YouTube Ve Sanal Gerçeklik

9 ay önce paylaştı.
2017 itibariyle YouTube bir çok kriz yaşarken bir çok güncellemeyi de bünyesine katmaktan geri kalmadı. Bu güncellemeler daha çok video teknolojisine paralel giderken, bir kısmıda kendi bünyesinde gerçekleştirdiği güncellemelerden oluşuyor. Son bir senedir video çekme anlamında oldukça yenilikçi adımlar atıldı ve mevcut adımların güncellemeleride hız kesmeden gün be gün ilerlemekte. Hatırlarsanız 480p video izlemek bile lüks sayıldıgı günlerden artık 4K videoları kendi imkanlarımızla çekip, YouTube’da yayınlayabiliyoruz. Bu gelişmelerden belkide en heyecan verici ve YouTube’da ayrı bir yer edinmiş olan video türünden bahsedecegiz. Bahsettiğimiz video türü; 360 derecelik sanal gerçeklik videoları.

Sanal gerçeklik şu son on yıllık dönemde terim olarak hayatımıza girmiş, fakat pratikteki gelişmesini henüz iki üç yıllık bir süreçte yaşamış bir kavram. Sanal gerçeklik diyince aklınıza gelenleri bir düşünelim. Algılarınızın farklı şekilde algılayabildiği ve derinlik duygusu olan bir deneyim olarak düşünmeniz muhtemel. Evet sanal gerçeklik videoları da size tam olarak bunu vaad ediyor. Sanal gerçeklige sahip videoları yapmanın yanında, birde bunları sergileyebiliceginiz platformlar olmasıda gereklilik olarak kendini gösterdi. İşta bu noktada YouTube kendisinden beklenen adımları gerçekleştirdi ve 360 derecelik VR videoları ayrı bir bölüm halinde 2016-2017 dönemi içinde aktif biçimde ve ayrı bir bölüm olarak sistemine entegre etti.

youtube_vr

YouTube VR

YouTube’un resmi sanal gerçeklik kanalına hoş geldiniz! Burada platformdaki en yeni ve en iyi sanal gerçeklik uyumlu videoları bulabilirsiniz. Daha önce cesaret edemediklerinizi yapmaya, başka kıtalardaki konserlerde eğlenmeye veya başka dünyaları keşfetmeye hazır olun .. bu cümle size tanıdık geldimi ? gelmemişse YouTube Ana Sayfa’nızı açıp sol tarafa bir göz atmanız yeterli. Evet spor, haberler, canlı yayın gibi kategorilerin arasında sanal gerçeklik üzerine açılmış ayrı bir kategori hatta resmi bir kanalı bile var. Sanal gerçeklik videolarını çekmek hiç kolay degil, fakat gördüğü ilgiyle kıyaslanırsa verilen emege ve ortaya çıkan videoların orjinalliğine değip değmeyecegi sizin belirleyebiliceginiz bir karar. Bütün bu ilgi çekici noktalarının yanında, bu deneyimi tam olarak yaşabilmeniz için ekstra donanımlarda seçenekleriniz arasında. Bizim konumuz Google ve YouTube oldugu için özellikle o kısmını anlatacagız. YouTube’da sanal gerçeklik yaşatan videoları izlemek için iki seçeneginiz var. Birincisi; ekstra hiçbir şey yapmadan herhangi bir VR videoyu açıp izlemeniz. Evet, bu kadar basit. Fakat yeterli degil. Bu şekilde tabiki normal videolardan farklı bir deneyim yaşar fakat derinlik duygusunu hissedemezsiniz. İkinci seçenek ise, benzeri bir çok donanım olsa bile, konumuz Google oldugundan dolayı, Google’ın kendi ürünü olan Cardboard gözlüklerini edinerek izlemeniz. Bu şekilde ise sanal gerçeklik deneyimini gerçek anlamıyla yaşar, derinlik, üç boyut gibi sanal gerçekliğin esprisi olan elementleri en gerçek şekilde deneyimlersiniz.

YouTube’a kendi çektiginiz sanal gerçeklik videolarını elbette yükleyebilirsiniz. Hatta bu konu ülkemizde henüz yeni sayıldıgından yaptıgınız her çalışma, bir yenilik olarak degerlendirilicek ve hem size hem izleyicilerinize tecrübe kazandırıcaktır. Sanal gerçeklik çekme videoları yazımızın konusu sayılmaz fakat minik bir bilgi vermek anlamında tabiki ekstra donanımlara ve yazılımlara sahip olmanız gerektiğini ve bu videoların oldukça büyük oldugunu, harddiskte oldukça büyük yer kapladıgını belirtelim. Buna bağlı olarak yüklemelerinde biraz zaman alacagını belirtelim.

Sanal Gerçeklik videoları üzerinden YouTube kanalı açmayı düşünüyorsanız, mutlaka benzer örnekleri incelemeniz yararınıza olacaktır. YouTube’ın bu son dönem yeniliklerinden sayılabilicek kategorisini, henüz yolun başındayken kaçırmamanızı özellikle tavsiye ederiz. Hissiyat olarak izleyene oldukça farklı deneyimler yaşatan bu son dönem YouTube trend ile henüz tanışmadıysanız, muhtemelen sizi bile izlerken ilk deneyiminizde dahi heyecanlandıracaktır.


Etiketler:

CommentsDaha fazla YouTube
izlenme
Başlangıç fiyatı ₺25

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.