Facebook Canlı Yayın Videolarından Para Kazanma Rehberi

10 ay önce paylaştı.

Size güzel bir haberimiz var! Facebook canlı yayın videolarından para kazanılmaya başladığını duyurdu. Ve bununla ilgili yardım merkezinde bir rehber yayınladı. Öncelikle belirtmeliyiz ki, Facebook canlı yayın videolarından para kazanma özelliği şu an yalnızca A.B.D. içinde açıldı. Ancak kısa süre içerisinde sırasıyla bütün ülkelerde bu özelliğin kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor. Facebook’un yardım merkezinde yayınladığı rehber şu an için yalnızca İngilizce sürümde mevcut. Biz sizin için bu rehberi Türkçe’ye çevirdik.

Reklam araları:Başlangıç Rehberi

Reklam Araları Facebook canlı yayınlarından para kazanmanın yeni bir yoludur. Bu özellik canlı yayınınız sırasında 15 saniyelik reklamlar yayınlamanıza izin verir.

Bu rehber reklamların nasıl işleyeceğini, nasıl kurulacağını, nasıl aktive edileceğini ve nasıl ödeme alınacağını açıklayacaktır.

Nasıl işler

Reklam arası koymak için en az 2.000 Facebook profil takipçi sayısına sahip olmanız veya eğer Facebook sayfası ise 2.000 Facebook sayfa beğeni sayısına sahip olmanız gerekmektedir. Yeterince takipçiniz olduğunda 300 kişinin aynı anda izlediği bütün canlı yayınlara, en az 4 dakika yayında olduktan sonra reklam verebilirsiniz. İlk reklam arasından sonra her 5 dakikada bir ara verebilirsiniz.

Reklam arası vermeye hazır olduğunuzda, izleyicilerinize hemen döneceğinizi söyleyebilirsiniz. Kameranız kapanacak ve 10 veya 15 saniyelik bir reklam oynayacaktır. İzleyiciler ekranlarının köşesinde ne zaman döneceğinizi gösteren bir sayaç göreceklerdir. Reklam bittiği zaman, izleyicileriniz yayınınıza dönecek ve siz de yayınınıza aynı şekilde devam edebileceksiniz.

Reklam arası nasıl kurulur

Reklam arası gereksinimlerini yerine getiren bir canlı yayına başladığınız zaman, Facebook size reklam arası için nitelikli olduğunuza dair bir bildirim yollayacaktır. Bildirimler sekmesinden belirecektir ve şuna benzeyecektir:

Eğer ilk bildirimi kaçırırsanız, bir sonraki canlı yayınızda bildirim alacaksınız. Ayrıca siz tıklayana kadar mavi kalacak dolar işaretine basarak da reklam arasını kurabilirsiniz.

Bu mesajlardan herhangi birisine basmak sizi Başlarken (getting started) ekranına götürecektir.

Başlamak için koşulları kabul etmenizi gerekmektedir.

Ödeme hesabı oluşturmak

Eğer halihazırda bir ödeme hesabınız varsa, Hüküm ve Koşulları kabul ettikten sonra reklam alabileceğinize dair bir bildirim alacaksınız. Eğer ödeme hesabınız yoksa adım adım hesap açmanız için yönlendirileceksiniz. Bu sürçe mobilde başlamanızı gerektirse de, masaüstü bilgisayarınızdan bir dosya indirip göndermenizi gerektirecektir.

Ödeme metodu oluşturmak Facebook’un reklam gelirlerden sizin payınıza düşeni ödemesi için gereklidir. Ödeme hesabı oluşturmak için şu adımları takip edin

  Ödeme Hesabı Ekleyin’e tıkladıktan sonra bütün boşlukları doldurun.
  PayPal ya da banka hesabını seçin (ödemenizi nereye almak istiyorsanız)
  Ödeme hesabını oluşturduktan atmanız gereken son bir adım vardır. Reklamlardan kazandığınız gelir vergilendirilebileceği için, vergiyle alakalı birkaç bilgi daha rica edeceğiz.

Facebook hesabınıza bir bildirimle link göndererek vergi bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Bu adımı tamamlamak için hesabınıza bir bilgisayardan girmenizi gerekecektir (mobil cihazdan değil).

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, reklam almaya hazırsınız.

Reklam aralarıyla canlı yayın

Canlı yayın sırasında reklam arası  vermek

4 dakika boyunca canlı yayında olduktan sonra bir dolar ikonu belirecek sizi artık reklam arası alabileceğiniz yönünde bilgilendirecektir.

Not: Bu yeni bir özellik olduğunu için izleyicilerinizin yayınınızda reklam görmeyi beklemiyor olabilirler.  İzleyicilerinize kısa bir reklam göstereceğinizi ve kısa sürede döneceğinizi söyleyin.

Reklam arasına başladığınız zaman kameranız kapanacak ve kısa bir reklam oynayacaktır. Reklam araları 20 saniye uzunluğunda  olup, bir sayaç ne zaman devam etmenizi gerektiğini gösterecektir. Bu süre içinde izleyicileriniz reklam izleyeceklerdir ve sizi göremeyeceklerdir. Görecekleri reklam 10-15 saniye sürecektir ve reklam arasının ne zaman biteceğini bir sayaçla gösterecektir. Reklamın sonunda izleyicileriniz yayının devamını görecektir.

Sıkça sorulan sorular

Genel

1. Ne kadar sıklıkla reklam arası alabilirim?

İlk reklam aranızı, 4 dakika yayın yaptıktan sonra alabilirsiniz. İlk reklam aranızı aldıktan sonra her 5 dakikada bir reklam alabileceksiniz.

Reklam arasıyla ilgileniyorum ama Facebook’ta canlı yayın yapmak hakkında bir şey bilmiyorum. Başarılı bir yayın için rehber var mı?

Facebook canlı yayınını hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Canlı yayındayken Reklam Arası butonun görüyorum ama aktive olmuyor ve reklam arası vermeme izin vermiyor. Yanlış olan ne?

Dolar butonunu gördüğünüz halde reklam arası alamamanızın birçok sebebi olabilir:

  Yayınınızda aynı anda izleyen 300 veya daha fazla  kişi olmayabilir. Sadece 300 veya daha fazla kişi tarafından izlenen yayınlar reklam arası için niteliklidir.
  Canlı yayınınızda 4. dakikaya gelmemiş olabilirsiniz. İlk reklam arasınızı yayınının 4. dakikasından sonra alabilirsiniz. İlk reklam aranızı aldıktan sonra her 5 dakikada bir ilave reklam araları alabilirsiniz. Bu süre arasında dolar butonu basılabilir olmayacaktır.
  Telif Haklarını veya Topluluk Standartlarını ihlal eden canlı yayıncılar Reklam Arası özelliğini kullanmaya uygun görülmeyeceklerdir. Eğer bu sebeplerden dolayı işaretlendiyseniz e-posta ile bir bildirim alacaksınız. Telif Hakları politikamız hakkında buradan, Topluluk standartları hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

3. Her canlı yayın yaptığımda reklam almak zorunda mıyım?

Hayır.

Herhangi bir canlı yayında reklam arası vermeye veya vermemeye karar verebilirsiniz. Yayınınız normal bir şeklide sekteye uğramadan devam edecektir.

(Bir reklam arasını atlamak bir dahaki sefere iki tane reklam arası verebileceğiniz anlamına gelmez. Tek seferde bir tane reklam arası verebilirsiniz).

4. İzleyiciler reklamları atlayabilecekler mi?

Hayır. İzleyiciler reklam arası sırasında reklamı atlayamayacak veya kapatamayacaklardır.

5. Yayınlanacak reklamı seçebilecek miyim?

Reklam aralarınız için bazı reklam verenleri eleyebileceksiniz ama spesifik olarak hangi reklamın oynayacağını seçemeyeceksiniz.

6. Eğer reklam arasına yayına geçmeden önce kayıt olmazsam, ama yayınınım gereksinimleri karşılıyorsa, yayınım sırasında bu özelliği açabilir miyim?

Eğer canlı yayındaysanız, 300 veya daha fazla izleyiciniz olduğuna ve video bittikten sonra reklam aralarını açabileceğinize ve bir sonraki videoya reklam alabileceğinize dair bir bildirim alacaksınız. Eğer yayınınız bittikten sonra kayıt olmazsanız, aynı bildirim tekrar belirecektir.

7. Yayınlayabileceğim içerik hakkında sınırlama var mıdır?

Facebook içeriğin yaratıcı ve özgün olmasını teşvik eder ve formatla eğlenmenizi ister.Fakat, canlı yayında bazı içerik tipleri sınırlandırıyoruz. Bunlar telif hakkı ihlallerini ve Facebook’un koşullarını ihlal eden içerikleri kapsar.

Ödeme

Nasıl ödeme alacağım?

İlk ödemenizi reklam aralarından kazancınız 100 doları bulduğunda alacaksınız. Bundan sonra her ay ödemeniz 100 doları bulduğunda ödeme almaya devam edeceksiniz. Bundan sonra, Facebook her ay bu süre boyunca elde edilen geliri ödeyecektir. Buna ödeme aralığında edinilen gelir ve reklam gösteriminden kazanılan gelirler de dahildir.Facebook Paypal üzerinden ödeme yapacaktır ve ödemeler Reklam Arası hesabınıza eklediğiniz hesaba gönderilecektir.

Ödeme yöntemini nasıl yönetirim?

Reklam Arasına kayıt olduktan sonra bir ödeme yöntemi girmeniz istenecektir. Reklam almadan Koşulları kabul ettikten sonra ödeme hesabınızı ekleminiz istenecektir.

Reklam aralarından kazandıklarımı nasıl görebilirim?

Reklam aralarından ne kazandığınızı görmek için masaüstü bilgisayarınızdan şu adımları takip edin ve Monetization Insights’ın açık olduğuna emin olun.

  1.Facebook sayfanıza gidin ve ayarlara tıklayın
  2.Monetization Insights’ı bulun ve “açık”a tıklayın.

Daha sonra sayfanıza geri dönün ve Insights’a daha sonra Videolara tıklayın ve geliriniz görün.

Her videonun detaylı kazanıcını görmek için şu adımları takip edin;

  1.Insights’a daha sonra Video’ya tıklayın.
  2.Video sütununda en iyi videolar sekmesini göreceksiniz. Videonun ismine tıklayıp Video detayı kutusunu görün
  3.Tahmini Kazanç butonuna tıklayarak kazancınızın nereden geldiğine bakın

Lütfen Monetization Insights’ın şu an için sadece masaüstünden erişilebileceğini unutmayın.

Kaynak: Facebook – Ad Breaks: Getting Started Guide
Etiketler: ,

CommentsDaha fazla Facebook
beğenisi
Başlangıç fiyatı ₺20

Pahalı reklamlar vermenize gerek kalmadan yeni fanlar ve potansiyel müşteriler edinin. Bütçenizin küçük bir kısmıyla kitlenizi büyütüyoruz.