Facebook Reklam Dönüşümlerini Geliştirmek için 25 Strateji

10 ay önce paylaştı.

Facebook, zengin hedefleme bilgileri ile birlikte farklı reklam formatları ve reklam amaçlarına sahip, benzersiz bir reklam platformudur. Reklamlarınızı ayarlamak ve bu sayede onları geliştirmek için oldukça kolay ve muazzam bir görev üstlenmeniz için milyonlarca neden vardır.

Pazarlamacılarda genellikle gözlemlediğimiz bir şey ise sinirden köpürüyor olmalarıdır. Hepimiz beş veya altı optimizasyon yöntemine alışırız ve bunlar artık etkisiz olmaya başladığında kafayı yeriz. Bu yüzden, bu listeyi sizler için derledik; bu listeyi dönüşüm optimizasyonu iyileştirmeleri için bir fikir listesi olarak düşünebilirsiniz. Yaptığınız şey artık işe yaramıyorsa, bunlardan birkaçını deneyin. Eninde sonunda, bunlardan bir tanesi işe yarayacaktır.

Hedefleme Faktörleri ile Oldukça Kesin Olun

Facebook’un onlarca hedefleme faktörü bulunmaktadır ve bunlardan birkaçını veya dilediğiniz kadarını her reklamınızda kullanabilirsiniz. Ne kadar çok faktörü dahil ederseniz, kitleniz o denli küçük ancak o kadar odaklı olacaklardır. Satın alıcı bir karakter olarak düşündüğünüzde (ulaşmaya çalıştığınız insan türü), onlara ulaşmak için hedefleme yapabilir ve oldukça odaklı bir reklamcılık faaliyeti yürütebilirsiniz. Ne kadar kesin olursanız, o kadar başarılı olacaksınızdır.

Tamamen Kendi Kitlenize Reklam Yapın

Jon Loomer’ın (Facebook reklam gurusu) kullandığı yöntemlerden birisi ise, reklamlarını sadece sayfasını takip edenler ile sınırlamasıdır. Bu, bazı reklamlar ancak özellikle de kendi ürününüzü satan reklamlar için oldukça iyidir çünkü kitlenizin ilgi duyduğunu bilirsiniz ve onlar, sizin satış ağınızın bir parçalarıdır.

Elbette bariz nedenlerden ötürü yeni kullanıcıları çekmek için harika bir yol değildir. Bunu belirli reklamlar için daha sınırlı bir kitleye uygulamanızı öneririz ancak kullandığınız reklamların seçmiş olduğunuz kitleye hitap ettiğinizden de emin olun.

Facebook Beğeni için Benzer Kitleler Yaratın ve Kullanın

Kitleniz temelde belirli bir tipteki insanlardan oluşmaktadır. İş kategoriniz ne kadar dar olursa, bu insan türleri de o kadar belirli olacaktır. Kendi kitlenizin ilgi alanları ve kişisel bilgileri ile eşleşen ancak sizi takip etmeyen insanlar için bir hedeflendirilmiş kitleyi Facebook’un benzer kitle özelliğini kullanarak yaratabilirsiniz. Bu, sadece kitleniz için yaptınız reklamlarla sayfanıza yeni takipçiler çekmek için harika bir kitledir.

Daha Fazla Kitle Oluşturmak için Korkmayın.

Cidden. Bazı başarılı işletmelerin reklam yöneticilerinde sahip oldukları elemanları gördük ve onlarca, hatta kimi zaman yüzlerce kaydedilmiş kitlelere sahipler.

Bu dar özelleştirilmiş hedefler, bireysel satın alıcı karakterleri ve reklam hedeflerinin bireysel türlerini temsil etmektedir. Her zaman, yeni kitlelerin size uygun olup, olmadığını görmek için yürüttüğünüz birkaç reklamınız olsun. Bunları nasıl bulacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bazı fikirler .

Reklam Görsellerinizdeki Metinleri En Aza İndirgeyin

Facebook, haber kaynağındaki reklamlar için metin kurallarını değiştirdi. Eskiden eğer %20 metin eşiğini aşarsanız, reklamlarınız reddedilebilinirdi. Bu, oldukça iyi bir nedenden ötürü kaldırılmış olan kötü niyetli bir sistemdi. Günümüzde ise, dilediğiniz kadar metin ile reklam yayınlayabiliyorsunuz ancak reklamlarınız ne kadar çok metne sahip olursa, o kadar pahalı olacak ve o kadar az kişiye gösterilecektir. Bu, Facebook’un yeni sistemi ve reklamlarında metin kullanmak zorunda kalan markalar için oldukça teşvik edicidir. Ayrıca, kenar çubuğu reklamlarının bu kuralın haricinde tutulduğunu unutmayın, bu yüzden bu reklamlarda dilediğiniz kadar metin kullanabilirsiniz.

Farklı Tipteki Reklam Görselleri ile Deneme Yapın

Görseller, aynı reklam bile olsa reklamdan reklama oldukça değişebilir. Bir manzara, gülümseyen kadın, salata ve uçak görselleri ile aynı reklamda denemeler yapabilirsiniz ve hepsi de hemen hemen yakın sonuçlar verecektir. Neyin işe yarayıp, neyin yaramayacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden her zaman farklı görseller ile test yapın. Her zaman aynı reklamın en azından üç farklı türünü yayınlamanızı öneririz, bu sayede olabildiğince çok veri toplarsınız.

Hedef Sayfanızın Dönüşüm için Uygun Olduğundan Emin Olun

Reklamın kendisinden ziyade reklam optimizasyonu için daha fazlası vardır. Aynı zamanda hedef sayfanızda dönüşüm oranı optimizasyonunun (harika dünyasına dalmalısınız. Bu, insanları reklamlarınızdan, hedef sayfanıza yönlendirir ancak aynı zamanda bu hedef sayfanızda insanları harekete de geçirir.

Bir e-posta tercihi gibi dönüşüm kolay bile olsa, dönüşüm optimizasyonunun değerini asla hafife almayın!

Hedef Sayfanızın Reklamınız ile Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Reklamlarınız ve hedef sayfalarınız arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Geçmişi ve genellikle bir reklamı veya bağlantıyı neye göre tıkladığınızı ve tıkladıktan sonra kendinizi bulduğunuz sayfanın oldukça ilgisiz olduğunu düşünün. Bu ne kadar sıklıkla oluyordu? Ne kadar sıklıkla yönlendirildiğiniz sayfayı okuyor ve daha sonra o sayfadan başka bir sayfaya geçiyorsunuz? İhtimaller oldukça düşüktür. Mesajınızda tutarlı olmalısınız, bu, daha dar reklamlar için tekil hedef sayfalar oluşturmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bu da, sitenizde onlarca özelleştirilmiş hedef sayfaya ihtiyacınız olacak anlamına gelir.

Daha Az Süre ve Maliyetle Daha Çok Reklam Yayınlayın

Optimizasyonun anahtarı, test yapmaktır ve test yapmanın anahtarı ise çeşitlilik ve hacimdir. Onlarca reklam setiniz olmalı ve her bir reklam için en azından 4 veya 5 varyasyonunuz olmalı. Bu sayede hangisinin daha iyi olduğunu test edebilirsiniz. Bunları yüksek bütçeli şekilde yürütmeyin, görüntülenme miktarlarına göre birkaç gün veya hafta boyunca düşük bütçe ile yönetin. Sadece istatistiksel olarak geçerli örneklem elde edecek şekilde reklamlarınızı yürütün ve daha sonra hangi reklam varyasyonunun daha başarılı olduğunu karşılaştırarak bulun. Ancak bunların ardından bu reklam için bütçenizi arttırabilir ve olabildiğince fazla biçimde yayınlayabilirsiniz.

Sıklığın İdeal Sınırları Bastırmasına İzin Vermeyin

Reklam sıklığı, kitlenizdeki insanların reklamınızı görme miktarının tahminidir. Eğer kitlenizde 100 insan varsa, 1 reklam sıklığı, bu kitlenizdeki herkesin reklamınızı 1 kez gördüğü anlamına gelir.

2 sıklık ise iki kez ve .5 sıklık ise sadece yarısının gördüğü anlamına gelmektedir. Elbette bazı çakışmalar da olabilmektedir; 1 sıklık hala reklamı sadece 50 kişinin gördüğü anlamına gelebildiği gibi, toplam 100 görüntülemeye ulaşmak için 12 kişi reklamınızı iki kez görüntülemiş olabilir ancak daha büyük kitleler bunu dengeleyebilmektedir. Peki ideal sıklık nedir? Buradan ilgili veriye ulaşabilirsiniz .

Facebook İlgililik Skorunuzu Geliştirmeye Odaklanın

Facebook ilgililik skoru, zaman içerisinde reklamlarınıza verilen olumlu ve olumsuz geri dönüşleri ölçen ve onları derecelendiren bir metrik olmasının yanı sıra yaygın niteliklere ve son performansınıza dayalı olarak yeni reklamlarınızın performansının da nasıl olacağını ön görmektedir. Daha iyi bir ilgililik skoru, daha düşük maliyet ile daha fazla görüntülenme anlamına gelir, bu yüzden bunu geliştirmeniz iyi bir şeydir. Bir gözünüz bunda olsun ve cephaneliğinizdeki en zayıf reklamlarınızı dahi geliştirmeye çalışın.

Reklamlara Merak Uyandıran Teklifler Ekleyin

Kimi zaman konu ne söylediğiniz değil, ne sunduğunuzdur. İyi bir teşvik edici doğru bir şekilde sunulursa, dönüşüm oranlarınızda reklamlarınızın patlamasını sağlayabilirsiniz. Elbette kullanıcılar için ne gibi bir teklifin çekici olduğunu bilmeli ve işletmenizi sekteye uğratmadan bunu nasıl sunabileceğinizi bilmelisiniz. Bunları bildiğinizde, bununla dönüşebilecek bir kitle yaratabilir ve daha hedeflendirilmiş bir reklamı bunun için kullanabilirsiniz.

Varsayılan Gönderiyi Öne Çıkar Butonunu Kullanmayın

Gönderiyi Öne Çıkar butonu bir tuzak gibidir. Reklamları sıfırdan yarattığınız sürece kıyasla bazı temel seçenekleri sunmaz.

Bunu başarılı bir şekilde kullanabileceğiniz birkaç durum vardır ve eskiden olduğu kadar kötü değildir ancak yine de mevcut bir gönderinizi öne çıkarmaktansa, reklam yöneticinizi kullanarak yeni bir reklam yaratmanız çok daha iyidir. Bir istisna ise, eğer gönderiniz popüler olmaya başladıysa, bu seçeneği kullanmak, onu daha da yükseklere taşıyabilir.

Power Editör’deki Gelişmiş Özellikleri Kullanın

Facebook Power Editör, iki sebepten ötürü oldukça güçlü bir araçtır. İlk olarak reklam yöneticisinin birçok gelişmiş özelliğini gözler önüne serer. Bunu, reklam yöneticinin bir rehber araç olduğu gelişmiş bir araç olarak düşünebilirsiniz. İkinci olarak Facebook, yeni özellikleri ilk olarak Power Editör için yayınlayarak test etmek ister. Bu size yeni özellikleri, yayıncıların geri kalanından çok önce test etme fırsatı tanır. Bu, özellikle rekabetin fazla olduğu alanlar için size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Değişiklik Yapmadan Önce Önemli Miktarda bir Örneklem Toplayın

Bunu yukarıda bir bağlantı adresiyle birlikte bahsettik ancak yeniden hatırlatmakta fayda var. Olumsuz bir bilgi kırıntısı görüp, reklamınızı sonlandırma eğilimindeyiz ancak bu olumsuzluğun sebebi o günkü durgunluk veya durumsal bir şey olabilir. Bir reklamınızı yüceltmeden veya yayından kaldırmadan önce her zaman ilgili kararı almak için yeterli veriye sahip olmayı bekleyin.

Mesajınız ve Amacınız için Doğru Konumları Kullanın

Farklı reklam pozisyonları, farklı amaçlar için daha iyidir. Kenar çubuğu reklamları marka farkındalığı, sayfa beğenileri ve kimi zaman uygulamalar dışındaki diğer her şey için tamamen çöptür. Mobil reklamlar, uygulama yüklemeleri ve etkileşim harikadır.

Haber kaynağı reklamları birçok teklif ve ilgili amaç için kullanılabilinir ancak derin amaçlar için çok fazla optimize gerektirir ve uygulama bazlı amaçlar için başarısız olabilir.

En İyi Zamanlama için Belirli Reklam Takvimleri Belirleyin

Facebook, haftanın belirli günleri de dahil olmak üzere reklamlarınızı yayınlamak için oldukça detaylı hareket etmenize olanak tanır. Bu özelliği, kitleniz açısından en iyi zamanlarda en iyi reklamlarınızın yayınlanması için kullanın. En iyi zamanın ne zaman olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Bunun için çeşitli rehberler  bulunuyor ve bunlar herkes için farklı olabilirler.

Genel Harekete Geçirecek Şeylerden Kaçının

“Burayı tıklayın” ibaresini gördüğünüzde ne kadar sıklıkla tıklıyorsunuz? Özel bir harekete geçirecek söz, genel seçeneklerinizden çok daha fazla etkilidir. İdeal olarak, reklam amacına uygun bir harekete geçirecek eylem kullanmalısınız. Örneğin, bir e-posta listesine kayıt olmak için hedef sayfanızda kullanıcılar için “şimdi satın alın” öbeğini kullanmayın.

Video Reklamlarını Kullanın

Video reklamları Facebook’ta oldukça yeniler ve Facebook, YouTube ile rekabet etmek istediğinden ötürü oldukça ön plana çıkartılıyorlar. Twitter, Vine video hizmetini emekliye ayırdığından artık daha da ön plana çıkartılacaklardır. Birçok içerik üreticisi artık yeni bir ev arıyor ve Facebook tüm bunları elde etmek istiyor. Videolardan faydalanarak, bu eğilimden de oldukça faydalanabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kitlesi Oluşturmak için Pikseli Kullanın

Web sitenizdeki Facebok pikselleri, sitenize gelen ve belirli amaçları gerçekleştiren insanları takip etmektedir.

Eğer sayfanıza gelir ancak dönüşüm sağlamazlarsa, bunları özelleştirilmiş bir kitleye ekleyebilir ve oldukça yakın olmasına rağmen teklifinizin farkına varmamış insanların ilgisini çekmek için özel reklam hedeflemelerinde kullanabilirsiniz.

Nasıl Göründüklerini Görmek için Rakiplerinizin Reklamlarını Görüntüleyin

Her zaman araştırma yapın ve rakiplerinizin reklamlarını nasıl yayınladığını görün. Aslında nasıl çalıştıklarını göremeyeceksiniz ancak kendi satın alıcı karakterlerinize ve hislerinize dayanarak bir tahmin yürütebilirsiniz. Eğer rakibiniz olmasaydı, tıklayabileceğiniz bir reklam mı gördünüz? Bu, taklit edilmesi iyi bir reklam olabilir.

Organik Varlığınızı Aktif Tutun

Her zaman reklamlarınızı organik gönderiler ile desteklemelisiniz. Reklamlar da, organik gönderiler gibi bir nevi EdgeRank benzeri bir şeye tabidir elbette daha az para ile daha az ölçektedirler. Organik varlığınızı bol tutarak, hem organik hem de ödemeli gönderilerden yararlanabilirsiniz.

“Dönüşümlerin” Yanıltıcı Olabileceğini Unutmayın

Sayfa istatistiklerinizin nasıl ayarlandığına bağlı olarak, dönüşümler, aslında reklamınız ile ilgili olmayan bir dizi dönüşüm verisini gösterebilir. Bu, reklamların aslında ölçüm yaptığınız belirli bir amaç için daha iyi veya daha kötü görünmesine neden olabilir. PostPlanner bu konuyu ele almış ve çözümünü bu bağlantıda sunmuş .

Dönüşüm Oranını, Dönüşüm Maliyeti ile Karşılaştırın

Düşük dönüşüm oranına sahip bir reklam daha fazla yatırım yapmaya değer olabilir çünkü dönüşüm başına maliyet başka bir yerde elde edeceğinizden çok daha düşüktür. Tam tersi olarak yüksek dönüşüm oranına sahip bir reklam, eğer dönüşümler diğer reklam maliyetlerine kıyasla 3 veya 4 kat daha maliyetli ise değersiz olabilir. Dönüşüm oranlarının ötesinde başka diğer önemli metrikler olduğunu unutmayın.

Her Zaman Test Edin, Yineleyin ve İyileştirin

Test etmek ve optimizasyon süreçleri için her zaman farklı türlerde reklamlarınız olmalıdır. Kimilerine yeni başlarsınız, kimileri bir süredir yayınlanıyordur, kimileri test aşamasının ikinci kademesindedir ve kimileri kendilerini kanıtladığından ötürü oldukça yüksek bütçeye sahiptir. Spam ve banner körlüğünden kaçınmak için bunları dönüşümlü olarak kullanmayı unutmayın.


Etiketler: , ,

CommentsDaha fazla Facebook
beğenisi
Başlangıç fiyatı ₺20

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.