Takipçi Arttırmak için Güvenli Yöntemlerin Tam Listesi

1 yıl önce paylaştı.

Takipçiler, sosyal medya kullanımınızın özünü oluşturmaktadır. Takipçisi olmayan bir sosyal profil, bir reklam panosundan bile daha az etkilidir. En azından reklam panosu, insanların kullandıkları yollar üzerinde bulunur ve insanların bundan kaçınma ihtimalleri de çok yoktur.

Bugün, iki sosyal medya ağına odaklanıyor olacağız; Twitter ve Instagram. Bu ikisi için sayısız ipucu paylaşıldığını büyük ihtimalle fark etmişsinizdir ve bu oldukça normal. Bir sosyal medya platformu için geçerli olan birçok teknik, diğer bir sosyal medya platformları için kullanılabilinir, benimsenebilir veya adapte edilebilinir. Örneğin her ne kadar Facebook’u dahil etmemiş olsak bile, bu tekniklerin büyük bir çoğunluğu bu platformda da kullanılabilinir.

Ayrıca lütfen bu yazımızda ödeme yapmanız gereken yöntemleri dahil etmediğimizi de biliniz. Eğer bir maliyet karşılığında bir kampanya yürütmek isterseniz, doğru bir biçimde yaptığınız sürece bu gibi yöntemler oldukça başarılı ve güvenlidir. Ancak tamamen “güvenli” değildir çünkü paranızı kaybetme riskiniz bulunur. Bu yüzden bu yazımız, sadece ücretsiz yöntemlere odaklanmıştır.

İlk olarak Instagram ile başlayalım.

Temiz, Profesyonel, Yüksek Kaliteli Fotoğraflar YükleyinBu platform tamamen fotoğraflara ve onların etrafındaki bilgilere odaklanmıştır. Gönderilerin altındaki metinler tamamen birer dipnottur; eğer fotoğrafların kendisi yeterince kaliteli olmazlar ise, insanlar bakmak için bile tıklamayacaklardır.

Eğer akıllı telefonunuzla bir Snap çekmek ve bunu temel bir filtre kullanarak yüklemek isterseniz, daha en başından Instagram’ı yanlış kullanmaya başlarsınız.

Anahtar Kelimeler ve Bağlantılarla İnandırıcı Bir Biyografi HazırlayınInstagram, insanların arama yapmasına ve arama yaparken de anahtar kelimeler kullanmasına izin verir. Google kadar gelişmiş değildir, bu yüzden arama sonuçlarında çıkmak için eski tip anahtar kelime optimizasyon tekniklerini kullanabilirsiniz. Bir bağlantı ekleyin çünkü insanlar bu bağlantıya tıklayarak sizin için daha değerli olan bir diğer sosyal profilinize ulaşabilirler.

Facebook ve Twitter’a BağlanınBu, genellikle kaynak site Instagram olmak üzere üç site arasında otomatik gönderi paylaşmanızı olanaklı kılar. Diğer ağlarda Instagram gönderilerinizi paylaşmak, insanların sizinle ilgilenmesine ve aynı zamanda gönderilerinizi tıklamalarına yardımcı olur.

Ayrıca, tüm sosyal profillerinizde daha güçlü içerik sahibi olmanıza da yardımcı olur.

Fotoğraflarınız için Bir Ana Tema Belirleyin ve KoruyunFotoğraflarınız için bir tema seçmek, oldukça önemlidir. Bu aynı zamanda markanıza ve kültürünüze de bağlıdır. Yerel yaşam ile ilgili bir site misiniz? Macera ve dış mekan sitesi mi? Balıkçılık, kamp veya dağ tırmanışı sitesi mi? Kendin Yap projelerine odaklanmış bir marka mı? Her ne olursa, olsun, markanızı çevreleyen belirli bir kültür olmalıdır ve bu kültürü, fotoğraflarınız ile yansıtmanız gerekiyor.

Düzenli Olarak İlgili Fotoğrafları Beğenin ve Yorum Yapınİlgililik, buradaki önemli olan şeydir. Markanızın tüm yönleri, profilinizdeki temayla ve aynı zamanda aradığınız ve bulduğunuz içerik ile uyumlu olmalıdır.

Markanız ile ilgili anahtar kelime ve kavramların bir listesini çıkartın ve bunları aratın. Kitlenizin beğenebileceği veya yorum yapabileceği içerikler ve fotoğraflar bulmak için arama yapmaya devam edin.

İlgili Hashtagleri Tarayın ve Bunları KullanınHashtagler, Instagram’da yapılan aramaların temel direğidir. İnsanlar bu şekilde yeni içerikleri bulabiliyor ve kategorize edebiliyor. Bir önceki ipucumuz sayesinde hazırlayacağınız anahtar kelime listesini, hashtag aramalarında da kullanabilirsiniz. Bu, başka şekillerde bulamayacağınız içeriği bulmanıza yardımcı olabilir. Aynısını o içerik için yapın, beğenin veya yorum yapın.

Potansiyel Etkileyenleri ve Popüler Kişileri EtiketleyinBir içerik paylaştığınızda, Instagram’daki ilgili kategorinizdeki popüler kişileri de unutmayın. Eğer içeriğinizi beğenebileceklerini veya onların kitlesinin beğenebileceğini düşünüyorsanız, açıklama kısmında onları etiketleyin. Bu, onların dikkatini çeker ve onlardan beğeni alabilirsiniz veya hatta sizi takip etmelerini bile sağlayabilirsiniz. Günümüzde, etkileyen pazarlamasından daha güçlü herhangi bir şey yoktur.

Mümkün Olduğunda Fotoğraflarda Konum Etiketi KullanınInstagram’da pazarlama yapmanın genelde ihmal edilen bir yönü de, coğrafi hedefleme ile sağlanan yerel faktördür.

Coğrafi bilgiler içeren bir fotoğraf yayınladığınızda, yakınlardaki insanlar, arama sonuçlarında sizi bulabilirler. Bu, yerel hayran kitlenizi veya müşterilerinizi büyütmek için size çok yardımcı olabilir ancak elbette, bundan faydalanabilmek için sabit bir konumunuzun olması gerekmektedir.

Takipçileriniz ile Yorumlar Aracılığıyla Etkileşime Girinİyi bir içerik paylaştığınızda, insanlar bunu bulacak ve buna yorum bırakacaktır. Bir sosyal medya profilinin yöneticisi olarak, bu anların farkında olmalısınız ve daha da önemlisi, bunları fark ettikçe, yanıt vermelisiniz. Bu, takipçileriniz ile doğrudan etkileşime girmenize ve hatta onlardan bazılarını yakından tanımanıza olanak tanır. Bunun sonucunda da onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlarsınız ve size sadık kalırlar.

Ana Rakiplerinizin Ne Yaptığını AraştırınRakipleriniz Instagram’da da varlık gösterebilir ve bu durum, onların profilleri üzerinde casusluk yapmanızı gerektirir. Ne tür içeriği, nasıl paylaştıklarını izleyin. Uygulanabilir stratejiler gördüğünüzde bunları nasıl benimseyebileceğinizi veya daha iyilerini nasıl yapabileceğinizi düşünün. Devlerin bazı reklamlarında olduğu gibi onlarla doğrudan bile etkileşime girebilirsiniz.

Hedeflenen Beğeniler ile Rakibinizin Takipçilerini AraştırınRakiplerinizin sahip olduğu takipçi listesine kendinizi gömün. Kendi kategorinizde fotoğraf ve video üreten içerik üreticilerini arayın.

Rakiplerinizin içerikleri üzerinde, onların takipçilerini, kendi markanıza çekmek umuduyla stratejik beğeniler ve yorumlar yapın. Birçok insan sizi de takip edecektir ve çok azı da olsa bir kısmı, eğer daha başarılıysanız rakiplerinizi bırakacaktır.

Fotoğrafları Instagram Dışında DüzenleyinBir fotoğraf paylaşmak istediğinizde, bu fotoğrafı bilgisayarınıza atın ve GIMP, Photoshop veya Paint.net gibi yazılımlarla düzenleyin. Daha ön plana çıkması, daha keskin görünmesi, kontrastını geliştirmek ve genellikle de resmi daha güzel göstermek için üzerinde bazı düzenlemeler yapın. Bize güvenin, #nofilter hashtagi ile fotoğraf paylaşan birçok aslında yine de fotoğraflarını düzenlemektedir. Dikkatli bir biçimde düzenleme yapmak, bu işin en büyük sırlarından birisidir.

Düzenli Olarak Paylaşım YapınHerhangi bir sosyal ağ için en önemli ipuçlarından birisi, sıklıkla paylaşım yapmaktır. Bu, Instagram’da genellikle günde bir paylaşım anlamına gelmektedir. Eğer bundan daha fazlasını paylaşıyorsanız, bir gün içerisinde üç adeti aşmamaya çalışın.

Buradaki önemli olan şey, her gönderinizin kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmektir. Siteniz her ne kadar sıklıkla paylaşımı destekliyor da olsa, ortalamanın altında bir kaliteye sahip birkaç gönderi paylaşmanız olasıdır ve bunlar size büyük zararlar verebilir.

Her Fotoğrafa Bir Hikaye Dahil EdinBir fotoğraf binlerce kelimeye bedeldir ve binlerce kelime de iyi bir hikaye anlatmaya yeterlidir. Çerçeve, hareket, fotoğrafın gönderi yaptığı zaman ve bir dizi başka etken tek bir fotoğrafa sığdırılabilinir ve bu sayede basit bir konu ve sahneye sahip olabilir. Bağlam her şeydir ve fotoğraflarınıza ne kadar çok değer katarsanız, o kadar iyidir.

Fotoğraf Yarışmaları DüzenleyinInstagram, yarışmalar için harika bir yerdir çünkü günümüzde fotoğraflar çok daha kolay bir biçimde çekilip, gönderilebiliniyor. İnsanların fotoğraflarını yarışma ile ilgili bir hashtag ile paylaşmalarını isteyin, yarışma bitiminde fotoğrafları değerlendirin ve onlara belli başlı bazı hediyeler sunun. Eğer bu gibi şeyler size göre değilse, aynı zamanda caps yarışmalarını kolayca da düzenleyebilirsiniz.

Periyodik Olarak Eski ve Kötü Fotoğrafları KaldırınZaman içerisinde hesabınızda birçok içerik toplanacaktır ve insanlar, sosyal ağlarda benzersiz bir özelliği kullanarak, bu fotoğraflar arasında tek bir hareket ile gezinebileceklerdir. Bu, çok fazla silinecek fotoğrafınız da olsa, periyodik olarak geçmişe gidip, kötü içeriklerinizi silmenin size büyük bir faydası olacağı anlamına gelmektedir. Bu sayede, içeriklerinizin, yeni takipçileriniz için çok daha düzenli ve iyi görünmesini sağlayacaksınız.

Şimdi bir de Twitter’ı gözden geçirelim.

Biyografinizde Anahtar Kelimeler KullanınAynı Instagram gibi, Twitter aramaları da, profillerdeki anahtar kelimelere göre insanları bulmaktadır.

Google aramaları aynı zamanda profilinizi de indeksleyecektir. Bu yüzden hesabınızdaki ilgili anahtar kelimelerle birlikte Twitter için arama yapan insanlara da görünür olacaksınızdır. Cümleleriniz içerisine birkaç tane anahtar kelimenizi doğal bir biçimde yerleştiriniz.

Biyografinize Bir Bağlantı EkleyinHalihazırda web siteniz için bir alanınız var, ancak biyografinize de bağlantı ekleyebilirsiniz. Biri web siteniz, biri Instagram profiliniz olmak üzere farklı bağlantılar kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede profilinizi ziyaret eden kullanıcılara birden fazla hesabınıza erişme imkanı tanırsınız.

İkna Edici Resimler YükleyinTwitter, Instagram kadar görsellikten faydalanır. Resim paylaşmak için çok uygun bir platformdur ancak kullanıcı genişletmek için tıklamadığı sürece, resminizi üst ve alt kısımlardan kesip, sıkıştırarak gösterecektir. Resmin önemli kısmının alt tarafta gizli kalmadığından emin olun. Zamandan kazanabilmek için isterseniz doğrudan Instagram üzerinden de paylaşımda bulunabilirsiniz.

Bir Düzine Tweet PaylaşınBu, özellikle yeni hesaplar için oldukça faydalı bir ipucudur. Halihazırda ideal olarak birkaç gün içerisinde en az bir düzine tweet paylaşmadan tek seferde tanıtım veya pazarlama yapmaya başlamayın. Nihayetinde kullanıcıları profilinize davet ettikten sonra zaman dilimleri ve çeşitliliği, etkinlik düzeyiniz ve paylaştığınız içerik türleri hakkında bir fikir edinmelerine yardımcı olacaktır.

Diğer Sosyal Ağlara Bağlantı VerinDiğer sosyal ağlara bağlantı vermek için profilinizde çok yer yok, bu yüzden organik olarak bunu gönderileriniz içerisinde gerçekleştirin.

İdeal olarak diğer profillerde olan şeyler ile etkileşimde bulunursunuz, bu yüzden gönderileriniz dikkat çekici olmalıdır. Örneğin, “Facebook yarışmamıza katılın” adlı bir bağlantı oldukça işe yarayacaktır.

Her Yere Sosyal Paylaşım Butonları EkleyinSosyal paylaşım butonları Instagram’da o kadar da etkili değildir ancak insanların içeriğinizden bahsedebileceği veya atıfta bulunabileceği Twitter’da harikalar yaratırlar. Twitter (ve diğer ağların) sosyal butonlarına sahip olarak, okuyucularınızı takipçiye ve takipçilerinizi de okuyucuya dönüştürebilirsiniz.

Twitter Kullanıcı Adınızı Her Yere YerleştirinTwitter kullanıcı adınızı kullanamayacağınız hiçbir yer yok. Web sitenizde, diğer sosyal profillerinizde, konuk yazar olduğunuz biyografinizde, kişisel sitenizde, e-posta imzanızda, kartvizitinizde, toplu maillerinizde, dükkanınızda, TV reklamlarınızda veya bunların bir ya da birkaçında kullanabilirsiniz. Eğer yeteri kadar yer olursa, mezar taşınızın üstünde bile kullanabilirsiniz; sadece şaka yapıyoruz ancak ne demek istediğimizi anladınız.

İlgili Hesapları Bulun ve Takip EdinInstagram’da olduğu gibi takip edilebilme potansiyeli olan ve kategoriniz ile ilgili içerik paylaşan her hesabı bulun ve takip edin.

İdeal olarak onlara bağlantı verebilir, onlarla bir ilişki başlatabilir ve kademeli olarak kendi portföyünüzü arttırmak için onların sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Tweet Başına 1-2 İlgili Hashtag Bulun ve KullanınTek bir resimde tonlarca hashtag kullanabildiğiniz Instagram’ın aksine, Twitter’da belirli bir karakter sınırı bulunmaktadır. Genellikle iki hashtag (Trendleri Bulun) fazla bile gelebilir ve bir tanesi yeterli olacaktır. Farklı çeşitlerde etiketler kullandığınızdan emin olun; markanız için oluşturduğunuz etiketler, sektörünüz tarafından kullanılan etiketler ve #seVimli gibi genel etiketler.

Sektör Muhabbetlerine KatılınTwitter muhabbetleri, birçok bilindik ismin çevrimiçi olduğu ve yanıt vereceği zamanlarda gerçekleştirilen hashtag odaklı tartışmalardır. İnsanların konuşmasını, sektör ile ilgili etkinlikleri değerlendirmesi ve bağlantılar kurmasına yarar. Bunlara katılarak, sektörün bir parçası olduğunuzu ve bu yönde muamele görmek istediğinizi belli edersiniz.

Yanıtlara ve @Mentionlara Yanıt VerinEtkileşim, her sosyal ağ için çok önemlidir. Mentionlar markanız hakkındaki doğrudan açık mesajlardır ve dikkat ve yanıt vermeyi gerektirirler.

Yanıtlar genellikle sizin için yazılmış yarı özel olan mesajlardır ve müşteri hizmetleri ve benzeri konulardaki sorunları ele almanızı ve bunlar hakkında muhabbet etmenizi sağlarlar.

Düzenli Olarak PaylaşınZamanlama önemlidir ve Twitter günlük bazda birçok gönderi paylaşmanız için elverişli bir platformdur. Ancak söylediklerinizin ilgi çekici olduğundan emin olun; kendi dijital sesinizi duymak için paylaşım yapmak, size olan ilgiyi zedeler ve birçok kullanıcıyı kendinizden kaçırır.

Çeşitli Sosyal Yarışmalar DüzenleyinTwitter yarışmaları, uygulamalar tarafından yürütülen birçok resim yarışmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Birçok olası ödülün yanı sıra çok çeşitli seçenekleriniz de olur.

Bir yarışma yaratın, bunu sosyal medyada tanıtın ve insanların yarışmayı kazanabilmeleri için Twitter aracılığıyla giriş yapmalarını sağlayın. Kazananın, sizi takip edenler arasından seçileceğini de belirtmeyi unutmayın.

Toplu Bir Şekilde Takibi BırakmayınTwitter’da kolayca engellenmenize neden olabilecek şeylerden birisi de takip ettiklerinizden toplu bir şekilde vazgeçmektir. Çok fazla hesap takip ederken, çok fazla hesabı takip etmeyi birden bıraktığınız zaman, Twitter geri bildirimleri tetiklemeye çalıştığınızı varsayıyor. Bunu sistemi kötüye kullanmak olarak değerlendirip, bu hatayı yapan hesapları durduruyor. Bunu, yapmamaya dikkat edin.

Uzun Tartışmalara GirmeyinBirçok insan Twitter üzerinde çok uzun mesajlar gönderir ancak bu platform, bunun için tasarlanmış bir platform değildir. Uzun tartışmalar yapabileceğiniz çok daha iyi yerler vardır ancak herkesin iyiliği için Twitter onlardan birisi değildir.


Etiketler: , , , ,

CommentsDaha fazla Twitter
takipçisi
Başlangıç fiyatı ₺29

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.