Twitter’da Rakibinize Nasıl Casusluk Yapabilirsiniz?

9 ay önce paylaştı.

Twitter kaygan bir platformdur. Birkaç küçük hata binlerce takipçinizi kaybetmenize neden olabilir. Kötü bir ürün sunmak, takipçilerinizi bir anda azılı bir mafyaya dönüştürebilir. Tüm yolculuğunuz boyunca başarılı ve başarısız olmak için karşılaşacağınız binlerce yol olacaktır.

Başarısız olmaktan veya bir başarısızlığınızı kurtarmaktan bahsetmeyeceğiz. Bunun yerine bugün daha farklı bir bakış açısı benimseyeceğiz. İşlerin olumsuz tarafında olduğunuzu varsaymaktansa, bu konumda rakiplerinizin olduğunu varsayacağız. Rakiplerinizin Twitter takipçilerini çalmak, küçük bir hatalarını lehinize çevirmek için hazırda bekliyor olacaksınız. Bunun bir diğer adına da müşteri çalmak denebilir.

Aktif Olarak Twitter Kullanın

Bu gönderideki tüm stratejiler ile ilgili olan şey, aktif ve iyi bir Twitter varlığınızın olmasıdır. Bu, uygun bir kullanıcı adınız olması gerektiği anlamına geliyor. İlgi çeken ve sizi yansıtan bir profil ve kapak resminiz olmalı. Twitter takipçi sayınız yeterli miktarda olmalı. Yani alanınızda otorite olarak görünmelisiniz. Hem paylaşım hem de takipçileriniz ile etkileşim açısından sitede aktif olmalısınız.

Takipçileri çalmaya çalışacağınızdan, en temel şeylere sahip olmalısınız. Eğer rakibinizin takipçisi profilinize bakarsa ve pek de ilgi çekici olmayan içeriklerle, kendinizi tanıtan blog gönderileri olan bir sayfa görürse, büyük ihtimalle pencereyi kapatacaklardır. Belki bir kaçı sizi tercih edebilir ancak bu durum, rakibinizden daha iyi şeyler sunduğunuz için değil, tamamen rakibinizin kendi başarısızlığındandır.

Ne yazık ki, eğer bunu bir markalaşma stratejisi olarak kullanacaksanız, zorlu zamanlar sizi bekliyor. Rakibiniz tarafından kandırıldığını hisseden takipçileri kendinize çekebilmeniz için bir sosyal çekime ihtiyacınız var ve bunu siteyi minimum düzeyde kullanarak elde edemezsiniz.

Hedefleri Belirleyin

Her işletmenin bir rakibi vardır. Google için Bing, Nike için Reebok, Coca Cola için Pepsi var. Sizin işletmeniz de farklı değil. Buradaki işiniz, buradaki teknikler ile kimi hedefliyor olacağınıza karar vermektir.

Yapmanız gereken ilk şey, aklınıza gelen tüm rakiplerinizin bir listesini hazırlamak için beyin fırtınası yapmaktır. Benzersiz ürünlere sahip bazı markalar için bu oldukça kısa bir liste olabilir. Uber’in piyasayı paylaşabileceği bir rakibi yok değil mi? Depodan satış veya doğrudan satış gibi çeşitli işletmeler için ise bu listede binlerce işletme olabilir. Endişelenmeyin çünkü hepsini hedeflemenize gerek yok.

Daha sonra listenizi alıp, önemli bir filtre uygulamalısınız: gerçekten de Twitter’da olanları bulmak. Şimdi bazıları Twitter’da olmayacaktır ancak yeterince önemli rakiplerin Twitter’da etkileşime girebileceğiniz bir profilleri olmasa bile büyük ihtimalle Twitter’da konuşuluyor olacaklardır. Bunları da listenizden çıkarmayın. Bunlar kolay hedefleriniz olacaklar.

Daha sonra birkaç basit arama yapın. Hayal kırıklığına uğramış müşterileri arayın. Bazı markaların böyle müşterileri olmayabilir, bu gibi markaları listenizde düşük öncelik ile tutmaya devam edebilirsiniz. Diğerlerinde oldukça çok şikayet olabilir. Bunlara yüksek öncelik tanıyın.

Tekliflerinizi Belirleyin

Şimdi insanları kendi tarafınıza çekebilmek için iki şeye ihtiyacınız var: onların sorunlarını çözeceğinize dair bir söz ve onları tarafınıza gelmeye ikna edecek bir vaat.

Söz kolaydır, ancak şunları unutmamanız gerekiyor: eğer bir müşteri, rakibin X şeyi yapmadığından şikayet ediyorsa, bu durum eğer siz X şeyi yapıyorsanız, bu sizin için bir fırsattır. Eğer X şeyi siz de yapmıyorsanız, bu müşterinin aklını çelmeye çalışmak işe yaramayacaktır çünkü siz de onun sorununu çözmüyorsunuzdur.

Müşterileri kendinize çekmek ve bir hizmetten diğerine geçmeleri için bir teşvik aracı olarak bonus vermeyi düşünebilirsiniz. Örneğin bunu sigorta dünyasında oldukça çok görürüz. Araç sigorta şirketleri, çalıştığınız firmayı değiştirdiğinizde, bu değişimi daim kılmak için size prim veya bonus hediye ederler. İnsanların bu şekilde fikir değiştirmelerine yardımcı olacak benzer bir teklif oluşturun ve bunun için ayrı bir sayfa hazırlayın. İnsanlara özelleştirilmiş bir destek vermenin yanı sıra, kendi yazılımınızı kullanmaları için onlara bu yeni sayfanın bağlantısını sağlıyor olacaksınız.

Eğer hizmetler arasındaki geçişi hızlı ve kolay yapabilirseniz, bu da ek bir bonus sayılacaktır (örneğin veri transferi veya yazılımın bazı parçalarının dosya formatlarını değiştirmek gibi). Geçiş ne kadar pürüzsüz olursa, o kadar çok insan geçiş yapar ve bu insanları o kadar çok kendi markanız içinde tutarsınız.

Araştırmayı Öğrenin ve Sevin

Rakip markalar için yapmış olduğunuz o aramaları hatırladınız mı? Şimdi bunlara iyice dalma zamanı.

Bulduğunuz markalarda en yüksek öncelik verdiğiniz, listenizin en üstünden başlayın. Genelde bu, sunduğunuz şeye en yakın fiyat ve özelliklere sahip ancak sizin sunduğunuz şeyin daha iyi olduğunu bildiğiniz markalardır. Marka ismini aratın ve karşınıza ne gelecek, bakın.

Aradığınız şey markaya küfreden veya markadan hoşlanmadıklarından bahseden ya da marka ile sorunlar yaşayan insanlardır. Bu insanları bulduğunuzda, gönderilerinin tarihlerine bakın. Eğer geçtiğimiz hafta içinde gönderilmişseler, iyi bir şansınız olacaktır.

İlerlemeden önce tweet için gönderilen yanıtlara bakın. İlgili marka onlara ulaşmış mı ve olumlu bir tutum ile mi yanıtlamışlar? Eğer öyleyse ya da daha sonraki tweetlerde sorunun çözüldüğünden veya markanın müşteri hizmetlerinin harika olduğundan bahsediliyorsa, bu kişiden ümidinizi kesin. Rakibiniz tarafından geri kazanılmışlardır, bu yüzden onları elde edemezsiniz.

Öte yandan eğer sorun hala devam ediyorsa veya sorunlarının çözülmemesinin onları ne kadar deli ettiklerine dair tweetler gönderiyorlarsa, tam bu noktada müdahalede bulunmanız gerekiyor. Sorunlarını anladığınızı ve kendi ürününüzün, sorunlarını çözebileceği ile ilgili bir yorum bırakın. Hemen ikna etmeye çalışmayın, ilk olarak kişinin ilgilendiğinden emin olun. Teklifinizi herkese direkt olarak önererek, teklifinizin değersizleşmesini istemezsiniz.

Bu noktada onları kazanmanız, kişinin sizi dinlemeye istekli olmasına, bir markadan diğerine geçiş için hazır olmasına ve ihtiyacı olan şeyleri sizin sunabiliyor olmanıza bağlıdır.

Her böyle sorunlu müşteri bulduğunuzda ilgili adımları uygulayıp, tekrar arama sayfasına dönerek, daha fazlasını bulmaya çalışmalısınız. Kimi markaların bu gibi çok müşterisi olmaz iken, kimilerinde ise bu kişilerin miktarı neredeyse sınırsızdır. Aramalarda bir marka için birkaç hafta geriye gitmek oldukça yeterlidir. Çok eski olan şikayetler artık değerini kaybeder ve nadiren size takipçi kazandırırlar. Ayrıca, kullanıcılar niçin bu kadar eski bir şeyi tekrar gündeme getirdiğinizi de merak edeceklerdir. Nihayetinde işiniz bittiğinde, listenizdeki diğer marka için aramalara başlayabilirsiniz.

Tüm listenizi bitirdikten sonra aramalarınızı görüntüleyin. Aramalarınızı görüntülemek için binlerce yöntem vardır, bu yüzden kendinize uyan bir tanesini bulun. Eğer dilerseniz, bunları birkaç günde bir manuel olarak bile kontrol edebilirsiniz. Buradaki asıl önemli olan müşteri şikayetlerini bulma konusunda aktif ve duyarlı olmanız ve bunun ardından da sanki bu şikayetler sizin işletmenize yönlendirilmiş gibi harekete geçmenizdir.

Popüler Kişileri Bulmak

Sıradaki biraz değişik bir strateji için ilk olarak Twitonomy  kullanmalısınız. Twitter hesabınız için çalışan harika bir ücretsiz araçtır ancak size rekabet ile ilgili oldukça iyi bir istihbarat da sağlayabilir.

Daha sonra Twitter’ı açın ve özel bir liste oluşturun. Listeler, takip etmediğiniz ancak yine de izlemek istediğiniz seçili kullanıcılardan oluşan haber kaynaklarını görüntülemenize yardımcı olur. Rakiplerinizin hesaplarını aratıp, Twitonomy aracılığıyla bulduğunuz insanları bu listeye ekleyeceksiniz.

  • Rakibiniz için en çok etkileşime giren kullanıcıları bulun. Bunlar en çok yanıt alan, en çok mentionlanan ve marka ile etkileşime girme potansiyeli yüksek olan insanlar olmalıdır. Bu listeden rakibiniz için çalışan kişileri çıkartın. CEO olduğunu öğreneceğiniz bir takipçiyi çalmaya kalkışmak pek akıllıca olmayacaktır değil mi?
  • Rakiplerinizin bulunduğu listelere bakın. Her bir listeyi kim yaratmış ve kim yönetiyor? Bu insanlar hedefiniz olmalı çünkü en azından sektör ile ilgilenme ihtimalleri çok fazla ve belki de ilgili markanın takipçisidirler. İdeal olarak çok fazla abonesi olan listeleri arıyor olmanız gerekiyor.
  • Herhangi bir diğer popüler kişi veya rakibinizi takip eden çok fazla insandan oluşan grupları da ekleyin.

Bu kullanıcılara tweet atmak için vaktinizi ayırın. Haber kaynaklarını izleyin ve onlar soru sorduğunda, yanıtlamak için vaktinizi ayırın. Eğer sorunları varsa, onlara ulaşarak, sorunlarını çözün. Eğer sıradan bir blog hesaplarıysalar, onlara paylaşım ve yorum açısından yardımcı olun. Yaptığınız her şey onların ilgisini çekmek ve hesabınıza ve işletmenize bir göz atmalarını sağlamak içindir. Bu kişileri takipçilere dönüştürmek tamamen işletmenizin ne kadar ikna edici olduğu ile ilgilidir.

Reklam Pususu

Tıklama başına ödeme reklamcılığı (Google, Facebook, Twitter ve diğer reklam ağları) ile ilgili iyi bir tavsiye; her zaman reklamlarınızı kendi markanız için yürütmenizdir. Bunun iki nedeni vardır:

İlki, markanıza göz atmaya karar verecek insanlar hep olacaktır. Eğer o anahtar kelimelerde reklam yayınlayarak bu trafiği elde edebilirseniz, reklamlarınızı sürekli görürler ki bu durum da sadece organik sonuçlara ulaşmaktan çok daha faydalıdır.

İkincisi ise diğer markalar reklam alanınızı işgal edemez. Sizce eğer Pepsi kendi markasını Google’da arasa ve sponsorlu gönderilerde tamamen Coca Cola reklamlarını görse, nasıl hissederdi?

Bu aradığınız şeydir. Twitter reklamlarını kontrol edin ve bir marka için reklam satın almak istemenin sonucunda ne olduğunu görün. Onların marka ismini hedefleyebilirsiniz ancak bu noktada durmak zorunda da değilsiniz.

Onların marka ismini anahtar kelime olarak kullanıp, reklam hedeflemesi yapmanın yanı sıra, onların hedeflediği belirli anahtar kelimeler için de reklam verebilirsiniz. Eğer herhangi bir platformda reklam veriyorlarsa, araştırma yaparak anahtar kelimeleri öğrenebilir ve onların oyun dışı bırakmak için aynı anahtar kelimeleri siz de kullanabilirsiniz.

Bir diğer rakip reklamcılık pususunun bir başka versiyonu ise kitle pususudur. Twitter’da kullanabileceğiniz bir kitle parametresi ise takipçi hedeflemesidir. Bir kullanıcı adı girersiniz ve reklamlarınız onların takipçileri için yayınlanır. Bu, rakiplerinizi hedefleyerek, belirli bir sorunu ve onun çözümünü gösteren reklam yayınlamanın en hızlı yoludur. Bu sayede biri Twitter’a bakıp, o markayı takip ettiğinde, onlara büyük ihtimalle bir baş belası olabilecek sorunu sizin çözebildiğinizi göreceklerdir. Reklamlar bu bakımdan oldukça harikadır.

Aynı zamanda tamamen anahtar kelimeler ile ilgili olan içeriğe dayalı hedefleme de kullanabilirsiniz ancak reklamlar sadece bu anahtar kelimeler kullanıldığında görünür. Kullanıcı zaman çizelgesi ve arama sonuçları anahtar kelime hedefleme, reklamlarınızı insanların haber kaynağına yerleştirmenize yardımcı olur ancak sadece insanlar gerçekten de bu anahtar kelimeleri kullandığında geçerlidir. Tespit ettiğiniz belirli sorunlar hakkında problem yaşayan insanları hedeflemek oldukça harika bir yöntemdir. Hedeflediğiniz kitle daha az olacaktır ancak dönüşüm elde etme ihtimaliniz de oldukça yüksek olacaktır.

Son olarak hedef kitlenize benzer kitleleri de ekleyebilirsiniz. Bunun için hedeflediğiniz kitleye benzer özelliklere sahip ancak hedeflediğiniz kitleden olmayan insanları hedeflemeniz gerekiyor. İdeal olarak bu insanlar ürününüze benzer şeyleri aktif olarak aramaktadır ve reklamlarınız ile onlara erişebilirsiniz.

Ne yazık ki, Twitter’daki benzer kitle grubu, Facebook’takiler kadar değerli değildirler. Facebook’un işlemesi gereken çok fazla veri vardır ve daha ayrıntılı benzer kitleler üretebilir. Elbette, sizi, aynı teknikleri Facebook üzerinde de kullanmaktan hiçbir şey alıkoyamaz.


Etiketler: , ,

CommentsDaha fazla Twitter
takipçisi
Başlangıç fiyatı ₺17

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.