Facebook kullanıcıları hangi saatlerde aktiftirler?

11 ay önce paylaştı.

Facebook’ta başarılı olmak için doğru sıklıkta, takipçilerinizin ilgisini çekecek içerik paylaşmanız gerektiğini daha önce söylemiştik. Fakat en iyi sonucu almak için kullanıcılarınız ne zaman aktif bunu da bilmelisiniz.

Günün en iyi saatleri

Sorulması gereken ilk soru hangi saatlerde paylaşım yapmanın iyi olduğudur? Bu konuda birkaç seçeneğiniz var.

Hafta içi saat 11. Sabah 11 suları içerik paylaşmak için en iyi saattir. Sabah kullanıcıları Facebook’u kontrol etmeye başlarlar ve günün geri kalanı da sosyal sinyalleri toplamak için size kalır.

Hafta için saat 15. Öğleden sonra 3 suları kullanıcı etkileşimi için en iyi saatlerdir. Öğle arasından birkaç saat sonra, okulların dağılmasından birkaç saat öncedir. Bu saatlerde taze içerik trafikte kaybolabilir ama içerik iyiyse çok fazla ilgi görür.

Hafta içi saat 20. Bu saat günün en iyi saatidir. Yemeğini yiyip karının doyuran kullanıcılar, koltuklarına yayılarak Facebook’a bakacaklardır. Ayrıca reklam aralarının uzun ve bol olduğu dizilerin başladığı saatler olduğu için bol bol canı sıkılan kullanıcı Facebook’ta vakit geçirecektir.

En kötü saatler zaten belli. Saat 23’den sonra paylaşım yapmamaya bakın. Çünkü hedef kitleniz işi gücü olan erken yatıp, erken kalkan insanlar olacaklardır. Ayrıca Cuma akşamları, insanlar asosyal gözükmemek adına bir işletmenin gönderisini paylaşmaktan kaçınacaklarını unutmayın.

Zaman dilimlerini göz önünde bulundurun

Sadece Türkiye’ye veya Kıbrıs’a çalışıyorsanız sıkıntı yok ama uluslarası bir kitleye hitap ediyorsanız, kimin hangi saatte ayakta olduğuna mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Haftanın en iyi günleri

Hangi saatlerin paylaşım yapmak için iyi olduğunu öğrendiğimize göre günlere geçelim. Her ne kadar hafta sonları paylaşım yapmak için iyi bir zaman gibi gözükse de birçok insan bu günlerde çalışmıyor. İnsanlar Facebook’u kontrol etmeden bir hafta sonu geçirmek isteyebilirler. Hafta sonu başka bir kitleyi çekebilirsiniz tabi ama bu kitle hafta içi kitlenizden farklı olacaktır.

Hafta içi için iki tane seçeneğiniz var. Çarşamba birçok işletme için en iyi gündür. Çünkü haftanın ortası olduğu için kullanıcılar dikkatlerini dağıtacak bir şeyler ararlar. Umursamadıkları bir şey konusunda bile etkileşimde bulunabilir.

Diğer seçenek ise Cuma günüdür. Yani birçok kişinin tembellik yaptığı gün. Verimlilik zaten yerlerde süründüğü için Cuma öğleden sonra paylaşım yaparak bu durumdan faydalanabilirsiniz. Eğer bir hafta sonu etkinliği ya da yarışma düzenliyorsanız Cuma ayrıca iyidir. Ayrıca takipçilerinize hafta sonu planlarını sorarak ucuza etkileşim de yaratabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri daha hafif, ama yine sektörle ilgili, makaleler paylaşabilirsiniz. Ama bu opsiyonel.

Bayramları unutmayın

Burada yazdığım hemen hiç bir şey bayram haftasında geçerli olmayabilir. Bayrama ve kitlenizi bağlı değişir. Bazı bayramlar size yararken bazıları yaramayabilir. Eğer bayrama özel bir promosyon yaparsanız bu belirsizliği etkileşime ve ardından kazanca dönüştürebilirsiniz.

Araştırmaların dışındaki kitleler

Yukarıda verdiğim tavsiyeler birçok araştırmadan çıkardığım sonuçlardan oluşmaktadır. Fakat bu araştırmalar sizin kitleniz üzerinde yapılmadı. İzlenen gönderiler sizin gönderileriniz değillerdi. Yani sizin kitleniz çok daha farklı olabilir.

Kitlenizi düşünün. Aktif oldukları zamanları gözleyin. İşlerini ve bütün gün ne yaptıklarını düşünün. Boş zamanlarını ve bu sürede ne yaptıklarını bulun. Eğer sosyal medyada az zaman harcıyorlarsa, her olanağın iyi değerlendirildiğine emin. olun. Tıkladıklarına pişman olmasınlar. Eğer zamanları bolsa, takipçilerinize daha öz önemli sorular sorabilir, etkileşim olanakları tanıyabilirsiniz.

Kullanıcılarınızı eğitin

Kullanıcılarınızın en aktif olduğu vakitlerde paylaşım yapmanın dışında bir seçeneğiniz daha var. Bu seçenek takipçilerinizin belli bir vakitte sayfanıza gitmelerini sağlamaktır. Bunu yapmak için çok değerli içerik paylaşmanız ve bunu düzenli bir şekilde yapmanız gerekir.

Fikir aslında basit; ilginç veya değerli, haftalık bir etkinlik oluşturun. Bu bir çekiliş, sınırlı sayıda kupon, soru-cevap seansı, canlı yayın veya diğer müşteri etkileşimi yolları. Bu etkinliği önceden planlayın, duyurun ve düzenli olarak tekrar edin.

Burada amacınız kullanıcıların sayfanıza düzenli olarak uğramaları için bir sebep yaratmaktır. Eğer makul bir vakit seçerseniz, takipçileriniz ne diyeceğinizi duymak için geleceklerdir. Hala kullanıcılarınızın ne zaman müsait olduklarına dair küçük bir araştırma yapabilirsiniz ama trafiği çok az çabayla yönlendirebilirsiniz.

Bu yöntem biraz çaba gerektirir. Bu etkinliği düzensiz olarak bir kere yapıp bırakamazsınız. Büyük ihtimalle otomatize de edemezsiniz. Fakat, çabanız büyük ihtimalle sonuçsuz kalmaz.


Etiketler: ,

CommentsDaha fazla Facebook
beğenisi
Başlangıç fiyatı ₺20

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.