Youtube Kanalına Onay Rozeti Nasıl Alınır?

11 ay önce paylaştı.

Ağ önemsiz olmak üzere onaylanma her zaman profiliniz için faydalıdır. Bu, insanlara iki şeyi gösterir; siz, iddia ettiğiniz kişisinizdir ve gerçekten de kazanmak için oradasınız. Her ikisi de eşit derecede önemlidir.

Kimlik koruması olarak onaylanma önemlidir çünkü takipçilerinizin sizi bulmasına ve tanımasına olanak tanır ve konu taklitçiler olduğunda size bir güvence sağlar. Kimi işletmelerin, markaların ve ünlülerin kendi fanlarının çalınması ve kısa vadeli de olsa bunların paraya dönüştürülmesi konusunda taklitçiler ile başları beladadır. Bu durum onların itibarını zedeleyebilir ve kimlik hırsızlığı gibi daha da kötü şeylere neden olabilir. Bir işletme için sahte bir profil kullanan bir dolandırıcı, sahte bir web sitesi açabilir ve tüm gün boyunca maddi bilgileri elde etmek için kimlik avı yürütebilir. Evet, bu yasal değil ancak bunun tespiti ve önlenmesi oldukça zordur. Genelde yetkililer bu gibi durumları tespit edene kadar birkaç kurban ne yazık ki dolandırılmaktadır.

Onaylanmanın, koruma dışında da çeşitli avantajları bulunmaktadır. O küçük onay işareti, sizin profilinize önem verdiğinizin ispatıdır. Bir nevi güven ölçütüdür. Bu sayede insanlar sizin onaylanma gereksinimlerini yerine getirmek için çaba harcadığınızı görürler. Aynı zamanda site yöneticileri açısından da dikkat çekici bir profil olduğunuzun ispatıdır. Sonuçta herkesi onaylamıyorlar, değil mi?

Eğer bir röportaj yapacaksanız, soracaklarınızın dinlenmeye değer olması gerekmektedir çünkü başka hangi sebepten ötürü herhangi biri sizinle röportaj yapmak istesin ki? Aynı zamanda eğer sizinle röportaj yapılıyorsa, değerli fikirleriniz olmalıdır yoksa niçin biri o kadar zahmete girip, sizinle röportaj yapmak için yanınıza gelsin ki? Herhangi bir değere sahip olmayan iki insanın birbiri ile röportaj yapmasının herhangi bir olumlu sonucu da olmayacaktır.

Sosyal onaylama da bunun gibidir. Elbette taraflardan biri, sosyal medya sitesinin kendisi gibi gerçekten bir otoritedir. Onaylanma, birçok insanın düşündüğü gibi çok da değerli bir şey değildir ancak eğer yapabiliyorsanız, profilinizi yine de onaylatmalısınızdır.

YouTube Onay Gereklilikleri

İşte YouTube ile ilgili zor olan bir şey: onaylanma YouTube’un kendisi tarafından yapılmamaktadır. YouTube üzerinde onaylanmak, hesabınızın kendisinin Google+ platformunda onaylanmış olan bir hesaba bağlandığı anlamına gelir.

Buradaki ilginç şey, YouTube’un Google+ entegrasyonunu kaldırması gerekmiyor muydu? Bu zorunlu bağlantı Google tarafından birkaç yıldır yürütülmeye devam eden bir projedir. İnsanları Google+ kullanmaya teşvik eden bu proje olabildiğinde kullanıcılar tarafından reddedilmiştir. 2015 Temmuz ayında Google bu iki platformu birbirinden ayırdığını da duyurmuştu.

Eğer yukarıdaki linki incelediyseniz Facebook ve Twitter gibi ağlarda insanların birkaç yüz takipçisi olsa bile kolayca hesaplarını onaylatabildiğini görmüşsünüzdür. Ne yazık ki, bu durum YouTube için geçerli değil. Büyük YouTube, eğer kanalınızde 100,000 Youtube abone var ise sizi onaylama sürecine almaktadır. En azından, çoğu zaman bu koşulu arıyorlar. Özellikle, şöyle bir bildirimleri bulunuyor, “eğer kanalınızın 100,000 aboneden daha az abonesi bulunuyorsa, genelde onay rozeti için değerlendirme sürecine alınmazsınız.” Youtube abone satın alma yolunu tercih ederek onay rozeti alan da oldukça büyük bir kitle bulunuyor.

Bu, temelde, kimi marka ve kuruluşların çok fazla abonesi olmasa bile onaylanabileceği anlamına gelmektedir ancak bu, durumdan duruma göre değişebilmektedir. Eğer çok şöhreti olmayan bir ünlüyseniz ve 90,000 aboneniz var ise, büyük ihtimalle beklemek zorunda kalırsınız. Eğer Barack Obama bir YouTube kanalı açarsa, büyük olasılıkla ilk abonesinden önce hesabı hemen onaylanacaktır. Buradaki önemli olan şey, insanlar için ne kadar önemli olduğunuz veya siz olduğunuzu iddia eden bir dolandırıcı hesap açarsa, ne denli büyük bir soruna neden olabileceğidir.

Eğer kanal isminizi değiştirirseniz, YouTube onayı da ortadan kalkacaktır ki, bu konuda haklılar; onay aldıktan sonra bir başkası olduğunuzu iddia edemezsiniz, bu onay kavramının doğasına aykırıdır. Söylediğimiz gibi eğer isminizi, markanızı değiştirdiğinizden veya şirketinizi sattığınızdan ötürü gibi makul bir sebepten ötürü isminizi değiştirmek isterseniz, özel bir incelemeden sonra yeniden onaylanabilirsiniz. Esasen, size yeniden onay vermeden önce isminizi istismarcı bir amaç ile değiştirmediğinizden emin olmak istiyorlar.

Toplamak gerekirse, YouTube üzerinde 100,000 takipçi ve Google+ onayına ihtiyacınız vardır. Peki Google+ platformunda onaylanmak için ne yapmanız gerekiyor?

Google+ Onayı Almak


Ne yazık ki, Google+ platformunda onaylanmak hemen yapabileceğiniz bir şey değildir. Özellikle “onaylanmış isim” rozetini almak için birkaç gerekliliği yerine getirmeniz gerekiyor. 20,000’den fazla takipçiniz olmalı ki, YouTube’da sizden talep edilen bunun beş katıdır. Alanınızda popüler olmanız gerekiyor ki, bu durum, istenilen takipçi miktarından daha fazlasına ihtiyacınız olacağı anlamına da geliyor. Eğer kendi kategorinizdeki ortalama takipçi miktarı 500,000 ise, büyük oyuncular arasında olmanız gerekiyor.

Aynı zamanda çeşitli kullanım gerekliliklerini de yerine getirmeniz gerekiyor. Çevrenizi genişletmek için spam veya spamsi yöntemler kullanamazsınız. Yasal olmayan şeyleri de paylaşamazsınız ve daha önce platformdan ceza almamış ya da engellenmemiş olmalısınız. Kara listeye girebilecek her şeyden kaçınmanız gerekiyor. Normalde bu gibi yasal olmayan şeyler başka platformlarda sizin iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Ancak Google’ın gözbebeği platformunda bu gibi şeylerin gözden kaçması mümkün değildir.

Aynı zamanda aktif olarak Google+ kullanmalısınız. Düzenli paylaşım yapmalı, yorumlarla etkileşime girmeli ve genel olarak siteyi bir araç olarak değil ancak amaç olarak kullanmalısınız. Onaylandıktan sonra kullanımı bırakabilirsiniz (onayı kaybetmezsiniz) ancak iyi bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonra büyük ihtimalle devam etmek isteyeceksinizdir.

Eğer mümkün ise markanızın web sitesi, Google+ platformuna ve Google Webmaster Yöneticilerine bağlı olmalıdır ki, bu sayede Google iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu anlayabilsin. AdSense hesabınızı kullanmak, bu bağlantının daha çok işe yaramasını sağlayacaktır (ve YouTube ve web sitenizde aynı AdSense hesabını kullanmak). Siteniz, sosyal profilleriniz ve marka sayfanız arasındaki herhangi bir ek bağlantı sizin için faydalı olacaktır.

Bu arada Webmaster yöneticisi onayı, Google+ profilinizin onaylanması için Google tarafından kullanılan başka bir süreçtir. Özellikle web sitesi bağlantısı kısmı için geçerlidir. Kendi küçük onay işareti, bildiğimiz kadarıyla Google+ platformunu iki onay süreci olan tek platform yapmaktadır. İlk “onay”, e-posta adresinizin gerçek ve kullanımda olduğunu ispatlamaktadır. Zaten bu kısımdan sonrası Google+ onay sürecini oldukça karmaşık bir konu yapmaktadır.

Bir zamanlar onay talep etmek için tıklayabileceğiniz bir bağlantı bulunuyordu. Bu bağlantı 2013 yılında kaldırıldı ve o günden beri bir daha eklenmedi. Günümüzde gerçek anlamda onaylanma talebi gönderebileceğiniz bir yol bulunmamaktadır. Twitter’ın “X hesabına mesaj gönderin, size yardımcı olabilirler” gibi yöntemlerinden bahsetmiyoruz, gerçek anlamda kullanabileceğiniz bir iletişim bölümünün eksik olmasından bahsediyoruz.

YouTube onayı için karşınızda iki ana engel bulunuyor, Google+ platformunda 20,000 takipçi ve YouTube platformunda 100,000 abone. İşte her iki platformda da büyümeyi garantilemek için bazı ipuçları.

Google+: 20,000 Kullanıcıya Ulaşmak

Profilinizi doldurduğunuzdan emin olun, yüksek kaliteli bir kapak fotoğrafınız olsun veya siteyi aktif olarak kullanın gibi temel ipuçlarını paylaşmıyor olacağız. Bu noktada eğer bu kadarını bile yapamıyorsanız, hiçbir zaman onaylanmayacağınızı bilmenizi isteriz. Profilinizin dikkat çekmesini istiyorsanız belirli bir miktarda çaba harcamanız gerekiyor ki, işin sırrı da budur.

Çevrelerinizi, çevre listenizde kategorize edin. Bu listeler, belirli ilgi alanları veya anahtar kelimeler doğrultusunda takip ettiğiniz hesaplardan oluşabilir. Her gün veya her hafta bunları kontrol ettiğinizden emin olun, bu sayede onlardan biraz içerik alabilirsiniz. Bu, düzenlediğiniz ve yeniden yayınladığınız yazıların daha başarılı olmasını garantiler. Bunu çevre etiketlerini kullanarak yaparsınız. Etiketler de özeldir, bu yüzden, siz onlara göstermediğiniz sürece kimse hangi çevrede olduğunu ve işleri nasıl organize ettiğinizi görmez.

Daha fazla kullanıcı ve topluluk ile etkileşime girmekten korkmayın. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için aktif olmanız oldukça önemlidir ancak kendinizi daha fazla kullanıcıya da göstermeniz gerekir. Eğer çoğu vaktinizi 1,000 kişiden oluşan kapalı bir grup için harcıyorsanız, kendinize fazla bir büyüme potansiyeli tanımamış olursunuz. Bunun yerine daha büyük topluluklara ve gönderilerinizi tekrar ve tekrar görmemiş insan gruplarına ulaşma hırsınız olmalıdır. Daha büyük topluluklar, daha geniş çevreler, içeriğinizden etkilenebilecek daha fazla insana ulaşmanızı sağlar.

Gönderilerinizi düzenlemek ve zamanlamak için doğru araçları kullanmaya odaklanın. Bunu yapabilmenin iki farklı yolu vardır. İlki, sosyal medya zamanlamasıdır. Timing+ gibi uygulamalar Google+ platformu içindir ve kitlenizin ne zaman aktif olduğunu ve onlara ulaşmak için ne zaman paylaşım yapmanız gerektiğini görmenize yardımcı olur. Aynı zamanda tam tersi şeklinde de çalışarak, popüler kişilerin ne zaman aktif olduğunu ve eğer onların dikkatlerini çekmek istiyorsanız, onlarla etkileşime girmek için ne zaman gönderi paylaşmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Diğer kısım ise düzenleme şemasıdır. Genellikle Pareto şemasını veya 80-20 kuralını tercih etmenizi öneririz. Paylaştığınız her 10 gönderinin 8’inin gerçekten değerli ve kendi markanız ile ilgili olmaması gerekiyor. Bunlar sizin gönderileriniz değildir, satış odaklı değildir, sizin YouTube videolarınızı içermezler. Bunlar, bir şekilde kendinizin veya markanızın ilgi çekici bulduğu gönderilerdir. Bundan sonra elinizde, kendi videolarınızı veya kendi içeriğinizi paylaşmak için 2 gönderi kalır.

Google+ pazarlaması açısından çok daha iyi stratejiler vardır ancak milyonlarca takipçisi olan bir Google+ kullanıcısı olma derdiniz yok. Bunu, YouTube onayı almak için belirlenen eşiğe ulaşmak adına yapıyorsunuz ve YouTube’daki gereklilik için de oldukça çok çalışmanız gerekiyor.

YouTube’da Büyümek

Tekrar, temel şeyleri  bilmeniz gerekiyor, aksi durumda onayı unutabilirsiniz. Eğer her hafta düzenli olarak yüksek kaliteli içerikler paylaşmıyorsanız, minimum gereksinimleri karşılayamayacaksınızdır. Eğer kanalınızın bir teması, aboneleri, oynatma listeleri yoksa ve kanalınızın bilgileri doldurulmamışsa, başarılı olma ihtimaliniz olmayacaktır. Buna ek olarak esasında Youtube izlenim değerlerinizin de önemli olabileceğini belirtmek gerekir.

Bir adım daha öteye gidip, eğer henüz özelleştirilmiş bir kanal bağlantı isminiz yoksa, onay fikrinden vazgeçmenizi öneriyor olacağız. Her iki platform da belirli miktarda bir takipçi gerektiriyor, sadece bir tanesi diğerine kıyasla daha az talep ediyor. Onaylanma, büyük oyuncuların elde edebileceği bir unvandır.

Size her gün video paylaşın demiyoruz, ancak yapabilirseniz kesinlikle çok iyi olacaktır. Sadece aksatmadan belirli aralıklarla video paylaşın. Eğer gerekirse paylaşım yapacağınız günlerin bir çetelesini tutun, bu sayede takviminizdeki günleri kaçırmamış olursunuz.

İdeal olarak tamamen sizin ürettiğiniz bir içerik ile ayda 1-2 video paylaşmanız gerekiyor. Bu videolar sayesinde insanlar zaman zaman kanalınıza geri gelecektir. İyi kaliteli videolarınız, videoyu izleyen insanların onu arkadaşlarına göstermesine neden olur. Videolarınız yıllar boyunca birikecektir. Rehberler bile zaman içerisinde eskiyebilmektedir bu yüzden zamana meydan okuyacak bir içeriğiniz olmalıdır.

Yapmaya çalışmanız gereken bir diğer şey ise, videonuza, onu izleyenleri harekete geçirecek bilgiler eklemektir. Bunlar kanalınızdaki diğer şeyleri, diğer videoları ve kullanıcının gerçekleştirebileceği eylemleri gösteren video sonrası kısımlardır. Video izlerken doğrudan kanalınıza abone olmalarını sağlayacak bağlantılı açıklamalar ve bir videodan diğerine geçişi sağlayan video içi küçük bağlantılı resimler olabilirler. İdeal olarak her şey oynatma listenizde bulunmalıdır. Bu sayede eğer pasif olarak bir şeye tıklamada başarısız olurlar ise, diğer video otomatik olarak oynatılacaktır.

Her şeyin ötesinde, hitap ettiğiniz topluluğu çalışın ve kanalınız, videolarınız ve markanız ile neyi gerçekten sevdiklerini öğrenin. Onlara, ihtiyaçlarından fazlasını sunun ve bu sayede aynı şeyleri beğenen kişiler arasında sizin içeriğinizi paylaşsınlar. İçeriğinizi ve markanızı, kitleniz için oluşturmak, kitlenizi içeriğinizi izlemeye zorlamaktan çok daha iyidir. Markanızı, daha da başarılı olmak için pazarlayın.


Etiketler: , ,

CommentsDaha fazla YouTube
izlenme
Başlangıç fiyatı ₺25

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.