YouTube’dan Farklı Para Birimleriyle Kazanma

9 ay önce paylaştı.
Evet, kazanabilirsiniz. Günümüzde YouTube’dan para kazanmak çok işlevsel bir hal aldı. Hiç görmediğiniz, muhtemelende görmeyeceginiz, dünyanın en büyük sosyal medya deviyle sözleşme imzalayarak gelir elde etmeniz, üstelik bunun dünyanın çok kullanılan video platformu YouTube’dan yapmanız, aslında kulaga, konuya yabancı olanlar için oldukça ilginç geldiği bir gerçek. “YouTube’dan para kazanıyorum” dediğinizde, günümüzde internetin olanaklarından bihaber olan, YouTube’ı sadece video izlemek amacıyla kullanmış biri size şaşkınlıkla tepki verebilir. Oysa YouTube, dünya genelinde milyonlarca insanın küçük veya büyük olmak üzere, gelir kaynagı durumunda. Peki bu gelir kaynagımızın işlevselliğini dahada geliştirebilirmiyiz? bu yazımızda onu açıklamaya çalışacagız.

Normalde standart olarak YouTube, ülkeler arası farklı standartlara gidebilmesinin yanında, bütün ülkelere eşit davrandıgı bazı temel kuralları vardır. Özellikle iş, Partner Sözleşmesi ve gelir elde etme noktalarına geldiğinde, bu kurallar iyice değişmez nitelikler taşır. Yani kurallar net ve stabildir. Farklı ülkede olmanız bunu değiştirmez. Ne varki, bu kurallar çerçevesinde değişiklikler yapılabilirmi ? normalde legal olmamasına karşılık illegalde sayılmayacak şekilde, evet diyebiliriz. Konumuz itibariyle bahsettiğimiz durum, gelir konusu oldugu için, onunla ilgili değişikleri demek istiyoruz. Biraz daha açmamız gerekirse; normal sistemi ve bunu farklı şekilde nasıl kullanabilicegimize dair bilgilendirmeyi yaparak başlayalım.

Normal şartlarda para kazanabilmemiz için, hepimizin bildigi gibi, bir YouTube kanalımız, bize ait içeriklerimiz ve birde AdSense hesabına sahip olmamız gerekir Tabi ki AdSense’ye kayıt olabilmek için, 18 yaşının üstünde veya ebeveynlerimizin yasal izni çerçevesinde işlem yapabilicegimizi de hatırlatalım. Bu üç gerekliğiği yerine getirdikten sonra, YouTube ile yapacagımız Partner Program Antlaşması daha doğrusu sözleşmesini imzalasak bile, ödeme alabilmemiz için bir takım aşamalardan geçeriz. Öncelikle Euro yada Dolar alabilmek için, daha başlangıçta yapmamız gereken çok önemli bir adım var.

Ülke Seçimi

YouTube’a hangi ülkeden başvuruyorsak, YouTube standart olarak o ülkede yaşadıgımızı varsayar. Ve ona göre işlem yapar. Bu içerik dilinden, para birimine kadar değişiklere varan, bir takım size özel kriterleri belirler. Yani Türkiye’de yaşıyorsak bize sözleşmeyi türkçe sunar, ödeme almamız gereken bankanın Türkiye bankası olmasını bekler. Haliyle ödemeleri de Türk Lirası olarak yapar. Peki şimdi şöyle düşünelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız fakat Almanya’da yaşıyoruz. YouTube’a Almanya’da başvurup, ödememizi Euro para biriminden almak istiyoruz, yapabilirmiyiz ? Evet yapabilirsiniz. Hatta birazdan açıklayacagımız gereksinimleri yerine getirebilme imkanlarınız varsa, Almanya’da yada başka herhangi bir ülkede yaşamadan da Euro olarak alabilme şansınız var. Yazdıgımız gibi, bu durum aslında YouTube’ın böyle böyle yaparsanız, bu şekilde ödeme yaparız şeklinde resmi bir açıklaması degil. Sadece bize verdiği izinler doğrultusunda, bizim seçenekleri biraz zorlamamız neticesinde ortaya çıkan bir durumdur.

youtube_farkli_para

Şimdi öncelikle şunu belirtelim. AdSense’de bir takım değişiklikleri ilerde yapabilirsiniz fakat para birimini değiştirmek bunların arasında degil. Bir ay Türk Lirası , başka bir ay Euro olarak ödemelerimi alayım gibi bir düşünceniz varsa, unutun. Çünkü AdSense’nin öyle bir uygulaması yok. Başlangıçta hangi para birimiyle başlamış iseniz, o noktadan itibaren, sözleşmeniz sürdüğü sürece o para birimi geçerli oluyor. Peki o başlangıç noktasında ne yapmamız gerekiyor? Basitçe açıklayalım; AdSense’ye kaydolurken ülke seçiminiz alacagınız para birimini belirler. Eger AdSense’ye kaydolurken ülke olarak mesela İngiltere’yi seçerseniz, Sterlin olarak ödeme alırsınız. Almanya’yı seçerseniz Euro olarak, Türkiye’yi seçerseniz Türk Lirası olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ni seçerseniz Dolar olarak alırsınız. Hangi ülkeyi seçerseniz, işlemleriniz o ülkenin kullandığı para birimi cinsinden deger görür. Bu değişiklik yapamama olayı ise, tamamen bu başlangıçta seçtiğiniz ülke kaynaklıdır. Yani bir başka değişle başlangıçta seçtiğiniz ülkeyi dolayısıyla alacagınız para birimini sonradan değiştiremiyorsunuz.

Normalde, YouTube’dan dolayısıyla AdSense’den ödeme alabilmeniz için bir dizi aşamalardan geçmeniz gerektiğini açıklamıştık. Bunları bir hatırlayalım, öncelikle kazançlarınız dolar cinsinden 10 doları yada bizde kur oranı hangi sayıya denk geliyorsa, o meblağ seviyesine eriştiğinde, YouTube, adresinizi dogrulamak amacıyla size bir pin kodu gönderir. Bununda devamında kazançlarınız, şayet Türk Lirası üzerinden konuşursak 200 TL’yi geçtiği takdirde ise, Adsense’ye eklemiş oldugunuz banka hesabınıza, “banka hesabınızı dogrulama amaçlı”, ufak bir meblag göndererek, bu gönderilen meblağı tekrar hesabınızda, “Google bana bu kadar gönderdi” şeklinde girerek doğrulamanızı ister. Bu aşamalar hangi ülkede olursak olalım geçerlidir. Peki mesela biz Türkiye’de bulundugumuz halde Türk Lirası olarak değilde, Euro olarak almak için ne yapmalıyız? diyorsanız, aslında pratikte basit bir durum. Tek yapmanız gereken kimliğinizi bu şekilde onaylayıp, gerçekten AdSense’ye kaydolan kişinin siz oldugunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Yani euro almak istiyorsanız, Almanya’dan pin kodunuzun ulaşabilicegi bir adres vermeniz ve bir alman bankasında hesabınız olması gerekiyor. Şayet bu iki kıstası yerine getirebildiğiniz takdirde ödemelerinizi Euro olarak alabilirsiniz. Aynı durum diğer bütün ülkeler içinde geçerlidir.


Etiketler: ,

CommentsDaha fazla YouTube
izlenme
Başlangıç fiyatı ₺25

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.