Instagram Hesabınıza Nasıl Bedava Takipçi Çekersiniz?

11 ay önce paylaştı.

Instagram’ın iki tane kullanım tarzı vardır. İlki kendine yeten sosyal ağ olarak kullanılmasındır. Instagram’ı bu şekilde kullanan ve gönderilerdeki linkleri veya sitenin dışındaki şeyleri önemsemeyen önemli bir güruh vardır. Bu kullanıcılar resimlere bakarlar, beğenirler, yorum atarlar, arkadaşlarıyla paylaşırlar, yani genel olarak iyi vakit geçirmek için kullanırlar. Diğer kullanıcı grubu ise Instagram’ı diğer web sitleri gibi görür. Yani kendilerine sunulan içeriğe göre kalmayı ve ayrılmayı tercih eden kitle. Bu grup, eğer hoşlarına giden bir link görürlerse tıklamaktan çekinmezler.

Tabi bir de üçüncü grup var; pazarlamacılar. Instagram’da öncelikle ikinci grubu hedefleyen birçok pazarlamacı vardır. Bunlar birinci grup hakkında pek düşünmezler çünkü tıklayan kullanıcıların değerini ölçmek çok daha kolaydır.

Fakat birinci gruptan üzerinden de kazanabilirsiniz. Böylece hem marka bilinci kazandırır hem de onları gönderilerinizi içeriği üzerine düşündürürsünüz. Sonra, belki gönderinizi hatırlayıp, ürününüzü ve markanızı hatırlar ve sizden bir şey almaya karar verir. Belki perakende dükkanınızdan belki Hepsiburada’dan alırlar, fakat bu takip etmenin zor olduğunu görmek için uzman olmaya gerek yok. Marka bilirliği somuttur fakat ölçmesi zordur.

Bu yazıda marka bilinirliğinden veya size getireceği faydalardan bahsetmeyeceğim. Bu yazıda ikinci gruptan yani sitenizi ziyaret etmelerini istediğiniz kullanıcılardan ve onları daha fazla nasıl çekebileceğinizden bahsedeceğim.

Şimdi bir saniyeliğine tersine mühendislik yapalım. Nihai amacınız daha fazla trafik çünkü daha fazla trafik daha fazla alışveriş anlamına gelir. Daha fazla trafik almak için iki şeye ihtiyacınız vardır; ziyaret edecek daha fazla kişi ve ziyaret etmeleri için daha fazla fırsat. Bu da Instagram’da iki şeye ihtiyacınız var demektir; daha fazla Instagram takipçi ve gönderi. Buna beğenileri de ekleyebilirsiniz çünkü gönderilerinizde daha fazla Instagram beğeni olursa, kullanıcılar gönderileriniz daha fazla görür bu daha fazla trafik anlamına gelir.

Diğer sosyal medya hesaplarını bağlayın

Hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi de Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızla entegre etmektir. Yani Facebook, Twitter, Pinterest ve diğer sosyal medya hesaplarını yanında web sitenizi de buna dahil etmelisiniz. Amaç zaten ağırlığınız olan mecralardan Instagram hesabınıza kullanıcı çekmektir. Fakat insanları sizi desteklemeleri için Instagram hesabı açmaya zorlamayın, onun yerine zaten Instagram hesabı olan kullanıcılara odaklanın.

Burada amaç halihazırda markanızı bir şekilde beğenen kullanıcılarla birlikte hesabınızı hızlı bir şekilde açmaktır. Markanızı diğer sosyal medya platformlarında beğenmeyen insanlar, büyük ihtimalle sizi Instagram’da da takip etmeyeceklerdir fakat markanızı beğenen ve Instagram hesabı olanlar hesabınızı takip edeceklerdir.

Böylelikle, sizi diğer hesaplarda takip edenlerin sayısına bağlı olarak, görece büyük bir Instagram takipçi kitlesiyle Instagram hayatınıza başlayabilirsiniz. Bu kullanıcılar büyük ihtimalle en ilgili kullanıcılar olacaklardır. Bu şekilde gönderilerinize daha fazla etkileşim alacağınız için ilk gönderilerinizin tanıtımını yapmanız çok daha kolay olacaktır.

Hashtagleri öğrenin

Bunu bildiğinize emin ama toplamda iki tür hashtag vardır. Bunlar markalı ve genel hashtaglerdir. Markalı hashtagler size takipçi getirmeyecektir. Bunlar daha çok konuşmalardaki varlığınızı gözlemlemek için kullanılabilir. Instagram’daki ilk günlerinizde, bunlar hakkında düşünmeye gerek yok. Bu hashtagleri ileride takip etmek istediğiniz konuşmalar veya yarışmalar olunca kullanabilirsiniz.

Bu konuda yapmanız gereken ilk şey daha geniş bir kitle tarafından görünmenizi sağlayacak hashtagler bulmaktır. Fakat asıl olay en popüler hashtagleri kullanmak değildir. #aşk veya #ankara hashtaglerinin altında milyonlarca gönderi olabilir ama bu ayın zamanda en az bu kadar rekabetle uğraşacaksınız anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, çok popüler hashtaglerle daha niş hashtaglerin karıştırılarak kullanılmasını öneriyorum. Popüler olanlar daha fazla kullanıcı tarafından görülmesinizi sağlayacak ama pek etkileşim veya tık çekmeyecektir. Daha niş hashtagler ile gönderilerinize daha düşük sayıda ama daha ilgili kişileri çekecektir. Instagram’da hashtag limiti diğerlerine oranla çok daha yüksek olduğu için farklı kategorilerden birçok hashtag kullanarak öne geçebilirsiniz.

Hedeflenmiş beğeniler dağıtın

Instagram’da takipçi arttırmak için en iyi taktiklerden bir tanesi de başkalarının fotoğraflarını beğenmektir. Birisini fotoğrafını beğendiğiniz zaman, bu kullanıcı profilinize ziyaret edecek ve hoşuna gidecek bir şey olup olmadığına bakacaktır. Eğer gönderilerinizin birkaçını beğenirlerse bunları beğenecek veya takip edecek veya ikisini birlikte yapacaktır.

Burada amaç eğilimi kullanmaktır. Şöyle bir şey yapmanızı öneririm:

Biraz araştırma yapın ve geniş ve dar jenerik hashtaglerle hedeflenebilecek bir konu bulun. Bu hashtag, illa markanızla alakası olması gerekmese de işletmenizle ve bulunduğunuz sektörle alakalı olmalıdır.

Birkaç gün boyunca beş altı tane bu konuyla alakalı bir görseller paylaşın. Seçtiğiniz hashtagleri kullanmayı unutmayın.

Bu niş hashtaglerde aktif olan birkaç bin kullanıcıyı bulun. Bu kullanıcıların profillerini ziyaret edin ve bir kaç fotoğrafı, özellikle konunuzla alakalı olanları, beğenin.

Fotoğraflarını beğendiğiniz kullanıcıların gelmesini bekleyin. Daha sonra beğeni ve takipçi sayınızın artıp artmadğına bakın.

Bu teknikte herhangi bir şeklide Instagram’ın kullanım şartlarına aykırı herhangi bir şey yoktur. Tamamen geçerli ve odaklı bir kitle büyütme tekniğidir.

Rastgele beğeni dağıtmayı ise önermiyorum. Odaklı bir kampanyadan elde edeceğinizi takipçi sayısı daha düşük ama daha ilgili olacaktır. Bu kullanıcılar linklere daha çok tıklayacak, daha çok gönderilerinizi paylaşacak ve beğeneceklerdir.

Sahneyi hazırlayın

Yapacağınız bir sonraki şey ise sitenize gelen Instagram kullanıcıları için sahneyi hazırlamaktır.

Bu konuda yapmanız gereken ilk şey Instagram bionuzda sitenizin linkini eklemektir. Fakat ana sayfanın linkini vermek yerine, bir karşılama sayfası kullanmak daha iyi olabilir. Karşılama sayfasından kastım, siteniz ve Instagram arasında hibrid bir sayfalardır. Ayrıca Instagram web sitenizde kullanıcılarını çekeceğini düşündüğünüz kısımlara da yönlendirebilirsiniz.

Atmanız gereken bir diğer adım ise sitenizin mobil uyumlu olduğuna emin olun. Instagram’dan gelen kullanıcılar için web sitenizin her cihaza uyum sağlayan bir tasarımı olmalıdır. Instagram’ın neredeyse tamamen mobil bir platform olduğu düşünüldüğünde, göze güzel gelen ve kullanımı kolay olan bir sitenin önemi anlaşılabilir.

Sonra, paylaştığınız görsellerin açıklama kısmına hareket çağrısı eklemin. Fakat bunun her gönderinin sonuna eklediğiniz, sıkıcı ve kolayca görmezden gelinecek bir şablon olmaması gerekir. Her görselde, görselle alakalı orijinal bir hareket çağrısı ekleminiz, görüntülenmeleri satışa dönüştürmekte yardımcı olacaktır. Burada amaç bu çağrıların bayatlamasını önleyerek reklam körlüğünün önüne geçmektir.

İyi içerik üretin

Instagram neredeyse tamamen görseller üzerine kurulu bir platform olduğu için görsellerinin son derece kaliteli olması gerekir. Yani, iyi bir fotoğraf veya video çekip, montajlayıp, bu şekilde kullanıcılarınıza sunmanız gerekir.

Size bunda en çok yardımcı olacak pratik yapmaktır. Fotoğrafçıların bu kadar pahalı olmasının bir sebebi vardır. Bu insanlar sonuçta yaptıkları işte uzmanlaşmak için yıllarını harcamış insanlar ve bu konuda uzman olmayan kimse cep telefonlarıyla bu seviyeyi yakalayamayacaklardır. Benim önerim profesyonel bir fotoğrafçı tutmak veya en azından stok fotoğraflarının ücreti ödeyerek kullanmaktır.

Instagram’ın API’si çok sınırlayıcı olduğu için web üzerinden veya üçüncü parti uygulamalarından (en azından güvenli olan) paylaşım yapamazsınız. Kendi güvenliğiniz için resmi Instagram uygulamasından paylaşım yapmak zorundasınız.


Etiketler: ,

CommentsDaha fazla Instagram
takipçisi
Başlangıç fiyatı ₺31

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.