YouTube’dan Para Kazanmak için Ne Kadar İzlenim Gerekir?

9 ay önce paylaştı.

YouTube’a yıllar boyunca birçok ad verildi. Dünyanın en büyük video deposu. Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motoru. Olumsuz yorumlarla dolu bir çukur. Şaşırtıcı şekilde çok az insanın bahsettiği bir adı daha var, para kazanmak için harika bir yer.

Hiç şüphesiz, YouTube’dan kazandıkları ile hayatını geçindiren insanlar da var. Bu insanların miktarı çok az ve oldukça da para kazanıyorlar. Para kazanan çoğu hesap, neredeyse sitedeki tüm müzisyenlerin hesaplarını yöneten Vevo gibi büyük kurumsal hesaplardır. Vevo’nun Google, Sony, Universal ve Abu Dhabi Media şirketlerinin ortak girişimi olduğunu biliyor muydunuz? Son bir şey daha söylemek istiyoruz; bu şirketlerin en son ihtiyaç duyacağı şey, daha fazla paradır.

Ne yazık ki, paralar ve görüntülemeler hakkında size net bir yanıt veremiyoruz. Oldukça titiz bir sektördür ve rakamlar her zaman değişmektedir. Daha da kötüsü ise, tamamen size bağlıdır. Kişisel bir hesaplamadır. Kanalınızda yayınlanan reklamlara, bulunduğunuz kategoriye ve ortaklıklarınıza bağlıdır.

İnternetin tamamında da geçerli olduğu gibi YouTube’dan para kazanmak tamamen reklamlar aracılığıyla yapılmaktadır. Tam da bu sebepten ötürü belirli bir görüntüleme miktarı ile ne kadar kazanabileceğinizi size söyleyemeyiz; eğer dişe dokunur bir para kazanmak istiyorsanız, görüntüleme bazlı reklamlar yayınlamıyor olacaksınızdır. Aynısı bloglarda da geçerlidir, 1000 görüntülemeye kuruşlar ödeyen reklamlar yerine bir tıklamaya liralar ödeyen tıklama bazlı reklamlar kullanmalısınız.

YouTube’dan elde edeceğiniz gelir için ne abone miktarınız ne de görüntüleme miktarınız önemlidir. Eğer tıklama başına ödeme yapan bir videonuz varsa ve bu video bir milyon izlenmesine rağmen hiç tıklama almazsa, video yapımcısına 0 lira kazandıracaktır.

YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, YouTube ortağı olmanızdır. Bu sayede videolarınızdan para kazanabiliyorsunuz (çoğunda) ve eğer reklam yayınlamak veya bir ağın ortağı olmak istiyorsanız da, bu gereklidir. Daha sonra paylaşacağımız, bir YouTube ortağı olmanıza gerek kalmayan başka para kazanmak yöntemleri de bulunmaktadır. Ancak bunlar size Google’dan bir çek göndermez, paranın kaynağı başka bir şey olacaktır.

Para kazanabilmeniz için belirli standartları karşılamanız gerekiyor. En azından bir videonuz olmalıdır. Hesabınız, hiçbir telif hakkı ihlali olmadan iyi durumda olmalıdır. Reklam dostu içerik yüklemeniz gerekmektedir. YouTube’un kullanım şartları ve topluluk kurallarına uymalısınız. YouTube telif hakkı eğitim malzemelerini izlemeniz (evet, bunu takip ediyorlar) ve para kazanmak için ilgili standartlara uymaya devam etmeniz gerekiyor. Buradan, yönergeler  hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz. Para kazanmaya başlayabilmeniz için en kolay yol ise şudur; ayarlardaki para kazan seçeneğine tıklayın ve etkinleştirip, etkinleştirmediğinizi kontrol edin.

Bu noktada videolarınızı bireysel bazda para kazanmaya aktif edebiliyorsunuz. Belirli bir videoyu para kazanmaya açmak için o videonun belirli standartları da karşılaması gerekmektedir. İçeriğiniz reklam dostu olmalıdır. İçeriğin üreticisi olmanız gerekiyor veya ticari olarak o videoyu kullanabilmek için belirli bir belgeyi doldurmanız gerekiyor. Ve, elbette YouTube koşullarına, yönergelerine ve telif haklarına uymanız gerekiyor. Buradan videolarınızdaki reklamları etkinleştirebiliyor  ve yayınlamaya başlayabiliyorsunuz.

Engellenmiş Para Kazanma Özelliği

Hesabınızın para kazanma özelliğinin engellemesinin bir dizi nedeni olabilir. Bu kısımda hepsini tek tek inceleyeceğiz. Genellikle bu sorundan kurtulabiliyorsunuz ancak biraz zaman ve çaba gerektirmektedir. YouTube’a eski hatalarınızdan ders aldığınızı göstermelisiniz. Ancak çok fazla ihlal yaptığınızda, para kazanma fırsatından tamamen engellenebilirsiniz.

Telif hakkı ihlalleri ve dünya çapında içerik ID (kimlik) engelleri, siz bu sorunlarınızı giderene kadar para kazanma özelliğini engeller. Telif hakkı ihlalleri (en azından ilki) alto ay sonra sona erer. Bu, aksi bir durum olmadığı sürece hesabınızın tekrar iyi bir hesap olarak kabul edileceği anlamına gelmektedir.

Reklamlar uygulanmadan önce YouTube para kazanmak isteyeceğiniz videoyu inceleyecektir. Çeşitli sebeplerden ötürü videolarınızı reddetme haklarını saklı tutmaktadırlar. Eğer bir video reddedilirse, o videodan para kazanamazsınız. Eğer aynı videoyu sürekli olarak yeniden gönderirseniz, genel olarak para kazanma seçeneğinden mahrum kalabilirsiniz.

Geçersiz tıklama etkinliği de para kazanma seçeneğinden engellenmenize neden olabilir. Bunun sebebi YouTube üzerinde oynatılan reklamların Google AdSense ise sağlanmasıdır ve bu, AdSense reklamlarının kullanım şartlarına ve koşullarına tabi olduğunuz anlamına gelmektedir. Ek olarak, YouTube hesabınızda kullandığınız bir AdSense hesabınız var ise ve o AdSense hesabı herhangi bir kuralı ihlal ederse, YouTube’daki reklamlara da erişiminiz engellenebilir.

Reklam Türleri

YouTube’da gösterilen reklamlar çeşitli şekillerde ve çeşitli yerlerden gelmektedir. Bir pazarlamacı olarak, bunun işleyişin doğal bir parçası olduğunu bilirsiniz.

İlk olarak, tıklama bazlı reklamlar vardır. Bunlar, tıklamalar geçerli olduğu sürece, reklama tıklandığında size para kazandıran reklamlardır. Kazanacağınız para Google ve YouTube’un komisyon kesintilerinden sonra reklam verenlerin, reklamlarının yayınlanması için ödediği para miktarına eşittir. Bu reklamlar genellikle videoların altındaki pop-up reklamlardır.

Gösterim bazlı reklamlar alternatif reklamlardır ve tamamen video görüntülemesine dayanmaktadırlar. Ancak görüntülemeler de belirli kriterleri karşılamalıdır. İzleyicisi en azından reklamın yarısını veya 30 saniyesini izlemelidir. Bu reklamlar genellikle gerçek YouTube videosundan önce yayınlanan videolardır. Kesinlikle eğer izleyicinin bir reklam engelleyici programı varsa, bu reklamlar işe yaramayacaktır. Genellikle tıklama bazlı reklamlara kıyasla çok daha az ödeme yaparlar çünkü görüntüleme, tıklamaya kıyasla çok daha kolay edinilir.

Promosyonlu videolar olarak arama sonuçlarında ve ilgili videolar kısmında görüntülenen reklamlar da vardır ancak bunlar kanalınıza para kazandırmazlar; genel olarak YouTube’dan para kazanmak için reklamcılar tarafından kullanılan yöntemlerdir.

Bir Kategoriye Odaklanmak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi YouTube’dan para kazanmanın anahtar kuralı etkileşimdir. Reklamları tıklayan kullanıcılara ihtiyacınız var ve içeriğinizle ilgilenmeyen kullanıcılar reklamlarınıza tıklamayacaktır.

Hikayenin bir başka kısmı da var ve o, reklam verenlerdir. Eğer aklınıza gelecek her komik şey hakkında gönderi paylaşan bir kanalsanız veya piyano ile çalınan şarkılar ekliyorsanız veya günlük vlog paylaşımı yapıyorsanız, reklamcıların dikkatini çekemeyeceksinizdir. Örneğin reklam verme işini Toyota gibi bir şirketin gözünden düşünün. Okulu hakkında söylenen ergen bir kızın videolarından önce reklamlarını yayınlamaları için ne gibi kanallar arayacaklardır?

Aslında bir kategori bulmanız gerekiyor. Bunun için iki yönteminiz var; kendi kategorinizi kendiniz yaratmak veya agresif olarak mevcut bir kategoriyi hedef almak.

Kendi kategorinizi kendiniz yaratırken, kendinizi gösterebilmek ve büyümek için oldukça çok fazla zaman ve enerji harcayacaksınızdır. Belki kimse kendi enstrümanını çalan küçük bir kızın videolarına reklam vermek istemeyebilir ancak Amerika’daki, Yetenek Sizsiniz programına katılan ve bir star olan Lindsey Stirling kesinlikle tüm ilgiyi kendisine çekebilmiştir.

Alternatif olarak videoları üretmeye başlamadan önce oldukça çok araştırma yapmanız gerekmektedir. Sigorta ile ilgili videoların oldukça çok para ödeyen reklam verenler çektiğini öğrenebilir ve bu yüzden sigortacılık ile ilgili videolar üretmeye karar verebilirsiniz. Haftalık olarak yayınlayacağınız sigorta reklamlarını eleştiren bir özelliği kullanabilirsiniz. Farklı türdeki sigortaları açıklayan eğitsel videolar üretebilirsiniz. Karşılaştırmalı alışveriş veya benzeri kavramları açıklayan videolar çekebilirsiniz. Buradaki önemli nokta, şirketlerin ödeme yapmaları için oldukça ilgili içeriğe sahip olmanız gerekmektedir.

Daha Çok Video Üretip, Daha Fazla Etkileşim Alın

Bir kategoriniz olduktan sonra, YouTube’da başarılı olmanız gerekiyor. Bunu yapabilmeniz için daha fazla videoya, daha fazla izleyiciye ve daha fazla etkileşime ihtiyacınız var.

Daha çok video üretmek, kolay iştir. Video yayınlamak için bir takvim oluşturmalı ve buna sadık kalmak için çalışmalısınız. İçeriğinizi, kitlenizi bildiğiniz ve üretecek orijinal bir şeyiniz olduğu sürece haftalık videolar iyidir. Orijinallik çok önemlidir; insanların ilgili kalmasına dikkat etmelisiniz. Bunun çok üst düzeyde olmasına da gerek yok. Bazı çok para kazanan oyun yayıncıları aynı oyunu sürekli olarak aylarca oynuyorlar çünkü her yayında video içeriği değişiyor ve her yeni yayın, yeni bir video oluyor. Elbette yayınlarının içeriğinin çoğu konuşmaları ile dolduruluyor ve başarılı olmak için kullandıkları bir stratejidir.

Başka sektörlerde benzer şeyler bulabilirler. Yapmak ve yapmamak istediklerinize karar verin. Bu aynı zamanda kitlenizi de oluşturmanıza yardımcı olacaktır; söyledikleriniz ile ilgilenen insanların ilgisini çekersiniz ve daha fazla söylemeye devam ettikçe, daha fazla insan geri gelecektir.

Etkileşim, işin zor kısmıdır. Bu konu hakkında birçok tam rehber hazırlanmıştır. Tüm buralarda söylenenlerin kısaca sürümü şudur; kitlenizi konuşmaları ve tartışmaları için teşvik edin.

Ortaklık Ağları

Henüz değinmediğiniz bir şey daha var ancak buna, belirli düzeyde bir başarı elde ettikten sonra erişebilirsiniz; ağlar. Çok dandikten, onlarca kullanışlı ve karlı birçok YouTube ortaklık ağı bulunmaktadır.

Bir ortaklık ağı aslında bir aracıdır. Çoklu kanallı hesapları bulunmaktadır ve diğer içerik üreticilerini kendi hesaplarına dahil ederler. Bu kanallara eklenen içeriği paraya dönüştürürler ancak içeriği kendileri üretmezler. İçeriğiniz ile elde ettiğiniz paradan belirli bir komisyon alırlar.

Bu komisyon karşılığında size, ağdan ağa değişen bir dizi fayda sunmaktadırlar. Telif hakkı ihlali ile karşılaşmadan videolarınızda kullanılabilecek telif hakkı olmayan müziklere erişmenizi sağlıyorlar. Kendi reklamları ve diğer ortaklık kanalları ile videolarınızı tanıtmaya yardımcı olabilirler. Size tavsiye, danışmanlık sağlayabilirler veya video üretimi ve ses kontrolü için profesyonel seviyede araçlar sunabilirler. Bazılarının ürün sponsorlukları bile olabilir ve size donanım sağlayabilirler.

Ağlar faydalı olabilir ancak bir sözleşme imzalamadan önce oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Kimi ağlar YouTube yayıncılarını çekmek için oldukça iddialı mesajlar yayınlayabilir ancak aynı zamanda sizden daha fazlasını da bilmiyor olabilirler. Sizi 1, 2 veya hatta 3 yıllık sözleşme ile bağlarlar ve kazandığınız karın büyük bir kısmını alırken, size çok az destek sunabilirler. Her zaman bir ağ ile anlaşmadan önce araştırma yapın.

Alternatif Para Kazanma Yöntemi: Sponsorlar

Şimdi bu gönderinin başında bahsettiğimiz, kanalınız üzerinden para kazanmak için bazı diğer alternatif yöntemlere bir bakalım. Bu yöntem (ve devamındakiler) sadece YouTube ortağı olmanıza bağımlı değildir. Bu yöntemler, izleyiciniz ile başarılı bir biçimde etkileşime girebilmenize bağlıdır.

Örneğin sponsorluk yöntemi. Yeterli miktarda takipçiniz olduğunda video içi ürün yerleşimi veya ilgili markadan bahsetmeniz için ilgili marka size ödeme yapabilir. Yeni bir donanım incelemesinden bahsetmek için donanım inceleyen çeşitli teknoloji kanallarının varlığını hepimiz biliyoruz. Ayrıca örneğin, bir yemek kanalına ilgili marka bir ödeme çeki ve malzemeleri gönderebilir.

Ne yazık ki bu çok uzun vadede elde edebileceğiniz bir para kazanma fırsatıdır. Bunun sebebi, reklam verenlerin, reklamların ne kadar izlendiği veya ne kadarının izlendiği ile ilgili herhangi bir gözlem aracına erişim imkanının olmamasıdır. Size incelemeniz için bir ürün ve bu incelemenin parasını gönderebilirler ancak sizin kendi kitleniz ile ilgili sunabileceğiniz bir veriniz olmayacaktır. Bu yüzden, sponsorluk almak için oldukça yüksek bir profile ihtiyacınız var.

Alternatif Para Kazanma Yöntemi: Ürünler

Bu, her türlü işletme kanalı için kullanılan en yaygın stratejidir. Eğer satabileceğiniz bir şey varsa, bunu video aracılığıyla satabilirsiniz. Ürününüzü veya yazılımınızı videonuzda gösterebilir, pazarlama dilini kullanabilir ve ilgiyi üzerine çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi yapabilirsiniz. Yeni ürün lansmanları, rakip değerlendirmeleri, karşılaştırmalar, rehberler; hepsinin değeri vardır. Açıklama ve ek bilgiler kısmında veya videonun içerisinde bağlantı adresi satabilirsiniz.

Peki ya satmak için bir şeyi olmayan bir şirket iseniz? Bir seçeneği birazdan konuşuyor olacağız. Diğer seçenek ise ürün yaratmaktır. Bir tasarım yapmanıza ve bu tasarımı tişörtlerden kupalara ve iPhone kaplarına kadar basmanızı olanaklı kulan Cafepress veya Society6 gibi şirketler bulunmaktadır.

Başka ne gibi ürünler yaratabilirsiniz? Aslında bu içeriğinize bağlıdır. Çok sık gördüğümüz şeylerden birisi de toplum içinde popüler olan şeylerdir. Eğer videolarınızda bir söz kalıbı kullanıyorsanız veya ikonik bir nesneniz varsa, bu satabileceğiniz bir tasarım için temeli oluşturacaktır. Evet, biliyorum, bu çok da yardımcı olmadı ancak şimdilik daha detaylı bir öneri sunamıyoruz.

Alternatif Para Kazanma Yöntemi: Patreon

Patreon ticarileştirmeye gerek kalmadan sanatçıların ve içerik üreticilerin, içerik üretimlerini desteklemeleri için para kazanmalarına odaklanmış bir web sitesidir. Bireyler, Kickstarter benzeri bir türde aylık X lira bağış yapabiliyorlar ve her ay içerik üreticisi parayı alabiliyor.

Patreon iki çeşit ödeme yöntemi sunuyor; aylık ve üretim başına. Birçok sanatçı aylık seçeneği seçiyor çünkü üretim değişken olabilir ve daha belirsizdir. Patreon ayrıca yine Kickstarter gibi çeşitli ödüllerle bağış kademeleri oluşturmalarına olanak tanıyor. Örneğin belirli aşamalarda küçük komisyon öneren dijital sanatçılar oldukça bilinmektedir.

YouTube içerik üreticileri için insanların bağış yapmalarını teşvik etme amacıyla kullanılabilecek iyi bir yöntem ise ödeme duvarıdır. Sadece belirli kademe ve daha üstündeki bağışçıların erişim sağlayabileceği belirli bir yorum yayını oluşturabilirsiniz. Ardından videolarınızı herkes ile paylaşmadan birkaç gün veya hafta önce bu bağışçılarınız ile paylaşabilirsiniz. Başka diğer gerçek seçenekleriniz olmadığında ürettiğiniz içerik için size para vermek isteyenlere oldukça basit bir ödüldür.

Alternatif Para Kazanma Yöntemi: Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı ürün satarak elde edebileceğiniz diğer bir seçenektir. Kendi ürününüzü satmanıza veya üçüncü taraf yazılımlar ile kendi özelleştirilmiş tasarımlarınızı satmanıza gerek yok. Amazon’un veya hemen hemen her şey için mevcut olan birçok satış ortaklığı programında olduğu gibi benzer bir şekilde bir ürün satın alabilir ve bunu satabilirsiniz.

Tam bu noktada kategoriniz ve içeriğiniz oldukça önemlidir. Satış ortaklığı videoları için konunuzda çok esnek olamayabilirsiniz. Daha da kötüsü, satmaya çalıştığınız ürün hakkında çoktan çekilmiş yüzlerce video bulabilirsiniz. Bu kullanıcıları saf dışı bırakmak için, onların ürettiklerinden çok daha kaliteli içerikler üretmeniz gerekmektedir.

Satış ortaklığının oldukça rekabet dolu bir dünya olduğunu ve çoğu isim yapmış pazarlamacı ile rekabet etmek zorunda olacağınızı unutmayın. Balıklamasına dalış yapmadan önce sektör hakkında daha çok şey öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Alternatif Para Kazanma Yöntemi: Yayın Abonelikleri

Bu, diğer yöntemler ile çalışabilen üçüncü bir para kazanma yöntemidir ancak uygulama açısından oldukça dar kapsamlıdır. Bunun ana sebeplerinden bir tanesi Twitch.tv . Twitch, ağırlıklı olarak video oyunlarının yayınlanması için tasarlanmıştır ancak diğer yayın amaçları için de kullanılabilinir. Belirli bir seviyede popülerliğe ulaştıktan sonra Twitch, abonelik teklifi etme fırsatını size sunmaktadır. Genelde aboneler Twitch tarafından sağlanan konuşma alanında bir ikona ve bazı ek özelliklere sahiptir. Bu özellikleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Twitch komisyon aldıktan sonra kazandığınız kalan parayı da size iletecektir.

Bunu YouTube’a nasıl bağlayacaksınız? Aslında çoğu zaman gördüğümüz yöntem şudur; bilgisayar oyunu oyuncuları yayın yapabilir ve düzenli olarak yayınları aracılığıyla para kazanabilirler. Bu yayınların videolarını kaydedebilirler ve daha sonra farklı yöntemler ile paraya çevrilecek şekilde YouTube’a video olarak yükleyebilirler. Bu, etkin olarak Youtube video izlenme ve videodan para kazanma miktarınızı ikiye çıkartır.

Ortaklık programı veya bir ağ olmadan YouTube üzerinden para kazanabileceğiniz başka bir yöntem mi biliyorsunuz? Yorum bırakarak, bizimle paylaşabilirsiniz.


Etiketler: , , ,

CommentsDaha fazla YouTube
izlenme
Başlangıç fiyatı ₺45

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.