Instagram’da Hashtagler Nasıl Kullanılmalı?

11 ay önce paylaştı.

Eğer 5 dakikadan fazla Instagram kullandıysanız, hashtaglerin ne kadar yaygın olduğunu fark etmişsinizdir. Denizde kum Instagram’da hashtag. Eskiden Instagram’daki bu yaygın ve oldukça fazla hashtag kullanımına ben de karşıydım. Fakat hashtaglerin Instagram’da hedef kitle bulmak için çok yararlı bir araç olduğunu farkına varınca fikrim hemen değişti.

Hashtagler hedef kitlenizin SİZİ Instagram’da bulmasını için yararlı bir araç.

Tabi, herkes gönderilerinin altına bir düzine hashtag koyup beğeni sayılarının artmasını bekleyebilir ve olacak olan da büyük ihtimalle budur. Birçok insan popülariteyi bir gönderinin görünüşü üzerinden değerlendirir. Fakat içeriğiniz gerçekten görmesini istediğiniz insanlar tarafından görüntüleniyor mu? Önemli olan soru bu.

Gönderinizin bulunmak istediğiniz terim aramalarında en yukarıda çıkması için iyi bir hashtag stratejisine ihtiyacınız vardır.

Fakat önce, hedefleyeceğiniz anahtar kelimelerin ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Hangi hashtagleri kullanarak öne çıkacağınızı bilmeniz gerekir. Bu anahtar kelimeler kullanıcıların arayıp sizi bulacakları kelimeler olacaktır.

Bu anahtar kelimeler “moda” ya da “blogger” veya “fotoğrafçı” gibi genel terimler olmamalıdır. Hayır, çok daha spesifik olmanız gerekir. Bu “çankayafotografci” gibi bir coğrafi ayrım veya “vegancocukyemek” gibi bir niş olabilir.

Sizi diğerlerinden neyin ayırdığını ve daha önemlisi hedef kitlenizin Instagram’da ne aradığını bilmeniz gerekir. Dünyanın en iyi anahtar kelimelerini kullansanız da eğer bu kelimeler hedef kitlenizin aradığı ve tıkladığı terimler değilse, vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir. Yani biraz araştırma yapın, markanızı, işletmenizi ve hedef kitlenizin ilgisini en iyi temsil eden hashtagleri seçin.

Anahtar kelimelerinizi seçtiğinize göre hashtag stratejimize geçebiliriz.

Öncelikle, gönderi başına 15-20 hashtag kullanmalısınız. 30’a kadar çıkabilirsiniz ama 30’dan yukarı çıkarsanız sıkıntı olur. Siz yine de 29’da durun.

İkinci olarak, dört veya beş tane çok popüler hashtag kullanın. Bu hashtagler markanızla alakalı olmalı. Örneğin, ayakkabı satıyorsanız #ayakkabı #kadinayakkabi #babet #izmir şeklinde olabilir. Bunların hepsi süper popüler olsa da içeriğinizle alakalıdır. Sırf popüler diye rastgele hashtaglerde oyalanmayın. Kullandığınız bütün hashtagler içeriğinizle, işletmenizle ve içinde bulunduğunuz bağlamla alakalı olmalıdır.

Üçüncü olarak, beş ila yedi arasında orta derecede popüler hashtag kullanın. Bu hashtaglerin genellikle on binlerden yüz binlere kadar gönderisi olur. Yine, kullanacağınız hashtagler içeriğinizle alakalı olmalı fakat ölçek ve bağlam anlamında biraz daha hedefli davranmanız gerek.

Dördüncü olarak, iki ila beş arasında niş, spesifik hashtag kullanın. Bunlar yukarıda bahsettiğim anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler hedef kitlenizin aradığı ve çok rekabetin olmadığı hashtaglerdir.

Beşinci olarak, bir iki tane içinde markanızın ya da ürününüzün olduğu hashtag. Siz de kullansanız, müşterileriniz de kullansa bu hashtagler ürettiğiniz bütün içeriğin olduğu hashtag olacaktır.

İşte bu kadar! Basit değil mi? Fakat bu strateji neden başarılı?

Bu stratejiyi kullanarak paylaşım yaptığınızda, popüler hashtaglerden gelen bir aktivite artışı göreceksiniz. Evet, bunların bir kısmı botlardan bir kısmı da rastgele geliyor olabilir. Önemli değil. İhtiyacınız olan şey işte o aktivite artışı. Fakat, o popüler hashtagler o kadar aktiflerdir ki sizin içeriğinizin birkaç dakika içinde gömülecektir. Kesinlikle sorun değil.

Burada orta derecede popüler hashtagler devreye girecektir. İçeriğiniz bu hashtagler altında saatlerce belki de günlerce aktif kalacaktır.

Buraya kadarı sadece hashtag etkileşimleri. Ayrıca takipçilerinizden de etkileşim aldığınız için gönderiniz hem halihazırdaki kitlenizle hem de kitlenizle aktif kalacaktır. Bu durum Instagram’ın arama algoritması için altın değerindedir.

Instagram gönderinizin içeriğine baktığı zaman, gördüğü şey iyi çabuk etkileşim, iyi uzun dönemli etkileşim ve yeni ve eski kitleler arasında iyi etkileşimdir. Böylece Instagram algoritması içeriğinizin daha fazla insana gösterilmesine değer olduğuna karar verir. Daha sonra algoritma gönderinizi hem “Keşfet” kısmında gösteriler hem de belirlediğiniz spesifik hashtaglerde “Başlıca Gönderi” olarak en yukarıda görünür.

Ayrıca “Başlıca Gönderi” kısmındaki gönderiler orada günlerce ve haftalarca durabilir! Yani sunduğunuz ürün veya servisi arayan doğru müşteriler kolaylıkla sizi bulabilirler! Bu da daha fazla görüntüleme, daha fazla klik ve tabi ki daha fazla satış anlamına gelir.


Etiketler: ,

CommentsDaha fazla Instagram
takipçisi
Başlangıç fiyatı ₺31

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.