Instagram’a Nasıl Reklam Verilir? Reklam Resmi Nasıl Oluşturulur?

1 yıl önce paylaştı.

Instagram, reklam yapmak için oldukça iyi bir platformdur. Platformun kendisinin, oldukça yüksek etkileşim oranıbulunmaktadır ve sahibi de Facebook’tur. Bu yüzden her iki sitede de oldukça benzer araçlar ve reklam seçeneklerine sahip olusunuz. Aslında ikisindeki varlıklarınızı birbirine bağlayabilir ve aynı reklam hesabını tek bir yerden yönetebilirsiniz.

BaşlarkenInstagram reklamcılığına giriş yapmadan önce bazı temel şeylere sahip olmanız gerekmektedir. İşte, ihtiyacınız olanlar.

 • Aktif bir Instagram hesabı. Instagram reklamlarına tıklayan birçok insan, sahip olduğunuz diğer şeyleri de görmek için hesabınızı ziyaret edecektir. Eğer var olmayan bir hesap ile reklam yapmaya çalışırsanız, insanlar ne yapmaya çalıştığınızı merak eder. Daha da önemlisi, reklamınızı tıklama konusunda daha isteksiz ve ilgisiz olurlar.
 • Aktif bir Facebook hesabı. Buna, büyük ihtimalle Instagram’da reklam yapmaya çalışmadan önce pazarlamanızın bir ayağı olarak sahip olmanız gerekiyor. Bunun asıl nedeni, Instagram reklamlarınızı hayata geçirebilmeniz için Facebook reklam sistemine erişim sağlayabilmenizdir.
 • Aktif bir Facebook reklam hesabı oldukça faydalıdır. Eğer bir reklam hesabınız yoksa Instagram’da reklam yapamıyor olacaksınız ve eğer reklam hesabınız herhangi bir nedenden ötürü askıya alındıysa veya durdurulduysa, Instagram’da reklam yapmanıza da izin verilmeyecektir. Bu, her iki platformu kullanmanın dezavantajlarından birisi olarak karşınıza çıkmaktadır.

Daha önce Instagram’da hiç reklam yapmadığınızı varsayarsak, yapmanız gereken ilk şey, Facebook ve Instagram hesaplarınızı birbirine bağlamaktır.

1. Adım: Hesapları BağlamakEğer sıradan bir Facebook sayfanız varsa (iş yöneticisini kullanmayan), sayfanızı ziyaret etmeli ve sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ayarlar menüsü açmalısınız. Ayarlar menüsünde sol kısımda “Instagram reklamları” seçeneğini göreceksiniz. Buna tıkladığınızda Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Bunu da yaptıktan sonra hesaplarınız birbirine bağlanmış olacaktır.

Eğer iş yöneticisini kullanıyorsanız, iş yöneticisi ayarlarına girmeniz ve Instagram hesaplarına tıklamanız gerekiyor. Buradan, yeni bir iş varlığı olarak yeni bir Instagram hesabı girişi yapabilirsiniz.

2. Adım: Reklam Türlerini ÖğreninFacebook, farklı amaçlarla çok farklı çeşitlerde reklam türüne sahiptir. Ancak Instagram’da kullanabileceğiniz sınırlı türde reklam bulunmaktadır çünkü bu platform daha sınırlı bir sosyal ağdır.

Fotoğraf reklamları, video reklamları ve karusel reklamları yaratabilirsiniz ancak resimsiz gönderileri yaratamazsınız. Amaç açısından işte tercih edebileceğiniz seçenekler.

 • Web Sitesi Tıklamaları. Bu, Instagram reklamlarına tıklayarak web sitenize ziyaretçi çekmek için olan standart reklamdır ve üç reklam formatında da kullanılabilinmektedir.
 • Web Sitesi Dönüşümleri. Bu, ürün satın alımı veya yarışma kaydı gibi belirli bir görevi gerçekleştirmek için insanları sitenize çeken standart reklamdır. Bunlar da üç reklam formatı için kullanılabilinmektedir.
 • Mobil Uygulama Yüklemeleri. Bu reklamlar mobil Instagram kullanıcıların, sizin seçeneğiniz bir uygulamayı yüklemesi için tasarlanmıştır. Yine, üç reklam formatında da kullanılabilinmektedir.
 • Mobile Uygulama Etkileşimi. Bu reklamlar, uygulamalarınızı kullanan insanların, sizin daha önceden belirlediğiniz bir hedefi gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Tekrardan üç reklam formatında da kullanılabilinmektedir.
 • Video Görüntülemeleri. Bu reklamlar sadece video reklam formatında çalışmaktadır ve insanların videonuzu daha fazla izlemesi için tasarlanmıştır. Oldukça kullanışlıdır.
 • Erişim ve Sıklık. Bu reklamlar kitleniz arasında temel bir erişim düzeyi oluşturmak, gönderilerindeki çeşitlenmeyi en aza indirgemek için tasarlanmıştır. Tüm reklam formatlarında kullanılabilinmektedir.
 • Sayfa Gönderi Etkileşimi. Bu reklamlar, gönderinin kendisi ile etkileşim içindir ve sadece fotoğraf ve video reklamlarında kullanılmaktadır çünkü karusel reklamlar etkileşimi teşvik etmek için tasarlanmamıştır.
 • Toplu Farkındalık. Bu reklamlar üç reklam formatında da mevcuttur ancak bir satış ortağı ile iletişime geçerek belirli bir sipariş vasıtasıyla mevcut olabilmektedir. Birçok küçük işletme bunlara erişemeyecektir. Çok fazla gösterimi garantileyerek, büyük kitlelere gösterim için tasarlanmıştır.
 • Yerel Farkındalık. Bu reklamlar da üç reklam formatında kullanılabilinmektedir ve çevrimiçi aksiyondan ziyade insanların fiziksel konuma uğramaları için yerel markalar için tasarlanmıştır.

Şimdi eğlenceli kısma geçme vakti.

3. Adım: Reklam Çerçevesini OluşturmakReklam oluşturmanın ilk kısmı, oluşturmak istediğiniz reklam türünü belirlemektir. Yukarıdaki amaçları ve formatları inceleyin ve istediğiniz reklam türünü belirleyin. Bu ilk reklamınız olacağından dolayı, web sitesi tıklamaları veya sayfa gönderi etkileşimi gibi basit bir şey ile başlamanızı öneririz. Ancak eğer video görüntülemeleri veya mobil etkileşim ya da daha ileri düzey bir reklam formatı ile daha fazla yol alabileceğinizi düşünüyorsanız, bunun yerine istediğiniz formatı kullanmaktan çekinmeyin.

İhtiyacınız olan diğer şey ise reklamınızı oluşturmak için power editör mü yoksa normal Facebook reklam yöneticisi mi kullanacağınıza karar vermektir. Her zaman power editör seçeneğini kullanmanızı öneriyoruz çünkü daha iyi bir düzeni var ve genellikle çoğu marka için daha iyi bir seçenektir. Ancak bunu kullanmanız için bazı küçük engeller var. Bunu çalıştırmak için Chrome kullanmanız ve bir eklenti indirmeniz gerekiyor. Bu eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Not: Eskiden sıradan reklam yöneticilerini kullanarak Instagram reklamları oluşturamıyordunuz. Facebook bu özelliği bu sene başında ekledi. Ancak hala power editörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz çünkü power editör beta özelliklerine ve daha ileri düzey özelliklere daha kolay bir biçimde erişmenize olanak tanımaktadır. Bu sistemi başka bir araç ile öğrenip, daha sonra power editöre alışmaya çalışmaktansa, doğrudan ilgili programdan öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

Daha sonra, devam edin ve yeni kampanya oluştur seçeneğine tıklayın. Bu kampanyaya isim olarak Instagram Reklamı gibi basit bir isim vermenizi öneriyoruz çünkü kampanyanız Instagram reklam setinde tutulacak ve bu set içerisinde tekli reklamlarınız da konuşlanacak. Eğer kurulum aşamasında bu gibi basit ve düzenli çalışırsanız, ileride reklamlarınızı daha kolay bir biçimde yönetebiliyor olacaksınızdır.

Kampanyanız için amaç ve satın alma türünü seçerken, Instagram’da mevcut olan bir amaçseçtiğinizden emin olun. Eğer sadece Facebook üzerinde kullanabileceğiniz bir format seçerseniz, reklamınız Instagram’da çalışmayacaktır.

Ardından yarattığınız yeni kampanya içerisinde bir reklam seti oluşturun. Reklam setlerini, benzer reklamları birlikte tutan ve Instagram reklamlarınızın bir alt kategorisi olarak düşünebilirsiniz. Eğer tercih ederseniz, test ettiğiniz reklamları ve test etmediklerinizi de ayrı ayrı gruplandırabilirsiniz ancak bu aşamada basit bir reklam oluşturduğunuzdan, organize olma konusunda çok endişelenmenize de gerek yok. Sadece basit bir reklam seti oluşturun ve ardından tekrar Instagram’a uygun bir reklam amacı seçin yoksa bu platformda reklamınız çalışmayacaktır. Reklam setini adlandırmanız gerekiyor. Bu yüzden Test Reklamı veya İlk Instagram Reklamı gibi bir isim koyabilirsiniz. Reklamın ismine bakarak, kolayca ne olduğunu anlamanız gereklidir.

Ardından reklam setini düzenleye tıklayarak, içindeki reklamlar için belirli bilgileri değiştirebilirsiniz. Bu önemli bilgiler reklam takvimi, kitle, reklamın yerleşimi ve reklam için belirlediğiniz bütçe gibi bilgilerdir. Reklam setinizde Instagram yerleşiminin seçili olduğundan emin olun.

4. Adım: Reklamı OluşturmakOluşturduğunuz reklam seti içerisinde bir reklam oluştur butonuna tıklayın. Burada, reklamınızın hangi kampanyanın bir parçası olduğunu seçmeli ve kullanmak istediğiniz amacı belirlemelisiniz. Doğal olarak Instagram reklamlarınız için istediğiniz olanı seçmelisiniz. Özel bir reklam için ayrı bir isim de belirleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca açıklayıcı olun. Bu sayede ileride “benim Instagram reklamım” gibi 15 adet benzer reklama sahip olmazsınız.

Şimdi reklamınızın detaylarını doldurmanız gerekiyor. Kitle hedefleme, reklam ayarlama sırasında yönetilmektedir. Bu yüzden bunu ilk olarak yapabilir veya daha sonra yapmak için bu kısmı atlayabilirsiniz. Instagram reklam hedefleme için özel bir tavsiyemiz bulunmuyor; bunun hakkında bilgiyi Instagram veya Facebook reklam hedefleme sayfalarından okuyabilirsiniz; her ikisinde de aynı bilgiler mevcuttur.

Bunun sonunda, ayarlamanız gereken iki şey kalıyor; metniniz ve görseliniz. İster inanın, ister inanmayın, her ikisi de eşit derecede önemlidir.

Reklam metniniz, size kullanmak için Twitter’da sahip olduğunuzun iki katı olan 300 karakter verir. Bu, hashtagler için çok fazla alanınız olmadığı anlamına geliyor ve büyük ihtimalle markanızla ilgili bir veya iki etiket kullanabilirsiniz. Hashtagler, ödemeli değil, organik trafik üretimi için en yararlı araçlardır. Görseliniz ile bağlantılı bir şey yazmak ve profilinize veya web sitenize erişmeleri için insanları görselinize tıklamaya teşvik etmek, amacınıza bağlıdır. Metninizin, göstermek istediğiniz içerik, satmak istediğiniz ürün, ev sahipliği yaptığınız etkinlik veya herhangi bir şey ile ilgili olduğundan emin olunuz.

Görsel, Instagram’ın gerçekten de özel bir kısmıdır. Platform, görsellere odaklanan bir ortamdır. Bu, harika bir görsel oluşturmak için gerçekten de çok çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Bunun için Canva kullanmanızı öneriyoruz. Canva’ya kayıt olun (ücretsizdir) ve ardından yeni bir tasarım için şablonlar ve tasarımların alt kısmındaki “more” seçeneğine tıklayın. Sosyal medya gönderileri kısmına ulaşmak için sayfanın altına doğru ilerleyin ve Instagram post kısmını bulup, tıklayın. Kimileri ücretsiz, kimileri ücretli, seçebileceğiniz yüzlerce şablonun olduğu bir sayfa göreceksiniz. Şimdilik ücretsiz olanları tercih edin, birçok türde seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz olacaktır. Estetik açıdan beğendiğiniz ve amacınıza uygun bir tasarım seçin.

Canva ile bir şablon düzeneği seçebilir ve öğeler ve metinlerle özelleştirebilirsiniz. Canva’yı kullanmanın avantajı ise siteniz için belirli boyutlar ve ölçülerle yüksek kaliteli görsellere erişebilmenizdir.

Şu şekilde işliyor. Bir şablon ve düzenek seçiyor ve ardından özelleştiriyorsunuz. Varsayılan şablonda isterseniz çok az değişiklik yapıyor veya isterseniz tamamen özel bir şey yaratmak için kendi öğelerinizi ekleyebiliyor ve çıkartabiliyorsunuz. Bu öğeler, renkli kutular, şekiller, çerçeveler, fotoğraflar, şablonlar, ikonlar ve dahası olabilir. Sistem, oldukça başarılı bir grafik aracı ve eğer onların sunduklarını kullanmak istemezseniz, kendi öğelerinizi bile yükleyebilirsiniz.

Bazı varlıkların ücretsiz, bazılarının ise ücretli olduğunu fark edeceksiniz. Canva bu şekilde para kazanıyor. Toplu fotoğraflar ve birçok varlık, onları kullanabilmeniz için geçici bir lisans gerektiriyor. Lisans oldukça ucuz ancak sınırlı. 24 saatlik bir tasarımı kullanmanız için 1 dolar ödüyorsunuz. Eğer bu süreden daha sonra tasarımınız üzerinde oynamanız gerekirse, yeniden ödeme yapmanız gerekecektir. Eğer tüm tasarımları sürekli olarak kullanmak isterseniz, bunun da ücreti 10 dolardır. Eğer basım ve tekrar satım haklarını satın almak isterseniz, lisans ücretleri 100 dolara çıkmaktadır. Bu hemen hemen her varlık için aşağı yukarı bu fiyatlardadır.

Bu yüzden görselinizi oluşturup, özelleştirdikten sonra varlıklarınız giderek birikecektir. Ancak ücretli varlıkları kullanmanıza gerek kalmadan oldukça başarılı görseller oluşturabileceğiniz birçok ücretsiz seçenek mevcuttur.

Görseli başarılı bir şekilde tasarladıktan sonra bunu kaydedebilir ve Power Editör aracılığıyla Instagram reklam sistemlerine yükleyebilirsiniz. Bu, reklam oluşturmanın bir diğer kısmıdır. Her şeyi zevklerinize göre ayarladıktan sonra tek yapmanız gereken reklamı yayına almaktır. Bu, reklamınızı Facebook onay sistemine gönderecektir ve reklamınızın kullanım şartlarına uygun olup, olmadığı incelenecektir. Genelde reklamınız onaylanır ve istediğiniz zaman yayınlamaya başlarsanız. Eğer reklamınız onaylanmazsa, üzerinde değişiklik yapmanız gerekebilir.

Reklamınızı yayınladıktan sonra bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken husus, reklam yapacağınız gönderinin ve gönderinin bağlı olduğu hesabın sayısal metrikleridir. Şöyle ki; insanlar reklamı incelemeden öncesinde fotoğrafın Instagram beğeni sayısını bir parametre olarak göreceklerdir. Yani bu gönderi toplumda popüler mi? Bu reklamın başarısını etkileyen unsurlardan birisidir. Bir diğeri ise reklamınızın yayınlandığı profilin Instagram takipçi sayısıdır. Bu da reklamınızın başarısını etkileyen bir diğer unsurdur.

Tebrikler! Artık başarılı bir şekilde bir reklam oluşturdunuz ve Facebook ve Instagram’ın ödemeli pazarlama dünyasına giriş yaptınız. Artık saatlerinizi ve günlerinizi, performansı izlemek, reklamı optimize etmek, ayrı testler yürütmek ve dönüşüm oranlarınızı geliştirmek dışında hiçbir şey yapmadan geçirebilirsiniz. Bol şanslar!


Etiketler: , ,

CommentsDaha fazla Instagram
takipçisi
Başlangıç fiyatı ₺31

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.