. Bu güncellemeye göre, gruplara katılmak yada aktivitelerde bulunmak , çok daha sistemli ve kontrollü hale gelecek. İlk başta grup yöneticilerine daha fazla kontrol imkanı sağlanacak ve gruba girmek isteyenleri daha dikkatli analiz etmelerine olanak verilecek. Bu da güncellemenin bir parçası olarak, “Sınav Sistemi” ile mümkün olacak. Sınav sistemini, örnegimizden yola çıkarak açıklayalım. Bir Yıldız Savaşları Sevenler grubumuz oldugunu varsayarsak, grubumuza girmek isteyen kullanıcılara, dilersek gruba almadan önce Yıldız Savaşları hakkında birkaç soru sorabilir, böylelikle gruba uygun olup olmadıklarını veya hangi niyetle girmek istediklerini çok daha kolay anlayabilecegiz. Sınav sisteminin haricinde Grup Sayfaları’na sahip olanlar, grup içi aktiviteleri çok daha geniş yelpazeli inceleme platforumuna sahip olacaklar. Böylelikle, Grup Sayfaları’nın amaçları dışında kullanımının engellenmesi sağlanacak. Facebook’un Grup Sayfaları güncellemesi çok yakın zamanda aktif hale getirelecek.

Facebook 2017 senesi içerisinde bir çok güncelleme ve yeniliğin duyurusunu yaptı. Bunlar arasında güvenlik ile ilgili olanların sayısı oldukça fazla. Bu durumdan Facebook’un güvenlige ne kadar önem verdiğini yada Facebook’da güvenlikle ilgili sorunların ne kadar önemli olabilicegini anlayabiliriz. Aslında Grup Sayfaları güncellemesi, güvenlik güncellemelerinden sadece biri diyebiliriz. Çünkü yakın zamanda Facebook’un genelinde geniş çaplı bir yenilikler dizisi gerçekleşecek. Ve artık çok daha güvenli, çok daha işlevsel bir Facebook bizi bekliyor olacak.


Etiketler:

CommentsDaha fazla Facebook
beğenisi
Başlangıç fiyatı ₺20

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.