Sosyal Medyada Daha Fazla Ürün Satmanın 5 Yolu

1 yıl önce paylaştı.

Sosyal medyada daha fazla mı satış yapmak istiyorsunuz?

İnsanları daha fazla almaya yönlendirecek yollar mı arıyorsunuz?

Birkaç ayarlamayla sosyal ticaret çabalarınızı optimize edebilir ve rekabette öne geçebilirsiniz.

İşte sosyal medyada daha fazla satmanın beş yolu:

1) Müşterilerinizin en çok kullandığı platformları bulunBaşarılı sosyal ticaretteki ilk adım müşterilerinizin hangi sosyal platformlarda aktif olduğunu bulmaktır. Ayrıca, müşteriler bir linki ziyaret ettikleri zaman hangi platformun en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğuna bakmanız gerekir. Dilerseniz bu makaleden önce Facebook reklamlarıyla Google’ı kıyasladığımız şu infografiğe bir göz atın.

Müşterilerinizin markanız, endüstriniz, ürününüz hakkında en çok hangi platformda konuştuğunu inceleyin. Konuşmaları incelemek, tartışmaların nerede olduğuna dair bir ipucu verecektir. Ayrıca, Sprout Social yada Spark Central gibi sosyal medya izleme araçlarıyla, kullanıcıları izleyebilir, dinleyebilir ve müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Eğer bir gönderide etiketlenmiş olsanız bile konuşmaya katılın. Bu sayede müşterilerinizle daha iyi bir şekilde etkileşime geçebilir ve daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Sosyal medya izleme araçları, hedef kitlenizle etkileşime geçmeye, trendleri incelemenize yardımcı olur ve vaktinizi nereye yatırmanız gerektiğini gösterir.

Birçok işletme çalışmalarını çok fazla platforma yayarak çabalarının etkisini azaltır. En çok etkileşim aldığınız 2 ya da 3 platformu seçin ve buradan devam edin.

2) Satın alma sürecini basitleştirinSosyal medya pazarlama sürecinizi aşırı karışık hale getirmeyin. Ana hedefte kalın: Satış.

Müşterilerin çoğu basitlik ararlar. Eğer satın alma süreci basitse, o ürünü tavsiye etme oranı da yükselir. Eğer satın alma zinciri birçok tıktan ve sayfada arama yapmaktan geçiyorsa, büyük ihtimalle bu işi yanlış yapıyorsunuz demektir.

Satın alma süreci olabildiğince dolambaçsız olmalıdır. Hemen sadede gelin ve müşterileriniz sosyal ağlardan hedef sitenize gitmesini kolaylaştırın.

Pazarlama metninizin dolaysız olduğuna ve sağlam bir eylem çağrısı içerdiğine emin olun. İçeriğiniz hem eylem temelli olmalı hem de insanların beklediklere şeye yönlendirmelidir. Her tıktan en yüksek performansı almak için, sayfa yeniden yönlendirmelerini ve diğer link hatalarını olabildiğince sınırlayın.

3) Web sitenizi sosyal medya kullanıcıları için optimize edinMobil arenada varlığınız her zamankinden daha önemli. Artık mobil internet kullanıcıları masasütü kullanıcıların sayıca geçmiş durumda. Bu da mobil alışveriş deneyiminin daha da akıcı ve basit olması gerektiği anlamına geliyor.

İlk olarak, web sitenizin bir mobil cihazda nasıl göründüğüne ve çalıştığına bakın. Sayfa hızı en önemli performans ölçütlerinden biridir. Web sitenizin mobildeki performansını ölçmeki çin Google’ın PageSpeed aracını kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı mobil için küçültmeyi unutmayın. HTML, CSS ve JavaScript’i küçültün ve görsel içeriği öne çıkarın.

Birçok tüketici eğer ilk deneyimleri kötüyse, o siteden bir daha alışveriş yapmayacaklardır. Sosyal medyada satış yapan bir işletme için olay satışın ne kadar basit olduğu ve A noktasından B noktasına nasıl gidildiğidir (sosyal medya gönderisinden alışveriş sepetine).

4) Eylem çağrılarını kullanarak alıcıları yönlendirinMobil kullanıcılar için olay sadece hız ve basitlikten ibaret değildir. Bunların dışında müşterilere ne sattığınızı ve ürününüzü nasıl satın alabileceklerini göstermeniz gerekmektedir. Yani, mobilde mesajın açık ve net olmalıdır.

Başlangıç olarak, sayfanıza eylem çağrısı butonu koyabilirisiniz. Tüketicilerin düzenli olarak alışveriş kararı verdikleri Pinterest, Instagram ve Facebook gibi platformlar çeşitli eylem çağrısı butonlarından birini seçmenize izin veriyor. Örneğin, Facebook 11 seçenek sunuyor.

Instagram’da ise fotoğraf ve video reklamlarınız için sekiz adet seçenek sunuyor; Şimdi Başvur, Yer ayırt, Şimdi Satın al, ve diğerleri.

Mobil kampanyalarınızda sosyal medya butonlarının yükü omuzlarınızdan almasına izin verin. Hangi sosyal platformu kullanırsanız kullanın eylem çağrısı butonlarının müşterilerinizi yönlendirmesini sağlayın.

5) Müşterileri yorum bırakmaya teşvik edin.Sosyal medya hem marka sadakati hem de yeni fanlar kazanmak için en iyi araçlardan biridir. Bu yüzden sosyal ticarette müşteri incelemelerinin, ürününüz hakkındaki tartışmaların önemini unutulmamalıdır. Anketlere göre Türkiye’de halkın yüzde 40’ı alışveriş yapmadan önce alacakları ürün ya da servis hakkında yapılan yorumları okuyor.

Müşterilerinizden bir tanesi işletmeniz hakkında söyleyecek olumlu bir şeyi varsa, bu düşünce bir yorum sitesine nasıl yansıyor? Arkanıza yaslanıp, müşterilerinizin inceleme sitelerinde işletmeniz hakkında olumlu şeyler söylemesini beklemeyin. Olumlu müşteri yorumları çaba gerektirir.

Müşteri yorumları hakkında proaktif olmak için, markanız, ürününüz ya da servisiniz hakkındaki yorumları izleyin. Bir sosyal medya izleme aracı olumlu ve olumsuz yorumları yakalamanızda yardımcı olacaktır.

Konuşmalar düzenli bir noktaya geldiği zaman, müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik edebilirsiniz. Olumlu yorum yapanlar zaten tutkulu veya yoğun kullanıcı sayılabilirler. Önemli olan geriye müşterilerinizi doğru yöne sevk etmektir.

Doğrudan e-posta göndererek, müşterilerden yorumlarını istemek işe yarasa da, bu insanlara sosyal medya üzerinden ulaşmak daha etkilidir. İnternette markanız hakkında konuşan insanlarla bağ kurun. Olumsuz yorum gelirse, amacınız güveni yeniden inşa etmektir. Olumlu yorumlar içinse, kullanıcılara inceleme sitelerine yorum yapmalarını rica edin.

Bir yorum istediğinizde, müşterilerinizi yorum yapmalarını istediğiniz siteye linklerle yönlendirin. Müşterilerinize, yorum yazmak için harcadıkları zamanın ve eforun kıymetini bildiğinizi belirtin.

Geniş kapsamlı yorumlar için indirim kuponları verin. Eğer bütçenizde böyle bir kalem yoksa, müşterilerinizin olumlu yorumlarını, izin isteyerek, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. İnsanlar işletmeler tarafından tasdik edilmeye bayılırlar. Basit bir paylaşım birçok kapıyı açabilir.

Sosyal ticaret e-ticaretin yeni yönü. Anketlere göre sosyal medyada aktif olarak bulunan işletmeler diğerlerine oranla yüzde 32 daha fazla satış yapıyor. Sosyal medyada bulunmak ve müşterilerinizle etkileşime bulunmak dışında bu beş ipucuyla sosyal medyada satışlarınızı artırabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.


Etiketler: , , ,

CommentsDaha fazla Facebook
beğenisi
Başlangıç fiyatı ₺20

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.